Aile

Pakolino – Ocak Teması Robot ve Kodlama

STE(A)M Eğitimini destekleyen Pakolino aktivite kutularının Ocak ayı teması “Robot ve Kodlama”

Çocukların aileleriyle kaliteli zaman geçirmesini sağlamaya yönelik yaratıcı oyunlardan oluşan Pakolino Aktivite Kutuları, STE(A)M (Fen, Teknoloji, Mühendislik, Sanat,Matematik) eğitimini destekleyen Ocak ayı kutusunda, kodlama ve robotlarla ilgili eğitici aktivitelere yer veriyor. Geleceğin dili olarak nitelenen kodlamanın temellerini okul öncesi çocuklara oyun yoluyla öğretmeyi amaçlayan “Robot ve Kodlama” temalı Ocak ayı kutusu, çocukların analitik düşünme becerisini beslerken, oyunları kullanarak onlara eğlenceli bir sömestr tatili yaşatmayı hedefliyor.

3-7 yaş arası çocuklara yönelik olarak her ay farklı bir temaya ait pedagog onaylı 3 aktivite için gerekli tüm malzeme ve tema dergisinden oluşan Pakolino Aktivite Kutuları, çocukların yaratıcılıklarını besleyen aktiviteleri aile üyeleriyle birlikte yaparak kaliteli vakit geçirmelerini hedefliyor. Kurucu Pınar Gül Ramsay’ın kendi kızıyla oynayacak yaratıcı, eğitici ve eğlenceli oyunlar bulmakta zorlanması üzerine geliştirdiği aktivite kutuları, çocukları doğalarında olan merakın peşinden giden, problem çözen ve üreten bireyler olmaya teşvik ediyor.

STE(A)M eğitim felfesesinden ilham alarak tasarlanan Pakolino kutularında Ocak ayında, ilk defa kodlama ve robotlarla ilgili eğitici aktivitelere yer veriyor. Geleceğin dili olarak nitelenen kodlamanın temellerini okul öncesi çocuklara oyun yoluyla öğretmeyi amaçlayan “Robot ve Kodlama” temalı Ocak ayı kutusu, çocukların daha önce karşılaşmadıkları aktivitelerle onlara benzersiz bir deneyim yaşatmayı vadediyor. Kutudan çıkan malzemelerle önce minik robotlar tasarlayıp sonra robotlarıyla birlikte bilmece çözen çocuklar, bu sayede teknoloji ve kodlamaya, keyifli bir giriş yapmış oluyor.

STE(A)M ile çocuklar akademik hayatlarında daha başarılı

Analitik ve matematiksel düşünce becerisini geliştirmeye yönelik ilk adımların okul öncesi dönemde atılması gerektiğini belirten uzmanlar, bu beceriyi küçük yaşta geliştirenlerin akademik hayatlarında başarıyı daha kolay yakaladığına dikkat çekiyor. Çoğunluğu anaokuluna devam eden 3-7 yaş grubu çocuklara yönelik bir aktivite seti olan Pakolino da, STE(A)M temalı kutularıyla çocukların analitik düşünme becerisini beslemeyi ve bunu yaparken oyunları kullanarak onlara eğlenceli bir sömestr tatili yaşatmayı hedefliyor.

STE(A)M nedir?

STE(A)M (Fen, Teknoloji, Mühendislik, Sanat Matematik) Eğitimi; teorik bilginin uygulamaya, ürüne ve yenilikçi buluşlara dönüştürülmesini amaçlayan, öğrencilerin fen bilimleri, teknoloji, mühendislik, sanat ve matematik derslerinde öğrendikleri bilgileri bir bütünün parçaları olarak görmelerini sağlayan, dünyada birçok ülkenin öğretim programlarına dâhil ettiği bir eğitim yaklaşımı olarak son yıllarda önem kazandı. Üretimin yanı sıra, buluş yapma konusunda da bilgi ve beceri kazandırmayı hedefleyen STE(A)M Eğitimi, dünyada okul öncesi eğitimden yükseköğretime kadar tüm eğitim sürecini kapsayan disiplinler arası bir yaklaşım olarak kabul ediliyor.

Tüm dünyada gittikçe önem kazana bu eğitim felsefesine istinaden, Millî Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü de “STEM Eğitimi Raporu” yayınladı. Raporda öncelikle STEM Eğitimi tanımlanarak, bu eğitimin nasıl ortaya çıktığı ve amaçları açıklanıyor. Öte yandan, yurt dışında başta ABD ve Avrupa ülkeleri olmak üzere çeşitli ülkelerde STEM Eğitimi’yle ilgili yapılan çalışmalar incelenerek, ülkemizde STEM Eğitimi’ne geçilmesi amacıyla model önerisinde bulunuluyor.

“Ülkemizde de STEM eğitimine geçilirken çocuklara küçük yaşlardan itibaren Fen, Teknoloji, Mühendislik, Sanat ve Matematik disiplinleri arası bir bakış açısı kazandırılarak sorgulama, problem çözme, araştırma yapma, estetik bakış açısı ve ürün geliştirme becerilerinin kazandırılması amaçlanmalıdır.

  1. yüzyıl becerilerinden; problemlere farklı yönleriyle bakıp çözümler üretebilmeyi, sistemli ve yaratıcı düşünebilmeyi ve en kısa çözüm önerileri sunabilmeyi sağlayacak yeteneklerin öğrencilere kazandırılması STEM eğitimlerini zorunlu kılmaktadır. Öğrencilerin ders içeriklerinin yanı sıra hayatta sorgulama, araştırma, problem çözme becerilerinin fark etmeleri, üzerinde düşünmeleri, bir araya gelmeleri ve çözüm üretmeleri, ürün geliştirebilme ve buluş yapma becerileri geliştirilerek etraflarında bir öğrenme ağı oluşturmaları için STEM eğitimlerine başlanmasının gerekli olduğu görülmektedir.”

 

Pakolino Hakkında:

Pakolino, 3-7 yaş arası çocuklar için hazırlanmış, üyelik sistemiyle her ay evinize ücretsiz kargoyla gönderilen aktivite kutularıdır. Kutuların içinde hem çocuğunuzun gelişimine katkıda bulunacak, hem de onunla kaliteli zaman geçirmenizi sağlayacak 3 farklı aktivite, tema dergisi ve aktiviteler için gerekli tüm malzemeler yer alır. Her ay farklı bir tema işlenerek çocuğunuzun 7 gelişim alanı desteklenir. Okul öncesi dönemde gelişimi önemli olan küçük motor kasları, büyük motor kasları, keşfetme, yaratıcılık, araştırma, dil ve duygusal gelişim düzenli olarak yaptığınız bu aktivitelerle pekişir. Aktiviteler için gerekli olan tüm malzeme ve yönlendirmeler kutunun içerisinde yer alır. Düzenli olarak keşif ve yaratıcılık içeren aile zamanı sağlayan Pakolino.com, çocuğunuzun duygusal gelişimini destekler.

Aylık, 3 aylık ve 12 aylık üyelik sistemleri mevcuttur. www.pakolino.com üzerinden üyeliğinizi gerçekleştirebilirsiniz.

 

 

Daha fazla bilgi için:

Selin Oran

PİAR İletişim

www.piariletisim.com

[email protected]

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top