Anne Olmak

Julia Steils Paçacıoğlu İle Doula Üzerine Bir Röportaj

Hamilelik, doğum süreci ve doğum sonrasında anneye fiziksel, duygusal ve bilgi desteği veren profesyonel kişilere doula deniyor. Kendisi de bir doula olan Julia Steils Paçacıoğlu, profesyonelliğini ileri bir boyuta taşımış ve doula eğitmeni olmuş bir kadın. Nida Balamur’un kendisiyle yapmış olduğu röportajı yayınlıyoruz.

Merhaba Julia bize kendinden, ailenden, eğitiminden ve yaptığın işlerden bahseder misin?

Merhaba Nida. Ah, bu büyük bir soru. Kısaca bir eşim bir oğlum var. Fethiye’de oturuyoruz. Çok değişik bir eğitim özgeçmişim vardır, ama konuşmamız için önemli olan noktaları, İsveç masajı, şiyatsu ve özellikle hamilelik masajı sertifikalarım vardır. DONA (Kuzey Amerika Doulalar Birliği), Heart and Hands ve Birthing From Within’den doula sertifikalarım vardır, Sağlıklı Aileler Vakıfından bebek masajı eğitmeni sertifikam vardır ve Birthing From Within’den doğuma hazırlık eğitmeni ve Doğum Hikayesi Şifalandırma sertifikalarım vardır. Ayrıca emzirme danışmanıyım. Şimdi lohusa doulası, doğuma hazırlık rehberi, ve doula eğitmeni olarak çalışıyorum. Ayrıca bebek masajı dersleri ve doğum hikayesi şifalandırma seansları yapıyorum.

Hem doula hem doula eğitmeni misin, peki nedir bu doulalık mesleği anlatır mısın? Neler yaparlar? Yetiştirdiğin doulalardan kimleri tanıyoruz?

Doula, Yunanca dilinde “hizmet eden kadın” demektir. Aslında doulalık, ebelik kadar eskidir ve hep ebelerin yanında bilgili kadınlar, doğuran anneye destek verilirdi.  Günümüzde doula, gebelik, doğum ve lohusalık sürecinde anneye destek olurken tıbbi takipte veya müdahalede bulunmayan, tıbbi sorumluluk taşımayan; ancak bu süreçlerde kadına ve ailesine fiziksel, duygusal ve bilgilendirici destek sağlayan, bu amaçla profesyonel doulalık eğitimi almış uzman kişidir. Bu ne demek? Doğumdan önce doula, anne ve ailesine doğum ve lohusaya dair kendileri için önemli olan noktaları anlayıp, mümkün olduğu kadar isteklerine ulaşabilmelerine adım atmalarına destekler. Doğumda masaj yapar, nefes ve pozisyon önerebilir ve sadece alanı koruyup sessizce bekçi olabilir. Lohusada annenin emzirmesine destekleyebilir, emzirmede sorun olursa uzmandan destek almasına teşvik eder, doğum tecrübesini sindirmesine yardımcı olabilir ve anneye özel masaj yapabilir.

İçsel Doğum Doula ve Doğuma Hazırlık Rehberlik Eğitimi’ne artık 100’e yakın doula katılmış. Duygu İslamoğlu, Esra Demiröz, Özge Dundar Taşkın, Şaylan Yılmaz, Sima İbrahimiye Ölçer ve  Zeynep Birinci Güler doulaları tanıdık geliyor olabilir.

Normal doğum neden bu kadar azaldı sence? Daha çok neden korkuyor gebeler? Sadece Türkiye’de mi durum böyle yoksa tüm dünyada mı böyle?

Bu sorunun cevabı hiç basit değil. Bir sürü etkileyen faktör var. Toprak ve doğadan uzaklaşmamızı, hayattaki her şeyi kontrol etmek isteğimizi, sağlık değil para için çalışan sağlık sistemini yaratmamızı, sorumluluk alma korkusu, kötü doğum hikayelerinin paylaşılması, kadınlara saygı duyulmaması, vücudumuz ile iletişim kopukluğu, ve normal hayattaki ağrılardan korkmak ve çekinmek sadece birkaç olası sebep. Batı kültürüne sahip olan diğer ülkelerde de vajinal doğum oranlarının benzer şekilde düştüğü gözlemleniyor.

Hangi yöntemleri kullanıyorsunuz gebenin sancılarını azaltmak için? Ben avucumuza buz koyup bekletip, acıyı azalttığımıza bizzat şahit olup bu teknikten çok etkilenmiştim. Başka sihirli acıyla baş etme yöntemleri var mı?

Nefes çalışmamızda olumlu bir etki yaşadığına çok sevindim! Evet buna benzer başka ağrıyla başetme yöntemlerimiz var. Ayrıca doğum süresince masaj teknikleri, doğuma uygun esans kullanımı, pozisyon önerilerinde yardımcı olabiliriz. Ama bence doulanın en önemli yaptığı şey, hiçbir şeydir. Doğum yapılması gereken bir eylem değil, sadece olmasına izin verilmesi gerek. Genelde, anne baba dahil, herkes takip etmek için, hızlandırmak için, ağrıyı yok etmek için bir şeyler yapmak için çaba harcayabiliyorlar. Ama bu da aynı zamanda gerginlik yaratabilir annede ve açılmasına yardımcı olmak yerine, engel olabilir.  Her şey yolunda olduğu müddetçe, annenin bana ihtiyaç olmadığı müdetçe, çoğu zaman köşede oturup bebeğe şapka örüyorum. Bunu okuyan bazı insanlar şoka düşebilirler, ama çoğu zaman anneye en iyi gelen şey, onun vücuduna güvenmek ve ona yapması gerekenleri yapabilmesi için alan açmaktır.

Doulalara, doulalık mesleğine toplumun bakış açısı nedir sence? Her normal doğum yapmak isteyen kadının bir destekçiye ihtiyacı var mıdır? Bu eş, dost, arkadaş da olabilir mi? Eşler normal doğuma girmekten biraz çekiniyorlar mı sence?

Türkiye’de doulalar hâlâ daha yeni yeni tanınıyor.  Sokaktaki çoğu kişi doula nedir bilmez. Bazen de ebe gibi sağlık personel ile karıştırılabilir. Doğumun psikolojik ve duygusal tarafını anlamayanlar için doula gereksiz görünebilir. Az önce söylediğim gibi, doğumdaki en önemli iş, açmak. Ve tek açılan şey rahim ağızı değildir. Annenin tüm vücudu açılıyor bebeği için. Annenin kalbi açılıyor. Annenin ruhunu açılıyor. Ve etraftaki herkes bunun ne kadar farkında olup bu açılma sürecine destek olursa, anne için o kadar rahat ve akıcı oluyor. Maalesef çoğu hastane ortamları böyle bir açılmaya uygun değildir. Dolayısıyla güvenebileceği, yaptıklarını yargılamayacağı, gereksiz öneride bulunmayacağı veya korkmayacağı ve anne, bebek, doktor, ebe ve hemşirenin hep beraber akmasına destek olacağı bir kişi inanılmaz derecede faydalı oluyor.

Nida Zeynep Eskiköy

Müdahalesiz doğum denilince yani suni sancı, kesi, vakum vs. yardımıyla yapılan doğum normal doğum sayılmıyr mu? Bu gibi teknik durumlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Yani orda gebenin bir söz söyleme hakkı olmalı değil mi?

Bir müdahaleli doğumlarına normal denilir mi? Normal doğum, doğal doğum, vajinal doğum denilince herkesin aklına farklı bir şey geliyor. Bir gebe bana “normal doğum” istiyorum deyince, benim için önemli olan, bu gebe için normal doğum ne demektir? Benim tanımım bu gebe için geçerli olmayabilir.

Bir de terimlerin başka bir boyuttu var: bazen bu terimler, gebelerin birbirini veya kendi kendilerini yargılamak için kullanabiliyorlar ve bunu tüm toplum için zararlı olduğuna inanıyorum. Her doğum, her annenin vücudu, her bebeğin vücudu, her doğum ekibi farklıdır. Bir annenin işine yarayan yöntem başka bir anne için uygun olmayabilir. Ne kadar güzel bir tecrübe olursa olsun çoğu kimse hayal ettiği doğumunu yaşamıyor doğal olarak. Hayal doğumuna ulaşamayınca, özellikle “doğal” veya “normal” doğumu yapmaya hedefleyen bazı anneler, başarısız hissine kapabilirler.  Sonra doğum hikayesini paylaşınca “ah, “doğal / normal” doğumu yapamadın mı?” gibi sorular sorulunca (ve maalesef çok sık soruluyor) bu hissini gereksiz bir şekilde artırabilir ve depresyon sebebi bile olabilir. Dolayısıyla nasıl doğurdu yerine gebe kendi doğumundan memnun mu, kendisi tatmin oldu mu diye merak ederim.

İkinci sorun da doğumda müdahaleler hakkında düşüncem ile ilgili. Düşüncem basit çok basit: gerektiği müddetçe yardımcı olabilir, gerekmediği ve rutin halde kullanıldığı müddetçe doğumun doğal akışını bozabilir ve daha çok müdahaleleri gerektirebilir.

Son sorduğun soru da müdahalelerin yapılması ile ilgili söz söyleme hakkı olmalı mı diye. Bu temel bir insan hakkı ve evet tabii ki her kadın tarafsız, kaliteli tıbbi desteğe ulaşmaya ve kendisi ve bebeğiyle ilgili tüm yapılacak olan prosedürler hakkında bilinçli bir şekilde karar vermeye hakkı vardır (DSÖ insan hakların maddelerinden biridir bu).

Normal doğum nasıl başlar? İlk kıvılcım nedir? Kim başlatır bu süreci? Suyun gelmesi, nişanın gelmesinden yaklaşık kaç saat sonra doğum başlar?

Doğumun tam nasıl başladığı hâlâ bilinmiyor.  Ama birkaç yıl önce yapılan bir çalışmaya göre, bebeğin akciğerinden oluşan bir hormon, plasentadan geçip annenin beynine geçince doğum başlar diye keşfedildi. Sanki bebek “artık gelmeye hazırım!” deyip doğumu başlatıyor. En son akciğer geliştiği için, bu aslında bebeğin sağlığı için çok önemli bir bilgi. Bundan sonraki aşamada az önce söylediğim gibi, her doğum farklı ve. Bazı kadınlar için regl gibi kasılmalar ile, bazı kadınlar için ihsal ile, bazı kadınlar için su gelişi ile başlar. Nişan gelmesinden sonra doğum hemen başlayabilir veya birkaç gün içinde başlayabilir. Suyu gelmesinden sonra doğum hemen başlayabilir veya sonra başlayabilir. Her kadın farklı olduğu için, doğal akışında olan bir doğum için tam bir saat söylemek pek mümkün olmuyor ama genelde su gelmesinden en fazla 24 sonra doğum hala başlamamış olursa, enfeksiyon riskini almamak için doktor başlatmaya karar verebilir.

Sezaryen doğum hakkında ne düşünüyorsunuz? Hiçbir tıbbi neden olmaksızın sezaryen doğum hakkında ne düşünüyorsunuz?

Sezaryen doğum, anne ve bebeğin sağlığı için yapılınca hayat kurtarıcı bir ameliyat oluyor. Tıbbi bir sebep olmadan sezaryen doğumu seçerek doğuran anneler bu ameliyatın hem kendisi hem de bebeği için gerçek risklerine farkında olmalılar. Aynı zamanda bazı kadınların ulaşabileceği doğum ortamların travmatik olma olasından dolayı veya kendi yaşadığı cinsel travmalarından dolayı, tıbbi gereklilik olmadan sezaryen doğum daha sağlıklı olabilir. Tek bir doğrusu veya yanlışı yoktur ama anne bilinçli bir şekilde her seçenek için tüm olası riskler ve artıları bilerek seçmeye hakkı olmalı.

Normal doğum yapmak isteyen kadınlara ve eşlerine tavsiyeleriniz nedir?

Sizin için normal ne demek diye sormak. Hem fikir de olup olmadığınızı bakmak. Sonra var olan veya bulacağınız doktorunuzun / ebenin hemfikirde olduğunu kontrol etmek. Fikirleriniz çok farklı ise ya bir orta yol bulacaksınız ya doktor / ebenin isteklerine kabul edeceksiniz ya yeni bir doktor / ebe bulacaksınız.

Sonra, mümkün olduğu kadar düşünme. Olumsuz insanlar ve haberlerden uzak dur. Doğada yürüyüş yap (küçük bir parkta olsa da). Sevdiğin müziği dinleyip bebeğinle, eşinle dans et. Sanat yap.  Şarkı söyle. Olumlu anne arkadaşlar ile buluşup keyifli sohbet et. Bunların hepsini oksitosin artırıyor, sinir sistemini rahatlatıyor, sağ beyni çalıştırıyor ve doğumda açılmaya hazırlanılıyor. İçsel Doğum, Doğuma Hazırlık Rehberi de bu yolculukta size yardımcı olabilir.

Nida Balamur hayatlagelen

Julia Steils Paçacıoğlu ve Doğal Doğum Röportajı

Julia Steils Paçacıoğlu icseldogum

Yorumlar için tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

Yukarı