Beslenme

O Usta Ben Yardımcı – Philips Çorba Ustası

O Usta Ben Yardımcı - Philips Çorba Ustası

O Usta Ben Yardımcı - Philips Çorba Ustası

Ek gıdaya geçişle birlikte bir çok anne gibi benim de bir çok kaygım oluştu. Yoğurt olayın kolay kısmıydı, aklımdaki soru işaretleri daha ziyade şu sebze durumlarıyla ilgiliydi. Hangi sebze verilecek, çorba mı yapılacak püre mi, en sağlıklı nasıl pişirilecek?

Bu konuda adım adım gitmeye karar vererek öncelikle çorba mı? mama mı? en sağlıklı nasıl pişirebileceğimi araştırmaya başladım. Tam bu noktada bir arkadaşım sayesinde Philips’in ‘’Çorba Ustası’’yla tanıştım! Gerçekten mükemmel bir ürün. Benim sağ kolum diyebilirim kendisi için.

Sebzeleri kendi buharında pişirmesiyle sunduğu sağlıklı yemekler dışında da daha bir çok özelliği  var.

Bu ürün 5 ayrı programa sahip. Ben şu ana kadar Efe’ye tüm sebze çorbalarını ‘’Süzme Çorba’’ programında yaptım. Bu program sert sebzeleri, kıymayı, eti, pirinci dahil önce kendi buharında pişiriyor sonrasındaysa büyük taneler bırakmadan püre haline getiriyor. Bunun dışında Çorbacım’ın taneli çorba, komposto ve smoothie hazırlamak gibi özellikleri de var! Yani hem soğuk hem de sıcak yapımlarda kullanabiliyorsunuz. (Açıkçası yaz gelsin de Efe’ye şöyle şahane smoothieler hazırlayayım diye hevesleniyorum ) Tüm bu özelliklerinin yanında biz annelerin kısıtlı zamanını da daha verimli kullanmasını sağlıyor Çorba Ustası. Bu alet sayesinde çorba başında bekleme derdimiz sona eriyor.

Madem bu güzel üründen bahsettim  bu ürünle yaptığım tariflerden ikisini paylaşmak isterim.

 

O Usta Ben Yardımcı - Philips Çorba Ustası

 

Efe’nin Kereviz Aşkı

Malzemeler

– Küçük bir kereviz (tadının baskın olması için diğer malzemelerden daha fazla kereviz kullanacağız)

– 1 Orta boy havuç

– 3 adet arpacık soğanı

– 2 diş sarımsak

– Bir küçük karnıbahar

– Bir avuç içi kadar iki kez çekilmiş yağsız kıyma (bebek kıyması)

– Avucumuzun yarısı kadar pirinç

– Bir tutam maydanoz

– Bir tutam dereotu

Yapılışı:

Tüm malzemelerimizi küp küp kesiyoruz ve Philips Çorba Ustası’nın içine atıyoruz (Tercihen  kıymamızı da bir top olarak değil parça parça atmakta fayda var. Arpacık soğanı ve sarımsağı yarıya bölmeniz yeterli.) İçindeki malzemelerin oranı doğrultusunda min-max aralığına denk gelecek şekilde su ekliyoruz. İlk fonksiyon olan ‘’Süzme Çorba’’ seçeneğine basıyoruz. 20 dakika sonra enfes çorbamız hazır! Çorba ustasını açıp daha önceden hazırladığımız maydanoz ve dereotunu da ekleyerek, 20-30 saniye kadar blender fonksiyonuna basılı tutuyoruz. Böylelikle maydanozumuz ve dereotumuz eriyerek özelliklerini kaybetmemiş oluyorlar.

Soğuduktan sonra sağlıklı kaplarımıza aktararak buzdolabına alıyoruz

Efe’nin Besleyici Tavuk Çorbası

Malzemeler

– Önceden haşladığımız yarım tavuğun etleri (organik tavuk olmasına lütfen dikkat edelim!)

– Önceden haşladığımız yarım tavuğun suyu

– 4 adet brüksel lahanası

– Yarım kabak

– 1 adet orta boy havuç

– 1 adet orta boy patates

– 3 adet arpacık soğanı

– 2 diş sarımsak

– Yarım avuç içi arpa şehriye

– Maydanoz

Yapılışı:

Tavuklarımızı diftiyoruz. Sebzelerimizi küp küp kesiyoruz. Küp küp kesilmiş sebzelerimizi ve diftilmiş tavuklarımızı bir avuç arpa şehriyeyle birlikte Çorba Ustası’na koyuyoruz. Yine içindeki malzemelerin oranına göre min-max aralığında önceden haşladığımız tavuk suyunu ekliyoruz. İlk fonksiyon olan ‘’Süzme Çorba’’ seçeneğine basıyoruz. Çorbamız hazır olduktan sonra önceden hazırladığımız maydanozumuzu da ekleyerek 20-30 saniye blender fonksiyonunda karıştırıyoruz.

Ufak Ufak Notlar:

– Efe’nin yediği porsiyonlara göre yaklaşık 4 porsiyon çorba çıkıyor (su seviyesini minimumda tutarak). Ben yaptığım çorbayı 2 gün yediriyorum. Yine de yapılan çorba Efe’ye fazla geliyor bu sebeple bir kısmını kendimize ayırıp tatlandırarak tekrar pişiriyorum.

– Çorbalar hazır olduktan sonra Efe’ye yedirmeden zeytinyağı ekliyorum. Zeytinyağını pişirirken değil sonradan eklemeniz zeytinyağının özelliğini kaybetmemesi açısından önemli

– Çorbacım çorbayı 40 dakika sıcak tutabiliyor. Oldu aman geç kaldım diye panik yapmanıza gerek yok

Tüm bebişlere afiyet olsun !!!

Sezin Üstünsoy – Paylaşananne

Twitter: Evli_Barkli
Instagram: paylasananne#

Fotoğraf: http://www.philips.com.tr  alıntıdır

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top