Okul & Eğitim

Ted Rönesans Koleji

Ted Rönesans Koleji

Ted Rönesans Koleji

Bu okul konusu sonu gelmez, sonuca bağlandı sanılsa da pek bağlanamaz bir konu sanırım. Geçenlerde, 4. Sınıfta olan oğlunun ortaokula geçişinde okulunu değiştirmeyi düşünen bir tanıdığımızla konuşurken kendimce küçük bir isyan yaşadım: “anaokulu seçmek ciddi bir iş, seçiyorsun, oh rahatladım derken ilkokul arama sürecine girdiğini fark ediyorsun! Bu sorgulama bak demek ki ilkokulda da sürebiliyor dedim!” pat diye suratıma çarpan bir cevap aldım: “okulu seçsen de (eğer özel okulsa) bu sefer verdiğim paraya değiyor mu sorgulamasına giriyorsun!”  dedi!

Kısacası bu okul işi yaman çelişkiler barındırıyor içinde! En iyiyi arama, bulma derdinde olan anne baba, kendince en iyiyi bulduğunu düşündüğü an rahatlıyor ve süreç bitti sanıyor ama galiba bu sorgulama süreci pek de bitemiyor… Sanırım bu arama/ bulma/ değerlendirme sürecinde en doğru şey anne baba olarak en çok kendimizi dinlemek ve aslında her süreçte olduğu gibi bu süreçte de çocuğumuzu gözlemlemek…

Mert, 2010 Mart doğumlu olduğu için ben bu yıl kendimi bu ilkokul konularından soyutlamaya çalışıyorum. “Ohoooo daha iki yıl var” diyerek uzak durmaya çalışıyorum. Ancak çevremde o kadar çok zamanı gelmiş ve bu ilkokul sorusuna cevap arayan arkadaşım, tanıdığım var ki konudan uzak durmak mümkün olamıyor, kaldı ki ben de onların tercihlerini ve bu tercihlerin rasyonellerini merak ederek soruyorum da soruyorum… Evet, Mert’in ilkokula başlamasına daha iki yıl var ama tabii bir de şöyle bir konu var başlatmak istediğimiz/ isteyeceğimiz ilkokulun ana sınıfına gitmesi mi gerekecek? Eğer buna cevabımız “evet” olursa “daha iki yıl var” yerine “bir yılımız kaldı” diyeceğim!

Neyse, henüz hiç okul gezmeyen bir anne olarak dün (26 Mart) bir okul tanıtımına davetliydim. Maltepe, Küçükyalı’da önümüzdeki öğretim yılında açılacak olan TED Rönesans Koleji’ni dinlemeye/ gezmeye gittim. Okul araştırma sürecinden şimdilik uzak duran bir anne olarak geleneği olan bir okulun ilk senesinde daha henüz kimsenin fikirleri oluşmadan, henüz okulda öğrenciler yerini almadan okulu kendi kafamda daha sağlıklı değerlendirebilmek için bu toplantıya katıldım.

Ted Rönesans Koleji

Okul, Bostancı’dan Maltepe yönüne giderken E5’e oldukça yakın bir konumda kolayca ulaşımın sağlanabildiği bir yerde geniş bir alan üzerine kurulmuş. Görsel olarak aklımda kalan en net görüntü, yüksek tavanları ve bol günışığı alan kapalı alanları…

Ben TED’in köklü bir isim olduğunu bilirdim ancak geçmişten bugüne gelen misyonunu pek bilmezdim; bunu dün öğrendim. Türk Eğitim Derneği (TED), 1928 yılında, çoğu cumhuriyetin kurucuları arasında yer alan isimlerin bir araya gelmesiyle, Atatürk’ün önderliğinde kurulmuş bir dernek. Başarılı fakat olanakları sınırlı öğrencilere burslar vermeyi, yurt içinde ve dışında yabancı dilde eğitim veren okullar, yurtlar açmayı, Türk eğitim standartlarını çağdaş seviyeye taşıyacak bilimsel platformlar oluşturmayı, eğitim sisteminin sorunları ve çözümleri konusunda toplumu bilinçlendirmeyi ve Türk eğitim politikasının oluşturulmasına katkıda bulunmayı misyon edinmiş köklü bir sivil toplum örgütüymüş.

Türkiye’de çeşitli şehirlerde ve KKTC’de TED ismi ile toplam 25 okul bulunuyormuş ve önümüzdeki öğretim yılına 6 yeni okul daha açılıyormuş. TED Rönesans Koleji de bu okullardan bir tanesi. Rönesans Holding bünyesinde 2009 yılında kurulan Rönesans Eğitim Vakfı, TED isim hakkıyla ve TED’in eğitim ve öğretim anlayışı ile bir araya gelerek 2014- 2015 öğretim yılında kapılarını öğrencilerine açacakmış.

“TED okullarında eğitim- öğretim anlayışı nedir, nasıldır?” diye sorduğumuzda okulun yetkililerinden şu yanıtı aldık:

“TED okulları, öğrenciyi merkeze alan, öğrencilere kendilerini ifade edebilecekleri ulusal ve uluslararası platformlar oluşturan, Atatürk ilkelerine bağlı, öz güveni yüksek, en az bir yabancı dili bilen ve yaşamında kullanabilen, farklılıklara saygılı, her alanda geleceğin lider vatandaşlarını yetiştirmeyi hedeflemektedir.”

Peki, kısa kısa özetlemek gerekirse neler dinledik okulla ilgili?

 • Anasınıfında 2 yaş grubu olacak: 16’şar kişilik 2 küçük grup (48-52 ay) ve 18’er kişilik 4 büyük grup (53- 65 ay)açılacak.
 • Bu yıl tüm ilkokul sınıfları açılacak.
 • Bu yıl, ortaokul bölümü için 5 ve 6. Sınıflar açılacak. Seneler içinde, bu sınıflardaki çocuklar ile 7 ve 8. Sınıflar açılacak.
 • Lise bölümü de aynı şekilde alt sınıftaki öğrenciler büyüdükçe lise sınıfları açılmaya başlanacak. Dolayısıyla, bu yıl lise bölümü açılmıyor.
 • 4. Sınıf sonrası sınav ile Başarı Bursu imkanı sağlanıyor.
 • Anaokuluna aday öğrenciler görüşme ve gözlem yöntemiyle kabul ediliyor.
 • İlkokul 1,2 ve 3. Sınıflara aday olan öğrencilere, başvuru sırasında göre randevu veriliyor ve öğrenciler görüşme yöntemiyle kabul ediliyor. Başvuruların kontenjanı aşması durumunda ise kura sistemine geçiliyor.
 • 4,5 ve 6. Sınıflara alım içinse okulun yapacağı sınav sonucuna bağlı kabul ediliyor.
 • Okulun ücretleri ise şöyle: anaokul: 25.500 TL, ilkokul: 32.000 TL
 • Okulun vereceği yabancı dil İngilizce. 4. Sınıftan itibaren ise 2. Yabancı dil olarak Almanca, Fransızca, İspanyolca veya Rusça seçmeli dil kapsamında seçilebilinir.
 • Geniş bir alan üzerine kurulu okulda açık oyun alanları, kapalı spor salonu, çok amaçlı salon, bale, jimnastik salonları, spor sahaları, müzik, sanat odaları, bol günışığı alan kütüphanesi, laboratuvarları ile her tür sosyal ve akademik gelişim için imkan sağlanmış gözüküyor.
 • Okul ileilgili daha detaylı bilgi için: www.tedronesans.com

Kısacası dün gördüklerim kadarı ile geniş, aydınlık, aktivite çeşitliliği olan, pek çok şeyin detaylıca düşünüldüğü; dinlediklerim kadarı ile de köklü bir kültür ile geleceğe yönelik eğitim vermeyi hedefleyen bir okul TED Rönesans Koleji. Tüm aktivite odalarının, salonların, sınıfların, laboratuvarların öğrenciler tarafından eskitildiği bir okul olması dileğiyle…

Şu sıralar yoğun bir şekilde okul arayışında olan anne babaların da içlerine sinen, kendi yaklaşımlarına, eğitim anlayışlarına ve önceliklerine en uygun okulu bulmaları dileğiyle…

Zeynep Özösken

Twitter: zeynepGO
Facebook: pages/Anne-bak/298062790304516

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top