Eğlence

Pop Kültürüyle Gerçekleri Kolajlayan Fotoğrafçı

Yaratıcı ve eğlenceli kişileri tanımak, işlerini incelemek çok keyifli. Burada tanıyacağımız fotoğrafçı Fransız Francois Dourlen. Kendisi sokaklarda gezerken ya da bir yerlerde oturup kahvesini yudumlarken, görüş açısındaki anlık bir kareyi ikonik filmlerle, sinema, TV veya çizgi film karakterleriyle harmanlıyor.

Fransız fotoğrafçı, kendisine pop kültürünün bir parçasını ya da klasik ünlü bir filmi hatırlatan her ayrıntıyı kullanıyor.

Kullandığı bu görüntüleri de bir fotoğraf serisi haline getirmiş durumda. Fotoğrafları hazırlarken photoshop kullanmıyor. Sadece bulunduğu mekandan bir alan ve iPhone’undan Google araması…

Bazen başka bir görüntü üzerine telefondan tamamlayıcı bir görüntü ekliyor.

MNN sitesine verdiği röportajda şöyle diyor fotoğrafçı: “Gerçekten çok basit. Bana bir filmi, animasyonu ya da bir karakteri hatırlatan bir şey görüyorum. Google’da o görüntüyü aratıyorum ve fotoğrafını çekiyorum.

Her şey insanın algıladığı kadar. Belki siz bir masa görürken fotoğrafçı Francois orada bir çizgi film karakteri görüyor. İşte bu kadar basit.

Önemli olan size gösterilenden çok, sizin kafanızda neler olup bittiği, bunun için de çok güzel bir örnek bu fotoğraf projesi.

Fransız fotoğrafçı Francois Dourlen, ilk kez böyle bir çalışmayı, bebek odası için orijinal bir fotoğraf isteyen arkadaşları için yapmış ve arkadaşları için bir şaka yapmak istemiş.

Aldığı tepkiyi sevince, devam etmeye karar vermiş. Yarattığı görselleri internette paylaşmaya başladığında ise, beklemediği bir ilgiyle karşılaşmış.

Kendisi takip etmek isterseniz instagram, facebook ve twitter hesaplarına girebilirsiniz.

Dourlen’ın çalışmaları arasında klasik çizgi film karakterleri ve modern, popüler yıldızlar, kişiler de bulunuyor.

Kendisi “pop kültüründen ilham aldım, herkesin gördüğü şeyleri tekrar görüp, ilham aldığım şeyi dahil ettim” diyor.

Projeye ilk başladığı zamanlarda Polaroid makine kullanıyormuş fakat bu pahalıya mal olduğu için sadece iPhone’a dönmüş.

Şimdiye dek 600 civarı görüntü kaydetmiş fotoğrafçı, bunların arasında hazırladığı video’lar da var.

Bazı insanlar, onu sadece eğlenmek için böyle bir iş yapmasından dolayı eleştiriyorlarmış. Ama o “fotoğraflar çok komik” diyor. “Ve bazı resimler çok daha eğlenceli çünkü onlar bana iyi anıları hatırlatıyor.”

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top