Aile

Şimdi Bebeğimi Uyutamıyorum Derken Bir Kez Daha Düşünün

Siz “bebeğim hiç uyumuyor, uyutamıyorum” diye şikayet ediyorsunuz belki. Rusyalı anne Aleksandr Metyolkina ise “bebeğim hep uyuyor” diye… Anya bebek bir yıldır neredeyse hiç uyanmıyor.

Olay Rusya’da gerçekleşiyor. Anya henüz 6 aylıkken, annesini emdiği sırada uykuya daldı ve yaklaşık bir hafta aralıksız uyudu. Şimdi 18 aylık. Olay nedeniyle hastaneye kaldırılan bebeğin, neden bu kadar uyuduğu bilinmezken, doktorlar bu duruma çare arıyor. Anya bir haftada sadece 12 ila 20 saat arasında uyanık kalıyor.

Pervouralsk kentinde yaşanan bu olayda Anya’ya, annesi Aleksandr’ın açıklamalarından esinlenerek “uyuyan güzel” ismini taktılar fakat annesi bu durumdan hiç memnun değil, oldukça endişeli ve çaresiz; doktorlar ise bu sürekli uyku hali durumun neden olduğunu hâlâ çözebilmiş değiller. Anya, ailesi ve doktorlar 1 yıldır bu duruma çare arıyorlar.

Anya, bir gün annesini emerken uykuya dalıyor ve tüm uğraşlara rağmen önce, yaklaşık bir hafta hiç uyanmıyor. Uyumasından bir gün sonra hastaneye kaldırılan bebek Anya, uyku bozukluğunun nedeni bulunamamasından dolayı neredeyse bir yıldır hastanede doktor gözetiminde tutuluyor.

Siberian Times’a konuşan anne Aleksandr Metyolkina “Uyuyan güzel masalını düşünmeden edemiyorum. Orada da bir prenses uyuyordu ve kimse onu uyandıramıyordu. Anya da bir gün onu emzirirken uyuya kaldı ve uyanmadı. Başta komaya girdiğini sandım ama doktorlar bebeğimin uyuduğunu söyledi. Hastaneye ilk gittiğimizde de birden uyanıp yemek istedi. Eve götürdük, ancak yine uyudu ve onu uyandırmadık” dedi.

Uyuyan bebek Anya sadece birkaç saat uyanık kalıyor

Bebeğin günlerce uyuyup yalnızca birkaç saat uyanık kaldığını belirten Metyolkina, şöyle diyor: “Uykudan kalktıktan sonra yüzü kızarıyor, ateşi çıkıyor ve titremeye başlıyor. Doktorlar uyku sırasında Anya’nın kalp ritminin çarpıcı şekilde yavaşladığını teşhis etti. Ancak ne olduğu tam olarak bilinmiyor. Başta menenjit veya ansefalit diye düşünüldü. Ancak testler beyin ve sinir sisteminin iyi olduğunu gösterdi. Kalbine de bakıldı, o da normal çıktı. Bir sürü test yapıldı, genetik testler de yapıldı. Ancak tüm sonuçlar negatif çıktı. Doktorlar en sonunda epilepsi başlangıcı olabileceğini belirttiler fakat test sonuçları bunu da onaylamadı.”

Metyolkina’nın açıklamasına göre, uyuduğunda yiyip içmeyen ve tuvaletini yapmayan bebeğin ateşi ise normal değer olan 37 dereceden 35’e düşüyor.

Yorumlar için tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

Yukarı