Etkinlikler

Katabasis // Eve Dönüş

Katabasis Eve Donus-onc

Katabasis Eve Donus 1


Çağdaş sanata özgün ve dinamik bir bakış açısı getiren ARTNEXT ISTANBUL, 2014’e yeni mekanında “KATABASİS / EVE DÖNÜŞ: NURETTİN ERKAN SOLO” sergisi ile merhaba diyor.  Nurettin Erkan’ın toplam 28 eserinden oluşan ‘KATABASİS // EVE DÖNÜŞ’ sergisi; 29 Ocak 2014 – 1 Mart 2014 tarihleri arasında ARTNEXT Istanbul’un yeni mekanında görülebilir
.

ARTNEXT ISTANBUL tarafından düzenlenen KATABASİS / EVE DÖNÜŞ: NURETTİN ERKAN SOLO” sergisi  29 Ocak  Çarşamba günü gerçekleşen renkli bir kokteyl ile açıldı. Sergi koordinatörlüğünü Didem Hazinedar’ın yaptığı ve Nurettin Erkan’ın toplam 28 eserinden oluşan ‘KATABASİS // EVE DÖNÜŞ’, 29 Ocak 2014 – 1 Mart 2014 tarihleri arasında ARTNEXT Istanbul’un yeni mekanında görülebilir.

ARTNEXT ISTANBUL’da açılan Nurettin Erkan’ın “KATABASİS // EVE DÖNÜŞ” sergisi –Profesör Vinay Dharwadker’in anlatımıyla – izleyiciye “muğlak, derine gömülü, yer altında hikâyeler” vaat ediyor. Sanatçı’nın eserleri;Bizi bir kerede birçok içsel diyaloğa çekiyor, fakat aynı zamanda bizi düşünüp taşınmaya sevkediyor: imgeleri düşünmeye, hatta belki, normalde deneyimlediğimiz insan güzelliğinin içsel ve dışsal formlarını doğrudan doğruya ortaya çıkarmayan imgelemleri düşünmeye yönlendiriyor...”

 

Katabasis Eve Donus 2

Eserlere “beden, zaman ve melankoli” ilişkisi üzerinden yaklaşan Prof. Dharwadker’e göre; “Duvardaki resimlerin birbirini takibi, anların dizilişinin veya kesitlerinin yanılsamasıdır, fakat zaman hem bir soru hem de sorgulamadır. Biz şimdideyiz ve resimler de önümüzde duruyor, oysa onların zamanı aynı zamanda bizim zamanımız değil, bizi usulca fakat sıkı sıkıya başka zamana ve mekâna taşıyorlar. Onların zamanına giriyoruz ve bizim oluyor zaman.” Bu zamansal ilişkilenme farklı diyalog imkanlarını da beraberinde getirir: “Devinim halindeki imgeler bizi içsel bir diyaloğun yalnızlığına davet eder—izleyenin kendiyle, resimlerle, onların işlenmiş zengin zeminiyle, özneleriyle, betimledikleri nesnelerle, yarattıkları sahnelerle olan diyaloğuna.”

Feyzan Yaman’a göre Erkan’ın resimleri bir anlamda ‘katabatik bir yolculuk’tur: “Bir yazgının batıp yeni bir yazgının doğma sancılarına tanık olan bir ressamın ağıtı bu resimler. Akla Xenophon’un Anabasis’ini getiriyor. Bildikleri dünyadan, deniz kıyılarından, Yukarı Mezopotamya’ya ilerleyen ve orada ne için verdiklerini ve ne için kaybettiklerini bilmedikleri savaşın ardından kaderlerinin artık kendi ellerinde olmadığını fark eden insanların serüvenini. Onlara yaban bu topraklarda artık davetsiz misafirlerdir. Dönüş, ki ona Katabasis adı verilir, gelişten çok daha zorlu ve sınavlarla dolu olacaktır. Tek çareleri, birliklerinin dağılmamasıdır. Dicle kıyılarından Karadeniz dağlarına ulaşıp Sürmene yakınlarında denizi gören öncüleri, “Talatta, Talatta – Deniz, Deniz!” diye haykırdığında, bildikleri evrene ulaşmışlardır.”

 

 

ARTNEXT ISTANBUL

Çağdaş Sanat Alanı / Contemporary Art Space

Ulaşım: Windowist Tower, Eski Büyükdere Cad. No: 26, Maslak, 34467 Istanbul

Metro: Taksim -> İTÜ Ayazağa, Windowist Tower Çıkışı

Galeri ziyaret saatleri: 11:00-19:00 / Pazartesi-Cumartesi

İletişim: + 90 212 999 3990

www.artnext.org

[email protected]

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top