Sağlık

Sağlıklı Bir Vajina İçin 10 Tavsiye

Vajina bakımı ve sağlığı kadınlar için çok önemli. Herhangi bir hastalıkla karşılaşmamak için önceden tedbirler almak gerekiyor. Kadınlar ve erkekler genellikle vücutlarını sandıkları kadar iyi tanımıyorlar. Aynı şey cinsel organlar için de geçerli. Hatta genital sağlığı korumak için yapılan bazı hatalar bile olabiliyor. Belirli periyotlarda, sağlık sorunu yaşamayı beklemeden kadın hastalıkları uzmanına görünmenizde fayda var. Vajina sağlığı için, Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen’in önerilerine bakalım.

Pamuklu iç çamaşırı giyin

Eğer vajinanızın seçme şansı olsaydı, emin olun pamuklu çamaşırları tercih ederdi. Çünkü pamuklu çamaşır, nemi emer ve dokulara nefes aldırır. Bu da genital sağlığın ana koşullarından biridir.

Prezervatif kullanabilirsiniz

Prezervatiflerin cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruyucu olduğu doğru. Ayrıca gebeliğe karşı koruma görevi de var. Son zamanlarda yapılan bir çalışma ise kondom kullanımının vajinada faydalı bakterilerin yaşaması için gerekli olan uygun PH seviyesinin sürdürülmesinde etkili olduğunu ortaya koydu. Bu da mantar enfeksiyonlarının önlenmesinde önem taşıyor.

Spor yapın

Kegel egzersizleri pelvik taban kaslarının daha güçlü olmasını sağlar. Böylece genital organ sarkmalarından da korunursun. Egzersiz programınıza bu ‘kegel’i de eklemeyi unutmayın.

Vajinal temizlikte dikkat!

Genital bölgenin tertemiz yapılmaya gereksinimi var mı? Hayır, buna gerek yok. Çünkü vajina kendi kendini temizleyebilir. Yapılan çalışmalar vajina içine uygulanan hijyen ürünlerinin enfeksiyon riskini artırdığını gösteriyor.

Yoğurt tüketin

Özellikle ara öğünlerde yoğurt tüketmek vajinadaki iyi bakterilerin artmasına yardım eder. Mantar enfeksiyonlarını önleme konusunda çok etkindir fakat tatlandırılmış ya da meyveli yoğurtlardan bahsetmiyoruz, geleneksel yoğurt tüketmelisiniz.

Antibiyotiğe karşı yoğurt

Antibiyotikler yararlı bakterileri ortadan kaldırabilirler. Eğer antibiyotik kullanmak zorunda iseniz bol bol probiyotik yoğurt tüketin.

Kayganlaştırıcı kullanın

Bazen sanki ilk kez ilişkiye giriyormuşçasına canınız yanabilir. Hemen endişe etmeyin. Doğum kontrol hapları, bazı anti-depresanlar ve anti-histaminikler vajinal kuruluğa neden olabilir. Gebelik sonrası ya da menopoz öncesi dönemde olabilirsiniz. Böyle bir durumda eşinizle konuşun ve kayganlaştırıcı kullanın. Çünkü vajinal kuruluk esnasında, cinsel ilişki ağrılı ve yıpratıcıdır.

Spor salonlarında ve pedal çevirirken dikkat!

Spining stüdyosu gibi pedal çevrilen salonlar vajinal sağlığınızı tehlikeye sokabilir. Genital bölgede ağrı, karıncalanma ve uyuşma gibi yakınmalar varsa vajinal sağlığınız risk altında olabilir. Bu nedenle bu bölgeyi koruyacak şekilde tasarlanmış giysiler tercih etmelisiniz.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top