Beslenme

Kilo Vermek İsteyenlerin Evde Yemek Pişirirken Yaptığı 4 Hata

Kilo vermek için ne yemeli, nerede yemeli, nasıl yemeli… Evde yemek pişirerek ve yemek daha sağlıklıdır değil mi, bunu herkes bilir. Belki de değildir? Özellikle orta yaştaki kilo vermek isteyen kadınlar daha çok evde yemek yapma eğilimindeler. Fakat acaba hem kilo kaybını sağlayacak hem metabolizmalarını çalıştıracak yemekler yapabiliyorlar mı, bu bir muallak. Çünkü evdeki yemeklerin ne kadar sağlıklı olduğunu ölçmek için bir terazi yok.

Mesela evde yemek yaparken akşam yemeği için sebzeli ve hafif salatalardan oluşan bir menü yerine lazanya ya da kırmızı etli ağır sofralar hazırlayabiliyor kadınlar. Ayrıca evde sık sık yemek yapmak, insanları şekerli gıdaların üretimine de itiyor ve kekler, kurabiyeler de daha fazla tüketiliyor.

Evde yemek yaparak hem maddi anlamda tasarrufta bulunmak hem de daha sağlıklı beslenerek zayıflamak isteyenler için yapılmaması gereken başlıca 4 hatayı sıraladık.

Yemek yaparken bir taraftan da atıştırmak

“Yemek yaparken doymak” diye bir söz vardır acaba yemek yaparken bir yandan da homini gırtlak mideye bir şeyler götürdüğünüzden olmasın? Yemek yapanların pek çoğu hazırlık aşamasında yani malzemeleri çıkarırken bile bir şeyler atıştırmaya başlıyor. Farkında olmadan kendisi minik olsa da kalorisi yüksek pek çok besin maddesini yemek yaparken yemek size fazladan kilo aldırabilir.

Eğer akşam yemeğini hazırlarken aç hissediyorsanız ve yemeğe oturmaya daha zaman varsa, düşük kalorili çiğ sebzeler veya salatalık önerilebilir. Ya da yemek hazırlama aşamasında biraz fazla kaçırdığınızı düşünüyorsanız, yemek esnasında yediklerinizi biraz azaltmalısınız.

Aşırı karbonhidrattan kaçınmak gerek

Sağlıklı beslenmeye çalışan pek çok kişi beyaz ekmeği, makarnayı ve nişastalı yiyecekleri bırakıyor ve kinoa, yabani pirinç, mercimek gibi sağlıklı besinlere yöneliyor. Bu besinler arası takas harika ancak süper gıdalar için fazla yendiği zaman kilo aldırdığı gerçeği hâlâ mevcut. Karbonhidrat alımının tamamen durması gerekmiyor.

Önemli olan aldığınız karbohidratı harcamanız, yani önemli olan gerektiği kadar yemeniz. Mesela akşam saatlerinde çok fazla hareket etmiyorsanız, geç saatlerde çok fazla karbonhidratlı şeyler yemeyin. Hacim olarak yarım fincan ya da bir tenis topu büyüklüğünde yeterlidir. Yanında sebze ve proteinli yiyecekler de alındığında yeterli olacaktır. Menülerde ana besin sebze olmalı, karbonhidratlı besinler tadımlık olmalı diyebiliriz.

Peynir düşündüğünüz kadar kilo dostu olmayabilir

Evde yemek yiyen ve yapan insanlar nedense peynire aşık gibi davranır ve her yerde bolca kullanır. Ancak evde yapılan yemeklere çok fazla peynir katılması kalori artırıyor. Peynir sadece protein kaynağı olarak görüldüğü için çok fazla tüketiliyor oysa ki yağ oranı yüksek bir gıda. Peyniri tamamen hayatlardan çıkarmak gerekmiyor ancak azaltabilirsiniz.

Tatlıya gerçekten ihtiyacınız var mı?

Pek çok kişi akşam yemeğinden sonra tatlı yeme ihtiyacı hissediyor. Ancak bir kaşıkla kalmayacak olan bu tatlı yeme alışkanlığı kilo vermek isteyenler için hiç de bir ihtiyaç değil, tam aksine.

Tatlı yemek insanlar için, daha çok kendilerini ödüllendirme gibi bir histen kaynaklanıyor. Eğer sizin için de durum bu ise, yemeklere odaklanmak yerine duygulara odaklanın. Ve duygusal gereksinimlerinizi yiyeceklerden çıkartmak yerine başka sağlıklı yollar arayın. Kendinizi şımartmak için illa ki tatlı bir şeyler yemenize gerek yok.

 

Cynthia Sass’in önerileri…

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top