Emzirme ve Anne Sütü

Ömür Gedik’in Tepki Alan Yazısı

Bebeklerimizin güvenli bağlanma ve en doğal beslenme hakkını eleştiren hem cinsimiz #omurgedik istediğimiz yerde emzirmeye devam edeceğiz ve erkekler için emziren annenin ayrı bir çekiciliği olduğunu ve bunun cinsellikten öte insan sevmekle ilgili olduğunu size de hatırlatmak isteriz! #normalizebreastfeeding #privatedining #internetanneleri

(Bu fotoğraf Lactamil etkinliğinde İnternetanneleri tarafından çekilmiştir)

( https://instagram.com/madebybushra/ Fotoğraf için teşekkür ederiz.)

( https://instagram.com/gebbepinar/  Fotoğraf için teşekkür ederiz.)

Hürriyet Gazetesinde ki köşesinde Dünya Emzirme Haftası ile ilgili yazısında Ömür Gedik kendisinin emzirmekten hoşlanmadığını, zorlandığını ve muhtemelen de bu sebepten emzirmeyi 2 ay sonra bıraktığını söyledi. Sözlerine ”Cinsel obje olarak görmekten bir türlü vazgeçemediğim memelerin kutsal olduğu söylenen bu görevine alışamamıştım bir türlü” diye devam eden Gedik, birçok erkeğin de bu konuda onunla aynı fikirde olduğunu iddia etti.

“Kadınlar tabii ki çocuklarını emzirsinler ama bunu herkesin gözüne soka soka yapmasınlar. Kadınların emzirme özgürlüklerini sokak ortasında, istedikleri yerde kullanmaları bana cinsellik ve libido düşmanı bir hareket gibi geliyor. Hele hele parklarda, meydanlarda yapılan şu toplu bebek emzirme eylemleri yok mu?

“Gereksiz bir şovenizmden başka bir şey değil bence.” diye ekleyen Gedik,büyük büyük tepki topladı.

ömür gedik

Ömür Gedik’ in yazısına hitaben Prof. Dr. Şengül Hablemitoğlu  “Emzirmenin ekolojik bir davranış olduğunu yıllardır anlatmaya çalışan bir bilim insanı olarak, bu cahil kadının hem köşe kapıp hem de bu kör cahil fikirlerini insanlara bu şekilde aktarmaya hakkı olmadığını vurgulamak gerek çünkü…” dedi ve ekledi.

Anne sütü ile beslenmenin bebekler için ”toplam gıda güvenliği” ni sağladığını söyleyen Hablemitoğlu bebekler için hemen üretilebilir ve tüketilebilir bu denli besleyici, anne ve bebeği hem fiziksel hem duygusal olarak birbirine bağlayan, bebekler büyürken temel besin maddeleri sağlayıcı aileye, topluma ve tabi ki gezegenimize ekolojik bir beslenme yöntemi sunduğunu  anne sütü ile beslenmeyi desteklemek, geliştirmek ve yaymak için çalışan aktivistleri, gönüllüleri hatta sağlık çalışanlarını ve sivil toplum örgütlerini bir araya getiren küresel bir network(ağ) olduğunu da belirtti.

Taze sütü kırsal kesimlerde sağlıklı bir şekilde temin etmenin zor olduğundan da bahseden Hablemitoğlu anne sütü ile beslenmenin özellikle yoksul ailelerin bütçeleri için bir kolaylık getirdiğini de belirtti.

”Dünyadaki yaygın ve büyük gıda şirketleri (Nestle, Cargill, Monsanto vs.) küresel gıda güvenliğinde söz sahibidirler. Bu şirketlerin, anne sütünün yerine geçen besin ögeleri içeren ek gıdalar ürettikleri iddiası ile yaptıkları reklam ve pazarlama kampanyaları pek çok gelişmiş ülkede tepki çekmektedir. Anne sütünün önemine ilişkin farkındalığı yaymaya yönelik kampanyalar ile tüketicilerin kararlılığı büyük şirketlerin pazarlama politikalarının değişmesine yol açmıştır” diye ifade eden Prof. Dr. Şengül Hablemitoğlu.

Kadınlar bebeklerini emzirmeye ilişkin bilgilere içgüdüsel ya da doğal yollar izleyerek erişebilir ancak kadınların gelişen ve endüstrileşen ülkeler de anne sütünün değerini bilmelerine rağmen emzirme alışkanlıklarını giderek kaybettiklerini ve bebeklerini işlenmiş-hazır gıdalar ile beslemeyi tercih ettiklerini ekledi.

Anne sütü ile beslenmeden yana olan kadın örgütleri, emzirmenin hem kadınların kendi bedenleri üzerindeki kontrollerini sembolize ettiğini, hem de kadınların medyadaki tüketici ve cinsel obje algısı ile mücadelelerine katkı sağladığını öne sürmektedirler.

Emzirme kadınların ve çocukların haklarını birleştirir. Emzirme-anne sütü ile beslenme bir kadın-çocuk hakkıdır. Birbirinden ayrılmaz. Konu sadece kadınların emzirmeyi isteyip istememesidir. Bu durumda kadının çocuk sahibi olmayı isteyip istememesi gibi düşünülmelidir.

Anne sütü alan çocuk emzirme aracılığı ile annenin biyoritmine uyum sağlar, annenin yaşam düzenine alışır. Emzirme anne ve bebek arasındaki en tamamlayıcı ve gerekli iletişim biçimidir. Ayrıca emzirme yeryüzündeki yaşamın çeşitliliğini koruyan tek ve düzenli bireysel bir uygulamadır, ifadelerini de kullandı.

Son olarak Ömür Gedik için;

”Bütün bunları uzun uzun yazmamın tabii ki bir nedeni var. Kendisini salt bir cinsel obje olarak görebilir Ömür Gedik. Hiç sorun değil, bu durum kendisini ve kendisinin cinselliği ile ilgili arkadaşları bağlar. Ancak emzirmeye bok atması cahilce, sorumsuz ve etik dışı bir davranıştır. Memelerinin cinselliğini çocukların sağlığı üzerinden yapması talihsiz bir tercih. Biz kendisini hayvan haklarını koruyan, berbat sesi ile portakallı şarkılar söyleyen ve averaj sinema eleştirileri yazan bir obje olarak kabul etmiştik zaten. Bu arkadaşa önerim bilmediği konulara fazla girmemesi; cinselliğini yükseltmek isterken topyekun battıkça batabileceğidir…”  dedi

Yazının Tamamı: http://odatv.com/mob_n2.php?n=bu-cahil-kadinin…–0708151200

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top