Duyurular

Kadın Araştırmaları Öncüsü Şirin Tekeli Yaşama Veda Etti

Şirin Tekeli’nin hayatını kaybetmesi kadın hareketi destekçilerini yasa boğdu.

Türkiye’de kadın hareketi ve kadın araştırmaları konusunda öncü isimlerden olan Doç. Dr. Şirin Tekeli yaşamını yitirdi. Türkiye’de kadın hareketi ve kadın araştırmaları konusunda ilk akla gelen isimlerden biri olan Doç. Dr. Şirin Tekeli 73 yaşında hayatını kaybetti. Tekeli bir süredir beyin tümörü tedavisi görüyordu.

Paris’te hukuk ve Fransızca, ardından İsviçre’de Lozan Üniversitesi’nde siyaset bilimi öğrenimi gören Şirin Tekeli, 1968-1981 yılları arasında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde öğretim üyeliği yaptı ancak 12 Eylül darbesinin ardından YÖK döneminin başlamasıyla üniversitedeki görevinden istifa etti.

Şirin Tekeli, doçentlik tezi olarak hazırladığı, kadınların siyasete katılımı üzerine karşılaştırmalı araştırma 1982’de Birikim Yayınları tarafından “Kadınlar ve Siyasal-Toplumsal Hayat” adıyla yayımlandı.

Tekeli, Türkiye’de Kadın Hareketi’nin önde gelen isimlerinden biri oldu. “Medeni Kanun Değişikliği İçin Dilekçe Kampanyası-1984), “Dayağa Karşı Protesto Yürüyüşü-1987” ve “Kariye Şenliği”nin de aralarında bulunduğu çok sayıda etkinlikte rol aldı.

Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı’nın kuruluş çalışmalarını başlatan Tekeli, 1997 yılında KA-DER (Kadın Adayları Destekleme Derneği), Anakültür Kooperatifi ve Winpeace – Türk ve Yunan Kadınları Barış Girişimi’nin oluşumunda kurucu olarak bulundu.

1996 yılında kendisine, Fransa Kültür Bakanlığı’nın Akademik Palmiye Ödülü Officier dans l’ Ordre des Palmes Académiques verildi.

“Kadınlar ve Siyasal-Toplumsal Hayat”,

“80’ler Türkiye’sinde Kadın Bakış Açısından Kadınlar”,

“Kadınlar İçin”,

“Meryem Koray ile: Devlet-Kadın-Politika”,

“David Easton`un Sistem Teorisine Katkısı Üzerine Bir İnceleme”

…gibi pek çok kitabı bulunan Şirin Tekeli ayrıca Fransızca ve İngilizceden dilimize, çoğu kadınlar ve demokrasiyle ilgili 25 kitabı da kazandırdı.

Şirin Tekeli’nin hayatını kaybetmeden önce bedenini Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne bağışladığı öğrenildi.

Tekeli’nin en yakınında bulunan isimlerden hukukçu Filiz Kerestecioğlu, T24’e yaptığı açıklamada, “Bir bilim kadınını bilim kadınına teslim edeceğiz; Şebnem hocaya (Prof. Şebnem Korur Fincancı) teslim edeceğiz” dedi. Cenaze töreni yapılmayacağı bildirilen Tekeli için, daha sonra özel bir anma etkinliği yapılacağı duyuruldu.

Yorumlar için tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

Yukarı