Çocuk

Konuşamayan Otizm Sendromlu Çocuklara Teknolojik Destek Otsimo’dan!

Otizm sendromlu çocuklara ücretsiz eğitsel oyunlar sunan mobil platform Otsimo, uygulama içindeki 18 oyunla çocukların gelişimine katkı sağlıyor. Otsimo’nun en etkili oyunu ise konuşma yetisi olmayan kişilerin semboller yardımıyla iletişim kurmasını sağlayan Otsimo AAC.

Otsimo, otizmli çocukların yoğun ve kaliteli bir eğitim almaları için çocuklara gereken ve eksik kalan eğitimin akıllı cihazlar aracılığıyla evde verilmesini amaçlıyor. Bu doğrultuda ortaya çıkan ve 4 binden fazla kişinin kullandığı uygulama, İngilizce ve Türkçe olmak üzere iki dilde mevcut.
Otsimo’da, otizmli çocukların temel kavramları öğrenebilmesi ve iletişim becerilerini geliştirebilmeleri için alanında uzman kişiler tarafından yaratılmış 18 oyun mevcut ve her ay iki yeni oyun daha ekleniyor. Türkiye’de sadece Otsimo tarafından hazırlanan, şirketin en önemli ve en etkili oyunu ise Otsimo AAC.

Otsimo AAC, konuşma yetisi olmayan kişilerin semboller yardımıyla iletişim kurmasını sağlıyor. Otsimo AAC sayesinde bugüne kadar toplam 266 bin kelime konuşulmuş durumda.

AAC Nedir?
Çeşitli sebeplerden dolayı konuşma zorluklarıyla karşı karşıya kalan bireyler, çevreleriyle iletişim kurabilmek için AAC (Augmentative Alternative Communication) tekniğinden yararlanıyor. ‘Augmentative’ pano üzerindeki görselleri ve şekilleri anlatırken, ‘alternative’ ise sisteme dahil olan sesli komutlar anlamına geliyor. Günlük hayatta sık kullanılan özneler, fiiller ve söz öbeklerinin kontrol edilebilir görsel kartlar içinde yer almasına AAC panosu veya tablosu adı veriliyor. Bu sayede kas sistemi gelişmezliği veya beyinde oluşan hasarlardan kaynaklı konuşma yeteneğine sahip olmayan veya sonradan kaybeden insanlar, AAC panosu üzerinden zorlanmadan karşılıklı hem sesli hem de yazılı iletişim kurabiliyor.

AAC Panoları, hazırlandıkları dilde en çok kullanılan 500 kelimeye yer verecek şekilde hazırlanıyor. AAC Panosu sayesinde kullanıcı, zorlanmadan karşısındakine isteklerini ve düşüncelerini anlatabiliyor.

İletişim:
Marjinal Porter Novelli
Esra Şavkın | M: 0537 858 85 49 | [email protected]

Otsimo hakkında
Otsimo otizmli çocukların yoğun ve kaliteli bir eğitim almaları için çocuklara gereken ve eksik kalan eğitimin tablet bilgisayarlar aracılığıyla evde verilmesini amaçlar. Otsimo Çocuk, eğitsel oyunlar içeren bir uygulamadır. Bu uygulama birçok oyunu içinde barındıran bir platformdur. Çocuğun yaşına ve eğitim durumuna göre oyunlar sırayla açılmakta bu sayede eğitim çocuğun durumuna göre şekillenmektedir. Oyunların tamamı “Uygulamalı davranış analizi” (ABA: Applied Behavior Analysis) temel alınarak hazırlanmaktadır. Otsimo Aile, ailelere çocuğuyla ve uygulamayla alakalı tüm bilgi ve seçeneklere ulaşabilecekleri platformdur. Bu uygulama sayesinde aileler Çocuk uygulamasını uzaktan kontrol edebilirler ve eğitimde tam erişeme sahip olurlar. Aileler çocukları hakkında derin analizler sonucunda ortaya çıkan tavsiyeler ve istatistiklere ulaşmaktadır. Yine yapay zeka sayesinde çocukların durumuna özel öğrenim metodu oluşturulur.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top