Eğlence

Kendisine Çirkin Diyenlere Kapak Gibi Cevap Veren Manken Öykü

Milano Moda Haftası’nda podyuma çıkan ilk ve şimdilik tek Türk manken Öykü Baştaş, geçtiğimiz günlerde kendisi için “Umarım körümdür” diyerek tweet atan bir kişiye yaşından beklenmeyen bir olgunlukla cevap vermişti.

Yanıtı şuydu: “İnsanları farklı oldukları için çirkin bulmanın yanlış olduğu düşünüyorum, sıradan güzellik anlayışına inanmıyorum. Modellik yapmak için de bunun gerekli olduğunu düşünmüyorum. Bence insanları farklı yapan şeyler onları daha özel yapıyor ve zaten her insan olduğu halde güzel.”

Gelen bu yanıt üzerine pek çok twitter kullanıcı tarafından tabii ki Öykü’nün yanında yer aldı, pek çok kişi ona hayran kaldı hatta elde ettiği başarılarını yeni öğrenen pek çok kişi onu kıskandı.

Öykü Baştaş’ın instagram hesabını şöyle bırakalım: oykubastas

Çoğu insan güzellik konusuyla ilgili bu olgunluğa çok daha geç yaşlarda ulaşırken (şanslı ise), Öykü’nün henüz 19 yaşındayken bu bilince ulaşması, verdiği yanıt ve takındığı tavır takdire şayan. Bu olaylardan sonra hurriyet’e konuşan Öykü’nün kariyerine nasıl başladığını ve güzel olmak ile ilgili söylediklerine bir bakın.

“Sosyal medyada yazılanları gördüm. Instagram ve Twitter’ım var. Ama şu sürece kadar Twitter’ı aktif bir şekilde kullanmıyordum. Röportajı okuyan insanlar bir anda sosyal medyadan bana ulaşmaya başladı. Ancak bir kişinin fiziğime dair yorumunun ardından çok fazla mesaj ve yorum yağmaya başladı. Herkes istediği her şeyi yazabilir sosyal medyada. Herkes kafasına göre yazıyor sonuçta. Kızın yaptığı eleştiri de normal. Tam ne yazdığını da hatırlamıyorum, görünüşümü eleştiren bir şeyler yazabilir sonuçta herhangi biri.

Fiziksel görüntüye çok önem veren biri değilim ben. Bir insanı güzel ya da çirkin diyerek nitelendirmeyi çok yanlış buluyorum. Güzellik tamamen sübjektif bir şey. Kimine güzel gelen kimine gelmeyebilir. Ya da yüzünüz güzel olur, saçınız olmaz… Tek bir güzellik kavramı yok. Herkesin kendisine göre bir güzelliği olduğunu düşünüyorum. Ben kendi açımdan kimseyi güzel ya da çirkin diyerek kategorize etmem.

Herkesin kendi olduğu şekilde çok yeterli ve güzel olduğunu düşünüyorum. Herkes kendisiyle barışık ve mutlu olmalı bence. Fiziksel özelliklerimiz, bizi biz yapan şeyler arasında. Bu konuda kendimle barışık yaşıyorum ve herkese de aynı şeyi yapmasını tavsiye ediyorum. Estetik konusunda da çok fazla eleştiri yapmak istemiyorum. Demek ki o estetik operasyonlarla kendilerini daha rahat ve güvende hissediyorlar.

Çocukluğumdan beri hep manken olmayı hayal ediyordum. Ama çekingen bir karakterim var. O yüzden de bu hayalimin gerçekleşmesi için ne yapabileceğimi bilmiyordum. Sonra yabancı manken ajanslarının Instagram’da manken keşfetmek için belli hashtag’lere baktığını okudum. Ben de bir fotoğrafımı bu hashtag’lerle paylaştım. İki gün sonra da bir sürü ajanstan benimle iletişime geçtiler.

Şu an çalıştığım ajansla konuştum. Onlarla yüz yüze görüşmek için New York’a gittim. Bu sırada bir dil okuluna yazıldım. Orada yaklaşık 1,5 ay yalnız yaşadım.”

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top