Etkinlikler

İstinyePark’ın “Yaz Atölyesi” Çocukları Pop Art’ın Renkli Dünyasıyla Tanıştırıyor

Çocukların sanatçı ruhunu beslemek için “Güzel Sanatlar Parkı” konulu yaratıcı bir projeye imza atan İstinyePark, etkinliklerini “Yaz Atölyeleri”yle devam ettiriyor. Ağustos boyunca İstinyePark Cafe Nero önündeki alanda oluşturulan özel bölümde, 13:00-18:00 saatleri arasında gerçekleştirilecek Yaz Atölyesi’ne, 4-12 yaş grubu çocuklar katılacak. Atölyede sanatın eğlenceli yönünü görecek çocuklar, 60’lara damgasını vuran Pop Art akımının öncüleri Andy Warhol, Jasper Johns ve Roy Lichtenstein’la tanışacak.

İmgelerini popüler kültür, reklamlar, çizgi romanlar ve günlük tüketim maddelerinden alan Pop Art akımının önemli temsilcilerinden Andy Warhol, Coca Cola, Campbell çorbaları ve Marilyn Monroe gibi dönemin popüler unsurlarını konu alan çalışmalarıyla dikkat çekiyor. “Her şeyin hep aynı olması hoşuma gidiyor.” diyen Amerikalı sanatçı, kullandığı serigrafi yöntemiyle aynı görüntüyü defalarca tekrarlayan işlerinde tüketim nesnelerini kullanıyor ve dönemin Amerikan yaşam tarzına ayna tutuyor. 12 ve 26 Ağustos’ta gerçekleştirilecek Warhol Atölyesi’nde çocuklar, sanatçının serigrafi baskı tekniğinden esinlenerek, Pop Art çiçek baskı resimlerini yaratacak.

Pop art akımının bir diğer öncüsü Amerikalı ressam ve heykeltraş Jasper Johns, yapıtlarında bayrak, sayı, harita gibi alışılmış ve gündelik imgeleri kullanıyor ve bunlara estetik anlamlar yüklüyor. Johns, “Bazen bir şeyi görür ve resmederim, bazen bir şeyi resmeder ve onu sonra görürüm.” diyor. Çocuklar, 13 ve 27 Ağustos’ta düzenlenecek Jasper Johns Atölyesi’nde, sanatçının resmettiği sayılar ve kullandığı renklerle kendi Pop Art sayı tablolarını yapacak.

İstinyePark’ta 14 ve 28 Ağustos’ta yapılacak Lichtenstein Atölyesi’nde ise çocuklar, sanatçının ünlü çizgi roman karelerini onun yöntemiyle nokta nokta boyayarak, kendi Pop Art resimlerini yaratacak. Amerikalı ressam ve heykeltraş Roy Lichtenstein’ın en belirgin özelliklerini, Ben-day ismi verilen gölgeli noktacık tekniği, yazı karakterleri ve konuşma balonlarını kullanması oluşturuyor. Sanatçı, “Konu, elbette ki ticarilik ve ticari sanattır; ama Pop’un buna olan katkısı, ‘şeyler’in soyutlanması ve yüceltilmesidir.” diyor.

Çocuklar, İstinyePark Güzel Sanatlar Parkı’nda bu yıl Ocak – Haziran ayları arasında Picasso, Dali, Van Gogh, Miro, Matisse, Seurat gibi büyük sanatçılarla tanışıp hayal güçlerini geliştirme fırsatı buldu. Bugüne kadar Güzel Sanatlar Parkı’na 6 bine yakın çocuk katıldı. Temmuz ayında, soyut sanatın öncü sanatçılarından ilham alan “Yaz Atölyesi” gerçekleşti.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top