Yeme&İçme

Mozaik Pasta

Mozaik Pasta

Merhaba, Ben Özge, 3. 3. 2013 tarihinde doğan kızım Gökçe sayesinde ben de bir internet annesi oldum Zaten fazlasıyla haşır neşir olduğum internetin, hamilelik ve doğum sonrasında da çok faydasını gördüm, diğer annelerin deneyimleri ve fikir alışverişleri çok iyi geldi. Bu sayede tanıştığım İnternet Anneleri ekibinden, yemek bölümünde yazarlık yapmam için teklifi geldiğinde çok mutlu oldum.

3 yıla yakın süredir ozgeninoltasi.com a dlı bloğumda tariflerimi paylaşıyorum, her ne kadar evdeki ufaklık sebebiyle mutfağa girmek biraz zorlaşsa da, fırsat buldukça burada da tariflerimi paylaşmayı umuyorum.

Genel olarak zor bulunan malzemelerle, uzun uzun tarifli yemekler yapmayı sevmiyorum. Zaten İstanbul gibi bir şehirde, iş hayatı ve ev arasında koşturmaktan mutfağa ayrılan süre kısıtlanıyor, o yüzden burada da oldukça pratik, ama sonucu güzel lezzetlerle çıkıcam karşınıza. Umarım siz de seversiniz.

İlk tarifim portakal kabuklu mozaik pasta, Üstelik un ve yağ yok  ve hazırlaması 5 dakika sürüyor. Aşağıdaki ölçülerle muffin kalıbı kullanarak 12 porsiyonluk tatlı hazırlayabilirsiniz. Muffin kalıbınız yoksa herhangi bir kek kalıbı kullanıp daha sonra dilimleyerek de servis yapabilirsiniz.

Malzemeler

2 paket petibör bisküvi
2 yemek kaşığı toz şeker
2 yemek kaşığı kakao
1 portakal kabuğu rendesi
2 su bardağı süt

Hazırlanışı

Çukur bir kabın içine elinizle petibör bisküvileri kırarak koyun, bazıları çok ufalanacak bazıları iri kalacak sorun yok
Üstüne toz şeker, kakao ve portakal kabuğu rendesini ilave edip kaşıkla karıştırın
Daha sonra 2 bardak sütü kontrollü olarak bisküvilere dökerek kaşıkla karıştırın (Önce 1,5 bardağı dökün kıvamı çok sert olursa kalanı da dökersiniz)
Sonuçta çamur gibi bir şey olacak elimizde. Çok cıvık olmasın, böyle elinize aldığınızda şekillenebilecek kıvamda olsun
Silikon muffin kalıplarına kaşıkla karışımdan paylaştırıp bastırın (Kek kalıbı kullanacaksanız içine yağlı kağıt veya streç film serin ki çıkarması kolay olsun)
Hazırladığınız tatlıyı dondurucuya atın, yemeden 15-20 dakika önce çıkarın biraz yumuşayınca kalıptan çıkarıp servis edebilirsiniz
Dışarda çok fazla beklerse eriyebilir, o yüzden dondurucuda muhafaza edin.

Özge Beydağ Yılmaz
http://www.ozgeninoltasi.com/

Twitter: /obeydag
instagram: obeydag#
Facebook: ozgeninoltasi

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top