Sağlık

Yaş Yönetimiyle Zamanı Tersine Çevirebilirsiniz

Esteworld hekimleri yeni yıla girerken yaş yönetimiyle genç kalmanın yollarını açıkladı. Yaşın etkilerini kontrol etmenin mümkün olduğunu söyleyen hekimler, bunun için yapılması gerekenlerin ipuçlarını verdi.

Esteworld Plastik Cerrahi Hastaneleri’nin uzman doktorları, hastanenin Etiler’deki merkezinde yaşa uygun beslenme, cilt bakımı, saç ekimi ve estetik operasyonlar ile yılları yöneterek nasıl genç kalınacağına ilişkin güncel yaklaşımları ve en son yenilikleri paylaştı. “Yaş Yönetimi ile Genç Kalmanın Yolları” başlıklı söyleşide Esteworld Plastik Cerrahi Hastaneleri Yönetim Kurulu Başkanı ve Medikal Direktörü Uzm. Dr. Servet Terziler, Esteworld Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Koordinatörü Prof. Dr. Murat Topalan, Dermatolog Uzm. Dr. Gül Yıldırım, Uzm. Dyt. İpek Ağaca, Dr. Kürşat Yalvaç, Opr. Dr. Tamer Şakrak ve Anestezi Uzmanı Dr. Cemal Karayazı yer aldı.

Estetikle artık anneler kızlarına benziyor

Söyleşide Uzm. Dr. Servet Terziler’in açılış konuşmasının ardından söz alan Esteworld Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Koordinatörü Prof. Dr. Murat Topalan, estetik cerrahi ile zamanı geriye aldıklarına dikkat çekti. Prof. Dr. Topalan, “Zaman acımasızca akıp giderken “Yaş Yönetimi” ile zamanın olumsuz etkisini bedenizde hissetmeyebilirsiniz” dedi. Prof. Dr. Topalan sözlerine şöyle devam etti: “Eskiden kızlar için annelerine ne kadar benzedikleri konuşulurdu, günümüzde ise estetikle anneler kızlarına benzemeye başladı.” Prof. Dr. Topalan, yılları geriye çevirmek için, genetik faktörlerin yanı sıra beslenme, güneş, uykusuzluk gibi hayatı olumsuz etkileyen koşullardan uzak durulması gerektiğini de söyledi. Estetikte dikkat edilmesi gereken en önemli konunun “Denge” olduğunu söyleyen Prof. Dr. Topalan, hastaların yüzü gençleşirken, bedenlerinin geride kalmaması gerektiğini söyleyerek bu nedenle estetikte bütünsel yaklaşımın son derece önemli olduğunu ifade etti.

Lifestyle portrait mom and daughter

Saç ekimi burun estetiğini geçti

Esteworld Plastik Cerrahi Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı ve Medikal Direktörü Servet Terziler, Türkiye’de en çok yapılan estetik operasyonun eskiden burun estetiği olduğunu ancak artık bu durumun değiştiğini ve en çok yapılan uygulamanın saç ekimi olduğunu söyledi. Terziler, son yıllarda sağlık turizminin artmasıyla birlikte Esteworld’un Almanya, Hollanda, Avusturya, İngiltere ve İskandinav ülkeleri başta olmak üzere birçok ülkeden saç ekimi hastası çektiğini belirtti. Esteworld’un dünyada şu anda 10 binlerce saç ekimi yaptığı hasta olduğunu söyleyen Uzm. Dr. Terziler, mevcut hastalarının yüzde 40’ının yurt dışından yüzde 60’ının ise Türkiye’den olduğunu söyledi. Servet Terziler hedeflerinin bu oranı yarı yarıya getirmek olduğunu ifade etti.

Doğumdan itibaren yaşlanıyoruz

Dermatolog Uzm. Dr. Gül Yıldırım, doğumdan itibaren yaşlanmaya başladığımıza dikkat çekerek, genetik faktörlerin yanı sıra günümüzde stres, güneş, sigara, kimyasal toksinler gibi birçok faktörün yaşlanmaya etkisi olduğunu söyledi. “Yaş yönetimi”nde en önemli unsurun kişileri bilinçlendirmek olduğunu ifade eden Uzm. Dr. Yıldırım, her yaş grubunda ayrı faktörlerin devreye girdiğini belirtti. Uzm. Dr. Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti: “20’li yaşlarda özellikle güneşin zararlı etkileri, sağlıklı beslenme, düzenli uyku, bilinçli cilt bakımı uygulamaları, mevsim dönemlerine göre işlemlerin yaptırılması ve mimik kırışıklıklarına karşı mücadele edilmesi konusunda hastalarımızı yönlendiriyoruz. 30- 40’lı yaşlara geldiğimizde cilt kolejenini kaybetmeye başlıyor, bu yaşlarda yüzün doğal kıvrımlarını koruyarak dolgu uygulamaları yapmaya başlıyoruz. Orta yüz bölgesindeki çökmelerin dolguyla aşağıya sarkmasını engelliyoruz. Erken yaşlanmayı engelleyecek uygulamalar yapıyoruz. 50’li yaşlarda ise kırışıklıklar belirginleşmeye başlıyor. Bu yaşlarda cildi sıkılaştırıp kolejeni artırıyoruz. Bu yaşlardaki hastalarımızın ciltlerini fraksiyonel lazer yöntemiyle sıkılaştırıyor ve 10 yaş gençleştiriyoruz”.

Renklere göre beslenmeliyiz

Toplantıda konuşan Uzman Diyetisyen İpek Ağaca, zayıf olmanın artık yeterli olmadığını genç ve güzel bir beden için iyi beslenmenin şart olduğunu ifade etti. Renklere göre beslenmenin önemine dikkat çeken Uzm. Dyt. İpek Ağaca, bu beslenme türünü şöyle açıkladı:  “Kırmızı, enerjinin rengidir bu yüzden domates hayatımızda mutlaka olmalıdır. Domatesin içinde bulunan maddeler güzellik ve gençlik verir. Mevsimi dışında da dometes tüketilmemeli, bu durumlarda püresi, konservesi ve salçası tercih edilebilir. Mor renk olarak ise nar yine mucizevi bir meyvedir. Antioksidanı en yüksek gıdalardan birisidir. Günde en az yarım porsiyon nar gençlik ve güzellik için önemlidir. Turuncu beslenme dediğimizde; havuç, hurma, kuru kayısı gibi ürünler antioksidan içerdiği için gençlik ve güzellik sağlar. Beyaz gıdalar ismi gibi temizlik yani detoks için gereklidir. Beyaz gıdalar arasında sayabileceğimiz; armut, elma, ayva, kereviz, soğan, sarımsak gibi gıdalar mutlaka tüketilmelidir. Kahverengi gıdalar arasında yer alan kakao ve kahve sağlık için faydalıdır. Günde iki üç fincan tüketilebilir. Yeşil gıdalardan kivi, maydonaz ve roka mutlaka tüketilmelidir. Özellikle kivi C vitamini çok yüksek bir meyvedir. Siyah gıdalar, özellikle siyah erik ve siyah üzümün antioksidan gücü yüksektir. Her gün mutlaka tüketilmelidir. Ara öğün olarak da siyah erik ve kuru siyah üzüm tercih edilebilir. Kışın ne kadar unutsak da su içmeye devam etmeliyiz. Günde mutlaka 10 bardak su içilmelidir.”

Yaş Yönetimiyle Zamanı Tersine Çevirebilirsiniz

Ozon tedavisi ile 10 yaş gençleşmek mümkün

Toplantıda, ozon tedavisinin hastalıkların yanı sıra estetik, güzellik ve zayıflama alanlarında da kullanıldığını belirten Dr. Kürşat Yalvaç, ozon tedavisiyle 35-40’lı yaşlardan sonra başlayan hücresel yaşlanmayı engellemenin ve geriye çekmenin mümkün olduğunu söyledi. Dr. Yalvaç, ozon tedavisi ile vücudun özellikle immün (bağısıklık) sistem  ve antioksidanlarının tetiklendiğini ve yaşlanmanın başlıca sorumlusu olan serbest oksijen radikalleri ile savaşıldığını ifade etti. Dr. Yalvaç, Kraliçe Elizabeth, Pamela Anderson, Nick Nolte, Ronald Reagen, Fidel Castro, Priences Diana, Magic Johnson, David Beckham ve Zinedine Zidane gibi ünlü isimlerin de ozon tedavisi gördüğünü söyledi. Dr. Yalvaç, ozon tedavisi sonrası kişilerin kendilerini 10 yıl daha genç, daha dinamik ve daha enerjik hissedileceğini belirterek işlemin yaklaşık 15-20 dakika sürdüğüne ve bu süre zarfında hiçbir ağrı

duymadıklarına ve bu yan etkisi olmayan bir tedavi olduğuna dikkat çekti. Yalvaç, ozon tedavisinin erkeklerde libidoyu artırma etkisi olduğuna da vurgu yaptı.

Sağlığınızı estetikle koruyun

Opr. Dr. Tamer Şakrak da 40 yaşından sonra yapılan bazı estetik uygulamaların kişinin sağlığına da olumlu etkileri olduğunu kaydetti. Opr. Dr. Tamer Şakrak, şöyle konuştu: “Özellikle 40 yaşın üzerindeki insanların kalp krizi riski bel çevresi ile doğru orantılı artıyor. Bu nedenle liposuction operasyonuyla 40 yaş üzeri erkek ve kadınlarda kalp krizi geçirme riski azaltılıyor. Yine burun şekillendirme operasyonu yaparken aynı zamanda hastaların daha iyi nefes alabilmesini sağlıyoruz.” Opr. Dr. Şakrak, 40 yaş üstü kadınlara yönelik yapılan bir araştırmadan da bahsetti. Araştırmaya göre; ekonomik, ailevi ve genetik problemleri olmayan kadınların en büyük sorununun büyük göğüsler olduğunu söyledi. Opr. Dr. Şakrak, 40 yaş üzeri kadınlarda kemik erimesi başladığı için eğer büyük göğüslere sahiplerse omurganın hızla eğildiğini belirtti. Ayrıca yine büyük göğüslü kadınlarda yıllar içerisinde boyun ve bel fıtıkları, baş ağrısı gibi sorunlar oluşabilldiğini ve tek bir operasyonla tüm bu sorunlara çözüm bulunabildiğini söyledi. 

Söyleşide anestezi uzmanı Dr. Cemal Karayazı, estetik operasyonların bir ekip işi olduğunu söyledi. Her hastaya özel yaklaştıklarını ifade eden Dr. Karayazı,  hastaları öncesinde mutlaka muayene ettiklerini ve bu muayene sonucuna göre anestezi uyguladıklarını söyledi.

Ayrıntılı Bilgi İçin

Dörtok&Bersay İletişim – Bersay İletişim Grubu

Gülten Uğurlu / [email protected] / 0532 717 06 51

Murat Kazancı /[email protected] / 0 553 483 91 59

 

Fotoğraf : fstoppers.com sitesinden alınmıştır

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top