Doğum

Spirali Kucaklayıp Doğan Bebek

Spiral, kadınların en çok kullandığı doğum kontrol yöntemlerinden biri olarak biliniyor. Spiral, rahim içine uygulanıyor, yumurtanın rahim içine naklini ve spermlerin yumurtanın yanına gitmesini, döllenme olsa da rahim içinin özelliklerini bozarak döllenmiş yumurtanın yerleşmesini engelliyor.

Spiral, genelikle ucunda ip bulunan plastik veya metalden yapılmış rahim içi aracı. Ancak spiralin yılda bir ya da iki kez değiştirilmesi gerekiyor. Dünyada en sık kullanılan doğum kontrol yöntemi olan spiral, artık 3-10 yıl ömürlü olarak üretilmeye başlandı. Ancak % 100 oranında bir başarı sağladığını söylemek güç. Spiral taktıran kadınların, dünyada % 1 oranında hamile kalma riski var.

Yine de geçtiğimiz gün Amerika’da doğum yapan, spiral mağduru annenin yeni doğan bebeği gibi doğmak pek rastlanır bir durum değil. Annesinde spiral olan bebek, doğum sırasında spirali de eline alıp çıkmış. 🙂

Lucy Hellein –anne- doğumdan hemen sonra bebeğini kucağına almış ve Mirena Dexter’ın –bebek- elindeki cisme şaşkınlıkla bakmış. Elindeki cisim Lucy’nin spiralinin bir parçasıymış.

Aşağıda spiral takma işleminin video’sunu izleyebilirsiniz.

Yorumlar için tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

Yukarı