Aktivite

Keçeliköy’e, Sevimli Keçe Dünyasına Hoş Geldiniz

Keçe; koyun, deve, tavşan, keçi, lama vb. gibi memeli hayvanların yünleri ile tiftik keçisi kılları kullanılarak hazırlanan bir kumaş / tekstil türü. Tüyler, su, sabun ve ısı yardımıyla oluşturulan alkali bir ortamda liflerinin birbiri arasına girmesi ile elde ediliyor.

kecelikoy / instagram

Keçe yapımı çok eski bir uğraş. İlk keçelere baktığımızda şöyle bir hikâye var. Nuh’un gemisinde postu olan hayvanlar küçük bir yerde oldukları için ve denizde sallandıkları için, stresten postlarını atıyorlar. Yerlerde ıslanan yünlerin üstüne bastıkça keçeleşmeye başlıyor. İçinde de yedikleri ot parçalarından desen çıkıyor. Hayvanlar gemiden çıkarken, dünyanın en güzel keçe halısını geride bırakıyorlar…

kecelikoy / instagram

Eskiden at binerken, yumuşak oturabilmek için atın sırtına yün serpilirmiş. Ter ile hareket bu yünleri keçeleştirir. Kuzey ülkelerinde ise, daha rahat olsun diye tahta ayakkabılar içine koyarlarmış, yine ter ve hareketle beraber keçeleşirmiş.

Kuzey ülkelerinde botlar bile yazın serin kışın sıcak tutan keçeden yapılırdı. Su geçirmez olduğundan Orta Asya’da çadırlar ve halılar için de kullanılır.

kecelikoy / instagram

Günümüzde hâlâ geleneksel keçe yapan atölyeler ve kişiler bulunuyor. Son yıllarda keçe, özellikle şehirden kaçıp kırsal bölgelerde yaşayan kişiler tarafından hobi olarak keşfedildi. Ayrıca artık yünler temiz ve taranmış olarak bulunabiliyor. Böylece evde de keçe yapılabiliyor. Rengarenk keçelerden farklı yastık, çorap, minder gibi pek çok ev eşyası yapılabiliyor. İşte evde keçe yapanlardan biri de kecelikoy isimli instagram hesabının sahibi Ebru. Kitap okuyan / kedili kadın keçesi, süpürgeli cadı, çeşitli sevimli hayvanlar, periler üretiyor. Dilerseniz kendisine ulaşıp sipariş de verebiliyorsunuz.

kecelikoy / instagram

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top