Mamarazzi

İyi Bir Anne Olursanız Belki Pembe Ay’ı Görebilirsiniz

Dolunay’dan iyi, kötü etkilenen vardır, Dolunay’ı romantik bulan, bulmayan vardır. Ama şu bi gerçek ki hemen herkesin Dolunay hakkında bir fikri, hissi vardır.

Asırlardır farklı kültürler, toplumlar doğa olaylarına pek çok anlam yükledi, tabii ki Dolunay’a da… Bu hafta gökyüzünde Pembe Ay haftası. Pembe Ay’ın hikâyesi yüzlerce yıl öncesinden. Yılın her ayının her Dolunay’ına çeşitli isimler takmışlar zamanında yani Dolunay’ın isimleri çok: Mart ayındaki Çimen Ayı, Yumurta Ayı, Balık Ayı ve Pembe Ay. (space.com)

*The Old Farmer’s Almanac’a göre Pembe Ay terimi, yılın bu zamanlarında açan yabani çiçek, “pembe floksa”dan geliyor. Aslında Ay, pembe gözükmüyor yani, yerli Amerikalıların bulduğu bir isim. Mesela Balık Ayı, bazı balıkların yumurtlamak için akıntıya karşı yüzüşlerinden geliyor.

Görkemli Pembe Ay olgusu, ayrıca dinler ve kültürlerin farklılığını simgeliyor. Nisan Dolunayı ayrıca, Hinduların Passover’ının (bir bayram) başlangıcı. Hristiyanlar, Paskalya’yı Ay’a göre belirliyor, genellikle Mart ekinoksundan sonraki ilk Pazar günü başlıyor.

Pembe Ay, 11 Nisan’ın ilk saatlerinden 12 Nisan akşamına kadar görülebilecek. Güneş gibi parlayacak olan Ay’ı dünyanın çeşitli yerlerinde izlemek için toplanacak pek çok kişi olacak muhtemelen. Biz de belki “pembe” göremeyeceğiz ama ışıl ışıl parladığı muhakkak. Pembe düşünelim. 🙂

* The Old Farmer’s Almanac; 1792’de kurulan Amerika’da kurulan, hava tahmini, gelgit raporları, astronomi, yemek tarifleri, bahçecilik, spor, çiftçilik, moda, yeme-içme, dekorasyon, teknoloji vb. pek çok konuyla ilgili makaleler yayınlayan bir kitap.

 

 

Kaynak: housebeautiful, metro.co

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top