Aile

Ücret Eşitsizliğine Ses Çıkaran Dünyaca Ünlü İsimlere Kulak Verin

Kadın-erkek arasındaki eşitsizlik sadece sosyal ilişkilerde, toplumda ve aile içinde yaşadığımız bir olgu değil. İş hayatında biz kadınların peşini bırakmayan cinsiyet ayrımcılığı, konu maaşa geldiğinde de tokat gibi çarpıyor yüzümüze. En kötü tarafı da kadınların bile bunu bazen olağan karşılaması, duruma ses çıkarmaması.

“Eğer bir değişim isteniyorsa bu ücret eşitliği ile başlamalı. Ama sadece film yıldızları için konuşmuyorum; her işteki kadın eşit ücret almalı!”

Dünyaca ünlü aktrislerin bile yaşadıkları bu tip deneyimlere boyun eğdiğini görüyoruz. İşte buna karşı çıkmak için 10 Nisan “Equal Pay Day”, yani “Dünya Ücret Eşitliği Günü” olarak geçiyor. Pek çok iş alanında yaşanan, kadın ve erkeğe ödenen eşitsiz ücretlere Hollywood yıldızları da ses çıkarıyor. İşte o kadınlardan bazıları…

Robin Wright:

Rockefeller Vakfı’nda 2016 yılında aktivistlerle ve hayırseverlerle konuşan Robin Wright, ücret eşitliği konusundaki sözleriyle bu hareketin öncülerinden biri olarak yer alıyor. “Belirli bir periyod içerisinde; karakterim Claire’in Frank’ten (Kevin Spacey) daha popüler hale geldiğini fark ettim. Yapımcılara ‘Ya bana daha iyi bir ödeme yaparsınız ya da halka giderim’ dedim. Sonuç olarak yaptılar.”

Jennifer Lawrence:

Jennifer Lawrence da hareketin en önemli isimlerinden biri. Sony’nin hack skandalında, Lawrence ve Amy Adams’ın erkek rol arkadaşları Bradley Cooper ve Christian Bale’den daha az ücret aldıkları ortaya çıkmıştı.

Beğenilmeme korkusunun hızlı ve yanlış kararlar vermesine neden olduğunu söyleyen Lawrence, ücret konusunda “Zor ya da elde edilemez biri gibi algılanmak istemedim. Ancak fark ettim ki birlikte çalıştığım erkek oyuncuların hiç böyle bir derdi olmamış.” diyor.

Emma Watson:

2014’te Birleşmiş Milletler İyi Niyet Elçisi seçilen Emma Watson da ücret eşitliği konusunda lafını sakınmayanlardan: “Kadınların para konusunda konuşmaması mı gerekiyor? Hollywood’daki eşitsizlik aslında dev bir puzzle’ın görünen kısmı. Kenya’daki çay tarlasındaki kadın da, Wall Street’teki borsacı da, Hollywood’da oyuncu da olsanız bir şey değişmiyor. Kadın ve erkek arasında adil bir ücret dengesi yok. Eğer bu konuda kadınlar kadar erkekler de seslerini yükseltirse bir fark yaratmak mümkün olabilir. Bir gün bu eşitsizlik; eşinizin, kız kardeşinizin veya annenizin de başına gelebilir.”

Natalie Portman:

2011 yılında yer aldığı No Strings Attached filmindeki rol arkadaşı Ashton Kutcher’ın ücretinin 3’te 1’ini aldığını söyleyen ünlü aktris; “Bunu biliyordum ve olması gerektiği kadar sesimi çıkarmadım. Çok para kazandık, dolayısıyla şikayet etmek zordu. Ama bu eşitsizlik çılgınca. Erkeklerle kıyaslayınca, çalışma hayatında kadınlar erkeklerin aldığı her bir dolar karşılığında 80 sent kazanıyor. Hollywood’da ise biz erkeklerin aldığı her bir dolar karşılığında 30 sent kazanıyoruz” diyor.

Emma Stone:

Vergiler hariç 2017 yılında toplam 26 milyon $ kazanan Stone; yaklaşık 3 yıldır ücret eşitliği konusunda savaşıyor. “Kariyerim boyunca; eşit olması için kendi ücretlerinden feragat eden erkek yardımcı oyuncularla çalıştım. Bunu yaptılar çünkü doğru olanın bu olduğunun farkındalardı.“

Sharon Stone:

Ünlü aktris de ücret eşitsizliği için lafını sakınmayanlardan: “Eğer bir değişim isteniyorsa bu ücret eşitliği ile başlamalı. Ama sadece film yıldızları için konuşmuyorum; her işteki kadın eşit ücret almalı!”

Felicity Jones:

Star Wars’un genç yıldızı: “Yaptığım iş için adil bir şekilde ödeme almak istiyorum. Bu dünya üzerindeki her kadının isteği. Bizimle aynı işi yapan; benzer pozisyondaki erkeklerle aynı ücreti almayı hak ediyoruz.”

 

marie claire

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top