Diyet

Karbonhidratı Bırakırsanız Vücudunuzda Bu 6 Değişiklik Olacak

Çeşitli abur cuburlar, şeker, tatlı, çerez, cips gibi karbonhidrat içeren besinler, yemek dünyasının “bekçi”leridir. Karbonhidrat ihtiva eden gıdalar, size hızlı bir heyecan verir, onları yemenin kötü ve zararlı olduğunu bilirsiniz, yedikten sonra kendinizi suçlu hissedersiniz ancak yersiniz.

Karbonhidratlı besinlere olan bağımlılıktan kurtulmak kolay değildir. Araştırmalara göre, evet bu da bir çeşit bağımlılık! Daha da kötüsü, dikkat ettiğinizi düşünseniz bile ne kadar çok yediğinizi fark ettiğinizde siz de hayret edersiniz. Mesela küçük bir parça kurabiyede bulunan karbonhidrat miktarı, bir tabak yulaf ezmesindeki ile aynıdır.

Ayrıca karbonhidratlı besinler her yerde… Onlara direnmek çok zor. Ama direnir ve yemezseniz vücudunuzda meydana gelecek çok olumlu sonuçları var. İşte karbonhidratı bırakmanız için 6 neden…

1-Karbonhidratı Bırakırsanız, Kilo Vermeye Başlarsınız

Hem de hemen. Bol kalorili karbonhidratlı besinleri tüketmeyi bırakırsanız, günlük olarak aldığınız kalori miktarı düşeceğinden bu da otomatik olarak kilo vermenize sebep olur. Kahvaltıdan önce egzersiz yapmak, vücutta biriken yağı yakmanıza yardımcı olur, böylece kilo vermeniz hızlanır.

2-Karbonhidratı Bırakırsanız, Daha Az Aç Hissedersiniz

Açlığınızı yok edenler lifli, proteinli gıdalar ve sağlıklı yağlardır, kalorili besinler değil. Ne kadar çok yerseniz o kadar çok acıkırsınız. Atıştırmalık yiyeceklerle daha halsiz ve aç hissedersiniz. Açlığınızı azaltmak için cips yemek yerine, yoğurt, sebzeli yumurta gibi besinleri deneyebilirsiniz.

MİDE ŞİŞKİNLİĞİ NASIL GEÇER?

3-Karbonhidratı Bırakırsanız, Göbeğiniz Küçülür

Basit karbonhidratlı yiyecekleri lifli gıdalarla değiştirdiğinizde vücudunuzda ilk fark edeceğiniz şey göbeğinizdeki şişkinliğin azaldığı olacaktır. Sağlıksız besinler, bağırsaklar için zararlıdır, kalorili gıdalar göbeğinizin, olduğundan daha büyük görünmesine sebep olur. Karbonhidratlı şeyler yerine onlara benzer, sağlıklı başka besinler yiyebilirsiniz. Beyaz ekmek yemek yerine tam tahıllı ekmek yemek gibi. Öğün aralarında lif ve sağlıklı yağ barındıran fındık, badem yemek gibi. Fındık ayrıca, hazmı kolaylaştırır.

4-Karbonhidratı Bırakırsanız, Diyabet Olma Riskiniz Azalır

Basit karbonhidrat alımı, vücutta kısa ve uzun vadede tahribatlar yaratır. Hızlıca tüketilen karbonhidrat alımı arttığında, pankreas daha fazla insülin üretir ve Tip2 Diyabet riski ortaya çıkar.

5-Karbonhidratı Bırakırsanız, Kaslarınız Güçlenir

Dünyadaki her yiyecek basit karbonhidratlı yiyeceklerden daha sağlıklıdır –fast food’tan bifteklere, yoğurttan, dondurmaya… Bunun sebebi basit karbonhidratların protein eksikliğidir. Ki protein, kas yapmak için gereklidir, ayrıca sağlıklı saçlar, tırnaklar ve sağlıklı bir cilt için de protein gerek. Proteinli ve diğer sağlıklı besinlerle vücudunuzun ihtiyaç duyduğu şekilde beslenirseniz, daha fazla kaloriye ihtiyaç duymazsınız. Ara öğünlerde tatlı bir şeyler atıştırmak yerine, kaslarınızı da güçlendirecek yüksek proteinli besinler tüketmeye çalışabilirsiniz.

6-Karbonhidratı Bırakırsanız, Daha Enerjik Hissedersiniz

Tabii ki karbonhidratların hepsi kötü değil, vücudun düzgün çalışması, beyin ve kas fonksiyonu için önemli. Ancak zararlı olanları yerine doğru karbonhidratlı besinleri seçerek, enerji ihtiyacınızı karşılamalarını sağlayabilirsiniz. Meyve, sebze, buğday ekmeği, yulaf ezmesi, kahverengi pirinç, kinoa ve tahıllı gıdalar tüketilmeli. Enerjinizin büyük oranda düşmesini istemiyorsanız, günde 50 gram civarı karbonhidratlı besin yeterli olacaktır. Mesela bir kâse yulaf ezmesi ve bir muz vb.

 

eatthis

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top