Hamile Günlüğü

Selen’in Hamile Günlüğü 17. Hafta

Selen’in Hamile Günlüğü 17. Hafta

Selen’in Hamile Günlüğü 17. Hafta

 

En son geçen hafta ilk ameliyatımdan bahsetmiştim ve hikayenin devamı şimdi geliyor.

İlk ameliyat sonrasında rutin kontroller vs derken ara ara küçük kistlerim oldu ama kısa süreli ilaç tedavisiyle geçti bu kistler. Kısaca size kistin oluşma durumundan kendi dilimde bahsedeyim , yumurtalama döneminde adet görmemiz gerekirken yumurta kendini atamıyor (yani adet olamıyoruz) ve bu içeride bir kütle olarak kalıyor , bazen bir sonraki ay bu kitlede çatlayıp gidebiliyor ama gidemediği durumlarda oradaki kitle kist olarak hayatımıza giriyor. Bu nedenle doğum kontrol hapı kullanımı adet döngüsünü düzene sokuyor ve düzenli kullanımlarda kist oluşumunu engelliyor. ( Küçük bir not : Bu bilgiler benim gözlemlediğim ve yaşadığım deneyimler sonrasında çıkardığım sonuçlardır aman kist oluşmasın diye doğum kontrol hapı kullanmaya kalmayın).

Neyse gelelim konumuza , 5-6 sene bu şekilde devam etti düzenim , her sene düzenli kontrol vs derken bir gün şirkette inanılmaz yumurtalık ağrım oldu böyle bir bıçak gibi bir saplanma , otursam oturamıyorum ayağa kalksam ayakta duramıyorum. Birkaç gün geçer diye idare ederek geçirdikten sonra bir Pazar günü Serhan’a artık dayanamayacağım acil doktora gidelim dedim.

Pazar olduğundan özel bir hastaneye acil servisine gittik  ( bu arada İstanbul’a taşındığımdan burada doktorum yoktu halen kontroller için Ankara’ya gidiyordum ), acil servis beni normal servise gönderdi, Pazar günleri de nöbetçi doktorları bulunuyormuş. Doktor hanım beni muayene etti ve aynen şu cümleleri söyledi, dış gebelik gibi görüyorum biraz bekleyelim ve tekrar kontrol edelim. Tabii siz düşünün benim beynimden koca bir kaynar su kovası iniverdi !!! Ne gebeliği , ne dış gebeliği vs derken aynı gün kendimi Ankara yolunda buldum , doktorumu aynı gün arayıp olayın gelişimini anlatıp geldiğimi söyledim.

Bu geçen sürenin hayatımındaki en zor dönemlerinden biri olduğunu da belirtmek isterim . Kendi doktorum kontrol ettiğinde sıvı birikmesi yani hafif bir iltihaplanma olduğunu , antibiyotik ile geçmesini bekleyeceğini korkulacak bir şey olmadığını eğer geçmezse bir enjektörle bu sıvıyı buradan alacağını söyledi.

Bu arada küçük nurtopu gibi bir kistim olduğunu da ekledi , henüz küçüktü ama büyüme durumuna göre bir ameliyat daha olmam gerektiğini belirtti. Neyse kist falan umurumda değildi, korktuğum şey olmamış ve dış gebelik geçirmiyordum. ( Özel hastanedeki doktora da içimden bütün iyi niyetlerimi iletmediğimi söylersem yalan söylemiş olurum.) Bu durumu da atlatmıştım ancak 6 ay sonra ki kontrolde kistimin sınıra geldiğini ve ameliyat olmam gerektiğini söyledi doktorum,

Hop apar topar Ankara’da yine açık ameliyat oldum , açık ameliyat olmamın en önemli sebebi kist temizlenirken içeride parça kalmaması ve içerinin kontrol edilmesi. Normalde açık ameliyat olmadan da bu tarz kistler alınabiliyor ama benim doktorum ilk ameliyatta yumurtalığımın yarısından çoğu alındığından daha titiz davranıyor. Bu ameliyatımda çok başarılı geçti ve eski sağlığıma kavuştum. Ama beni hep korkutan durum iki yumurtalığımdan ameliyat olmam hatta bir tanesinin yarısından çoğunun alınmış olmasıydı.

Hep içimden çocuk sahibi olamayacağım düşüncesi geçiyordu ve  bu senelerce sürdü. Yoğun iş temposu vs derken çocuk işini hep ileri attık , bir dönem korunmadık falan ama işte çocuk olmuyordu. Aslında olmuyordu yanlış, o kadar  yoğun tempoda dönemini tutturmak bir mucizeydi bizim için.

Ne yalan söyleyeyim Bu çocuğum olmayacak sendromum uzun süre aklımda kaldı, geçirdiğim ameliyatlar beni hep karamsar yaptı oysa doktorum hiç sorun olmadığından bahsetmişti. İnsanın içinde hep bir soru işareti kalmıyor değil. Bu durum benim işi bırakmam ve bir ay sonra hamile olduğumu öğrenmem ile aynen çöpe gitti, mucize mi olmuştu. Şurası bir gerçek ki düzenli kontroller ve sonrasındaki süreç çok önemli . Bu nedenle korkmamak lazım neyse sorun halletmek lazım , karamsar olmamak ve kafaya takmamak lazım.

Ben işi bırakıp hop kendimi Bodrum’a attım ve kafam o kadar rahattı ki hiçbirşey düşünmüyordum ve ne oldu işte Serra için hamile kaldığımı öğrendim ki ne mutluluk size anlatamam. Aynı şekilde şuanda ki hamileliğimde sürpriz oldu, özellikle denediğimiz ve uğraştığımız bir durum olmadı.

Bunları neden mi anlattım belki karamsar olan birilerine fikir olur ve yol gösterir diye. Hep pozitif düşünmek lazım evet bebekler MUCİZELER, bizlerin hayatına yeni bir boyut kattıklarından , farklı perspektiflerden hayata bakmayı öğrettiklerinden ve o küçücük gülümsemeyle gökkuşağında çok daha farklı renkler olduğunu bize gösterdiklerinden. MUCİZE’yi yaratmak bizim elimizde ..

Selen Sorgun Tiryaki
twitter: selocans
instagram: selensorgun#
facebook: selensorguntiryaki


Fotoğraf: http://www.bestdoctor.co.in alıntıdır

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top