Aile

Müzede Bebeğini Emziren Anneye “Örtün” Dediler Ama…

Geçtiğimiz günlerde Londra’da bir müzede bebeğini emzirirken uyarılan anne, sosyal medya vasıtasıyla yetkililere seslendi ve sonucunu da aldı.

Dünya Emzirme Haftası’nda İngiliz bir anne Londra’daki Victoria ve Albert Müzesi’ni gezerken oğlunu emzirmesi gerekiyor. Bunun üzerine sadece birkaç saniye memesinin ucu görünen anneye yetkililerden hemen uyarı geliyor: “Örtünün!” diye…

TANRIÇALAR VE KUTSAL KADINLAR DA EMZİRDİ

Boredpanda’da yer alan habere göre, bu durumu kabullenemeyen İngiliz anne, eve gidip hemen açıyor interneti ve tweet’leriyle yaşadığı olayı herkesle paylaşıyor. 5 Ağustos’ta yaşanan bu olay tam da Dünya Emzirme Haftası’nda yaşanınca bir hayli de tepki alıyor. On binlerce beğeni alıyor ve viral oluyor.

Müzede uyarı alan İngiliz annenin ironi yaparak attığı tweet’leri ise şu şekilde:

“Emzirdiğim sırada saniyenin milyarda biri kadar bir süre için meme ucum göründüğü için Victoria ve Albert Müzesi’nde üzerimi örtmem istendi. Şaşırmış durumdayım.”

“-Memeleriniz çıplak olduğu için sizi bu müzeden atıyorum!

-Ama ben mermerden yapıldım.

-Ah özür dilerim, o halde sorun yok.”

Tanrıçalar ve kutsal kadınlar bile emzirirken heykelleştirilmiş, resmedilmiş olmalarına rağmen, günümüzde hâlâ kamuda emziren bir kadın tepki alabiliyor. Uyarılan annenin çocuğunu emzirme hakkı İngiltere’de (müzeler de dahil olmak üzere) yasalarla korunuyor.

İşin ilginç yanı bu olayların yaşandığı müzede -çoğu müzede olduğu gibi- birçok çıplak heykel sergileniyor olması.

Sonuç olarak tüm bu eleştiriler ve anneye gelen destek üzerine Victoria ve Albert Müzesi bir tweet atarak özür diliyor.

“Bunu duyduğumuz için çok üzüldük. Kadınların müzede emzirmelerini memnuniyetle karşılıyoruz. Mahremiyetine önem veren ziyaretçilerimiz için de özel alanlarımız mevcut.”

Yalnızca müzenin resmi hesabı değil, müzenin direktörü Tristram Hunt da kendi kişisel profilinden anneye bir özür tweet’i atıyor.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top