Aile

Kız Çocuklarınızla Cinsellik Hakkında Konuşun

Çocuklarınızdan gelen, cinsellikle ilgili soruları geçiştirmek doğru değil. Artık internet sayesinde her bilgiye ulaşmak çok kolay zaten. Çocukların “seni leylekler getirdi” yavrum sözlerinizi pek de uzun süre yemeyecekleri aşikâr. Neden sizin onları kandırdığınızı düşünsünler, neden çocuklar cinselliği, hakkında konuşulamayacak, “ayıp” olarak bilsinler ve neden en güvendikleri insanlardan / ebeveynlerinden cinsellik hakkında ilk bilgileri almasınlar? Psikolojik Danışman Dolunay Kadıoğlu anlatıyor.

“Kız çocukları, cinselliği yok sayılarak büyütülüyor. Kadınların orgazmla ilgili sorunları erkeklere göre neden daha çok hiç düşündünüz mü? Neden kadın bu konuda kendini siliyor ve bir görev gibi yürütüyor cinselliği? Neden cinsellik kötü ve kirli bir şeymiş gibi ya da erkekler için icat edilmiş bir ihtiyaçmış da kendi insanüstü varlıkmış gibi davranıyor? Kadınlar “cinsellik olmasa da olur hatta daha iyi olur, ben hiç düşkün değilim cinselliğe” gibi hikâyelere inanıyor. Gerçeklerle yüzleşseler neler olur acaba? Kendisine yapılan haksızlığın hesabını sorar mı acaba hayattan?

Kadınlar cinselliğine yabancı büyütülüyor

Bu ülkede bir kadın dünyaya geldiğinde nasıl yetiştirileceği bellidir. Toplumsal beklentiler, aile beklentilerinin önündedir her zaman. Cinsel bir varlık değilmiş gibi, cinselliği yok sayılarak büyütülür. Evde daha çok zaman geçirir, bebeklerle oynar, pembe giyer, şirin ve uslu olması yönünde bol bol büyülü komut alır ve uslu olduğu ve evet dediği için ödüllendirilir, tersi durumlarda cezalandırılır.

Bedenine ait olan ve çok önemli görevleri olan vajina kız çocuğuna ‘kutu’, ‘kukuş’, ‘orası’ gibi sevimli ya da bedeninden ayrı bir yermiş gibi adlandırılır. Kendine, bedenine cinselliğine yabancı büyütülen kız çocukları bunu uzun bir süre hiç sorgulamazlar, üzerinde çoğunlukla düşünmezler. Bunu öylece olduğu gibi kabul eder ve normalleştirilirler.

Ergenliğe girdiklerinde ise adet kanı ve ağrısıyla tanıştıklarında zaten hiç barışık olmadıkları oralarıyla ilgili daha çok kavga ederler. Evlenen komşu kızlarının ilk gece hikâyelerini dinledikçe cinselliğin ne beter bir şey olduğuna iyice emin olurlar. Okulda erkek arkadaşlarının cinsellikle ilgili sohbetlerine kazara bile olsa tanık oldukça erkek arkadaşlarının, sevgililerin isteklerini duydukça hayatın gerçekleri onlar için daha net şekilleniyordur artık. Mastürbasyon sadece erkekler için vardır, onların yapması günahtır.

“Evlenince eşinden öğrenirsin!”

Eğer kazara merakına yenilip ailesine ki çoğunlukla annesine cinsellikle ilgili soru sorarsa alacağı cevap “evlenince eşinden öğrenirsin ne yapacaksın şimdi bunu, merak iyi değildir, insanın başına ne gelirse meraktan gelir…” gibi geçiştirmelerle konunun erkeklerin hakimiyetinde, bilgisinde olduğu algısı iyice yerleşir.

Kendi bedenini ve keyif süreçlerini keşfetmemiş kadınlar

Erkekler cinsellikle az bilgili ama çok ilgili olduğu için de eşinden cinselliği öğrenmeyi bekleyen bir kadın çoğunlukla hayal kırıklığına uğrar. Çünkü erkek de kadından yatakta çok rahat ve her istenileni yapabilen biri olmasını bekler. Kendi bedenini, keyif süreçlerini keşfetmemiş bir kadın için bu pek de mümkün değildir.

Her kadın orgazm olabilir

Fizyolojik olarak hiçbir engel yoktur, her kadın orgazm olabilir. Yeter ki; kendini, bedenini tanıyan, çocukluktan itibaren cinselliğiyle barışık yetiştirilmiş olsun ve eşiyle uyumlu bir ilişki süreçleri olsun.

hurriyetaile

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top