Eğlence

Sağlıklı Bir Şekilde Bronzlaşmak İçin 10 Tavsiye

Bronzlaşmak için yılda sadece bir ya da iki haftanız varsa ve doğal güneş ışığıyla kararacağım, solaryuma girmem diyenlerdenseniz tavsiyelerimiz var.

Yaz aylarında sadece küçük hafta sonu tatillerinde bronzlaşmaya çalışıyorsanız, yanmak için daha fazla güneşte kalıp cildinize zarar verme ihtimaliniz yüksek. Aşağıdaki önerileri uygulamanız, sağlıklı bir şekilde bronzlaşmanıza yardımcı olacak.

*Koruyucu kreminizi güneşe çıkmadan 30 dakika önce uygulayın. Güneşe maruz kaldıktan sonra uygularsanız krem etkisini hemen göstermeyeceği için güneş yanığı oluşabilir.

*Klişe gibi gelebilir ama bu çok önemli bir kural. Kesinlikle ama kesinlikle güneş ışınlarının en dik geldiği 11.00-15.30 saatleri arasında güneşe doğrudan maruz kalmayın. Özellikle de güney bölgelerinde tatil yapıyorsanız.

*Güneş kreminiz su geçirmez bile olsa her yüzme veya duştan sonra yeniden sürün. Ayrıca suya girmeseniz bile dört saatte bir tekrarlamakta fayda var.

*Güneş kreminin içeriğindeki SPF ne kadar yüksek olursa güneş altında yanmadan o kadar uzun zaman geçirebilirsiniz. Ama SPF 30’un, SPF 15’ten iki kat fazla koruma etkisine sahip olduğunu düşünmeyin. SPF 30, SPF 15’ten yalnızca yüzde 5 oranında daha fazla etkilidir. SPF 50 ise SPF 30’dan sadece yüzde 1 daha fazla.

*Peki hangi SPF faktörünün sizin için uygun olduğunu nasıl bileceksiniz? Ten renginiz ne kadar açıksa o kadar çok korunmaya ihtiyacınız vardır. Açık tenliler ve kızıllar SPF 30 ve üstünü kullanmalı. Esmer tenliler için genellikle SPF 15 faktörü yeterli olur. Ancak alerjik yapıda bir cilt tipiniz varsa SPF 50 ve daha fazlasını kullanmalısınız.

*Güneşin altında kaldığınız sürelerde cildinizin yeterli nem ve mineralleri hapsedebilmesi için bol sıvı tüketin. Özellikle çay, kahve, kola gibi kafeinli içeceklerle aranız iyiyse içtiğiniz su miktarını artırın.

*Sürekli denizin üzerinde ya da bir kumsalda güneşleniyorsanız güneş yanığı ihtimalinizin yüksek olduğunu unutmayın. Çünkü su ve kum mercek etkisi yaratıp güneş ışınlarını yansıtır.

*Geçen yıl alıp kullandığınız güneş koruyucunuzu yeni bir tanesiyle değiştirmekte yarar var. Çünkü içerdiği koruyucu maddeler zaman içerisinde etkisini yitirmiş olabilir.

*Güneşe çıkarken deodorant ve parfüm asla sıkmayın. Aksi takdirde cildinizde lekelenme yapabilirler.

*Güneş sonrası ürünler kullanın. Böylece teninizi rahatlatmış olursunuz. Cildinizde kızarıklık oluşmuşsa, soğuk su uygulaması yapın. Cildinizin rahatlayıp nemini geri kazanabilmesi için nemlendirici bir krem uygulayın.

kadınlarbilir

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top