Restoran & Cafe

Şehrin Yeni Meksika Restoranı: Los Altos İstanbul

Aztek ve Maya Uygarlıkları’nın beşiği Meksika’nın binlerce yıllık lezzetleri, Meksikalı Şef Felipe Mendez’in danışmanlığında oluşturulan menüsüyle Taksim Los Altos İstanbul’da.

New York’ta üç restoranı olan ve 3 yıldır Michelin tavsiyesi alan La Superior’ı yöneten Meksikalı Şef Felipe Mendez ile çalışan Los Altos İstanbul, gerçek Meksika lezzetlerini İstanbul’da sevenleriyle buluşturuyor.

Menüsünde tacos’dan quesedillas’ya, enchiladas’dan ceviche’ye Meksika Mutfağı’nın pek çok ünlü lezzetini bulunduran Los Altos İstanbul, tarih öncesine dayanan MezoAmerika kültürü ile müthiş bir bütünlük oluşturan dinamizme sahip lezzetleri lokalleştirmek yerine, lokal tatlara en uygun olanları seçip orjinaline bağlı kalarak sunuyor.

Meksikalılar’ın sofrasından eksik etmediği fasulye, avokado, mısır ve biberle yapılan çeşitli sosları; yerel Meksika ürünleriyle, tortilla ekmeklerini; orjinal Meksika unu (masa harina) ile hazırlayan mekan, kullandıkları tortilla cipslerini de Amerika’dan getiriyor.

Meksika tadında kokteyller

Galatasaray Lisesi’nin sokağındaki 45’lik’in teras katında, enfes manzaraya sahip olan ve İstanbul’un ışıklarını ayaklarınızın altına seren Los Altos İstanbul, profesyonel mixologist’lerin elinden çıkan pek çok farklı imza kokteyliyle en iyi olma iddiasını ortaya koyuyor.

Mekanın kokteyl menüsünde İstanbul gece hayatına damgasını vurmuş olan İndigo’nun bar şefi Okay Güney’in dokunuşları var. Meyve ve taze baharatlarla elde edilen infuse kokteyllerin Meksika Mutfağı ile birleştirildiği menüde ayrıca  80’ler ve 90’ların popüler kokteylleri modern tekniklerle yeniden canlandırıldı.

Mekanın öne çıkan kokteyllerinden ‘Chili Mango Margarita’ reposado tekilanın iki haftalık infüzyon süreciyle başlayıp sunum aşamasına kadar 6 farklı işlemden geçmesiyle ortaya çıkıyor. Tacos’larla mükemmel bir eşleşme oluşturan kokteyl, damakta Meksika biberinin acısını ve mangonun tropikal tadının alınmasını sağlıyor. Meksika biberleriyle pişmiş ‘Bonfile Alambre’ ise tekila ve passion fruit ile hazırlanan ‘Jalapeno Altos’ ile eşleştiriliyor. Ceviz bitterle hazırlanan ve yemek sonrası alınacak bir Ahumado da viskiye bakışaçınızı değiştirebilir.

Her Salı “Tacos Tuesday”

Haftasonları misafirlerini Bilal Karaman ve Ülkü Aybala Sunat’ın latin- jazz ezgileriyle ve canlı performanslarıyla ağırlayan mekan, her Salı “Tacos Tuesday” düzenleyerek misafirlerine bir margarita ve sınırsız tacos deneme imkanı sunuyor. Birbirinden lezzetli tacos’ları ve enfes menüsüyle Los Altos İstanbul, Meksika Mutfağı severlerin yeni buluşma noktası olmayı hedefliyor.

Los Altos Hakkında:

Los Altos İstanbul, Tomtom Mahallesi Yeni Çarşı Sokak’ta, 45’lik’in teras katında, CUE Bar’ın işletmecisi Deniz Çelikkol ile yardımcısı Duygu Akkanat tarafından  Kasım 2015’te kapılarını açtı. Mekanın iç tasarımında Maya Kültürü’ne ait desenlerden ilham alındı. Tasarımını Süd. Creative Studio’nun hazırladığı, konsept ve uygulamasını ise ‘2×1 Architects – İkikerebir’ ve ‘İyiofis’ yaptığı mekanın menü danışmanlığını Meksikalı Şef Felipe Mendez, mekan ve mutfak danışmanlığını MSA’nın kurucularından Osman Serim üstlendi.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top