Anne Olmak

Yaşlı Anne Olmanın Faydaları

 

Kadınların, genellikle genç yaşlarda bebek sahibi olmaları dikte edilmektedir. Çocukla birlikte büyürsün, bu daha sağlıklıdır gibi şeyler söylenir. Ancak artık kadınların, çalışma hayatında daha fazla yer alması, eğitimlerine devam etmeleri ve evlilik yaşını ertelemeleri göstermektedir ki geç yaşlarda anne olmak mümkün ve bu sanıldığı kadar kötü sonuçlar doğurmuyor.

Şimdi, Danimarka’da 4,741 anne ve çocuk üzerinde yapılmış ve Avrupa Gelişim Psikolojisi Dergisi’nde yayınlanmış bir araştırma sonuçlarına bakacağız.

Bulgulardan biri, yaşlı annelerin genç annelere oranla, çocuklarına daha az sözlü ve fiziksel şiddet uyguladıkları yönünde. Aynı zamanda daha sabırlı oldukları gözlenmiş ve bunun sebebi olarak eğitim seviyesi, gelir düzeyi gibi faktörler gösterilmiş. Doktorunuz sağlığınız açısından bir sorun olmadığını söylüyorsa ve anne olmak istiyorsanız, yaş etkenini kafanıza takmamalısınız.

İşte, yaşlı anne olmaktan korkmanıza gerek olmadığına dair birkaç örnek:

Yaşlı anneler daha uzun yaşıyor:

2016’da ABD’de 28.000 kadın üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, 25 yaşından sonra ilk çocuğunu doğuran kadınların % 90’ı, diğerlerine göre % 11 daha uzun yaşıyor.

2014 yılında yapılan bir araştırma bu konuda daha da ileri gidiyor. İlk doğumunu 33 yaşından sonra yapan kadınların –son çocuğu 29 yaşında ve öncesinde yapan kadınlara göre- % 50’si yaklaşık 95 yaşına kadar yaşıyor.

Burada önemli bir noktaya değinmek gerekir ki; o da şu: Bu sonucun sebepleri bilinmiyor, geç yaşlarda anne olmanın, kadını daha sağlıklı kılması olabilir deniyor.

Yaşlı annelerin çocukları daha uzun ve akıllı:

Bu veriler, 2016’da yapılan Nüfus ve Kalkındırma Değerlendirmesi sonuçlarıdır. İsveç’te 1,5 milyon erkek ve kadın üzerinde yapılan araştırmaya göre, geç yaşta doğan çocuklar okulda daha başarılılar ve fiziksel olarak daha sağlıklılar.

Bu çocukların ailelerinin demografik yapısına bakıldığında, gelir ve eğitim düzeylerinin daha iyi olduğunu sonucuna varılabilir. Çünkü çalışan kadınlar, evlilik ve çocuk yapma gibi eylemleri geciktirmektedir. Para kazanan kadın, geç yaşta anne oluyor fakat çocuğunu daha iyi besleyebiliyor.

Düşündüğünüzden daha fazla enerjiye sahipler:

50 yaşından sonra yumurta bağışı ile hamile kalan kadınlar üzerinde bir araştırma yapılmış. –Çoğu kadının gebe kalmak için düşünmediği yaşlar.- Bu kadınların enerjileri, 30’lu ve 40’lı yaşlarda anne olan kadınlarla hemen hemen eşit bulunmuş.

Genel gidişat da onların tarafında:

2000 yılından beri ABD’de ilk doğum yapma yaşı 25-26’ya yükselmiştir. İsveç’te doğumların % 25’i, 35 yaş ve üstü kadınlar tarafından yapılıyor. Danimarka’da 40 yaş üstü doğum yapan kadınların oranı, 1985’ten beri 4 kat arttı. Gelişmiş ve gelişmekte olan coğrafyalarda bu oranlar farklılık göstermektedir. Ancak şu kesindir ki; çocuğun bakımı iyi olursa, geç ebeveynlik tehlikeli olmaktan çıkıyor.

Ve babalara gelince?  

Hayatta kaldıkları sürece bir sperm fabrikası olarak görülseler de işin aslı öyle değil. Araştırmalar, geç yaşta baba olmanın, bebeklerde otizm, bazı kanser türleri gibi sağlık sorunlarına sebep olabileceğini gösteriyor. Bebek sahibi olmadan önce anne adayları gibi baba adayları da doktor kontrolünden geçmeli. Yaşlı baba olmak da annelik kadar sağlıklı ve tatmin edici olabilir fakat biraz daha insancıl, alçak gönüllü erkekler için.

time

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top