Aile

Yeni Doğan Bebekle Baba Arasında Bağ Kurmak İçin 12 Yol

Yeni doğan bebekle baba arasında bağ kurmak anne ile olduğu kadar kolay değil. Anne, 9 ay bebeği karnında taşıyan, doğumu yapan ve emzirerek beslenmesini sağlayan kişi, normal olarak bebekle normal bağ kuruyor. Fakat baba olmak da olayları uzaktan izlemek olmamalı. Bebeğine yabancı gibi bakan bir baba olmamalı, bebek ve babanın eğlenceli yollarla birbirine yaklaşması sağlanabilir. İşte babaların bebekle yakınlaşmak için yapabilecekleri birkaç şey.

1-Beşik görevi-Biberonle bebeği beslemek

Anne, bebeğini emzirirken göz teması da kurulur ve bu ikisi için mükemmel bir görüntü oluşturur. Baba olarak, bebeklerinizi kucağınıza alıp, aynı pozisyonda onu biberonla da olsa besleyebilirsiniz.

2-Gece vardiyasına geçiş

Geceleri uyanan ve acıkan bebeği besleme ve uyutma işini üstlenebilirsiniz. Hem anneler de biraz uyumuş olur. Bebek de babasıyla biraz yakınlaşmış olur. Böyle zamanlar için dolapta anne sütü bulundurmaya özen gösterin. Bu şekilde, annelerin gözünde de bir kahraman olacaksınız.

3-Bebeğin gözyaşlarını dindirmek

Ağlayan bebeğin gözyaşlarını silme görevi her zaman annede olmak zorunda değil. Bebeğiniz ağladığında, onu kucağınıza alın, biraz etrafta dolaşın, şarkı mırıldanın, hafifçe sallayın ve yanınızda emzik vb. bulundurun. Bu şekilde ihtiyaç duyduğu tek kişi anne olmayacak.

4-Komik yüz hareketleri

Bebeğini güldürmek ve gülümseyerek göz göze gelmek çok güzel. Bebeğinizin yüzüne bakıp aptalca hareketler yapın, biraz komik olun ve keyifli zaman geçirin, başkaları bunu görmek zorunda değil.

5-Yürüyüşe çıkmak

Bebekler temiz havayı sever, siz de sevin. Bebeğinizi kucağınıza alıp ya da pusetle veya bebek arabasıyla alıp yürüyüşe çıkabilirsiniz. Bu sizi yol boyunca daha da yakınlaştıracaktır.

6-Bebek masajını deneyin

Bebekler, kendilerine dokunulmasından hoşlanır. Onlara sevgi dolu ve rahatlatıcı masajlarla şımartabilirsiniz. Bebeğinizin sakin bir zamanında, kolları, bacakları, göbeği ve boynunu hafifçe ovabilirsiniz.

7-Özel oyun saatleri

Bebeğinizle kendinize özel oyun zamanları yaratın. Bunu günlük rutinlerinizden biri haline getirirseniz, bebek düzenli olarak sizi görmeye alışacaktır.

8-Dans partisi

Bebekler müzik ve dans severler. Minicikken yani birkaç aylıkken bile birlikte dans etmeye başlayabilirsiniz. Biraz müzik açıp, şarkı söyleyerek, bebeği kucaklayıp odada birkaç tur atabilirsiniz. Bebek büyüdükçe kendine özgü hareketlerle dansa katılacaktır.

9-Bez değiştirmek

Bebeğin bezini değiştirme zamanı geldiğinde onu hemen annesinin kollarına atmayın. Bebek sahibi olmak sadece onu sevmek, gülmek ve güldürmek değil. Biraz da bez değiştirmek demek. Bu bile eğlenceli olabilir.

10-Temizlik zamanı

Temizlik yaparken bebeğinizi kucaklayın, göğsünüze sıkıca bağlayın ve basit ev işlerini yaparken hem eşinize yardım etmiş olun hem de bebeğinizle biraz eğlenerek vakit geçirmiş olun.

11-Hastalık zamanları harekete geçin

Bebeğiniz hasta olduğunda onun yanında olmak çok önemli. Doktora anneyle birlikte gidin ya da yalnız gidin ve doktordan sağlık durumu hakkında detaylı bilgiler alın. Böylece büyümesi ve gelişimi hakkında yeni şeyler öğrenebilirsiniz.

12-Uyku vaktinin bir parçası olun

Bebeğin uyku düzenini sağlarken siz de bu işin bir parçası olun. Anne bebeği yıkadıktan sonra yatağına yatırırken siz de yanında bulunun. Bebeğin yıkanmasına yardımcı olun, uyumadan önce bebeğinizin yanağına bir öpücük kondurun vb.

Tüm bunlar tahmin ettiğinizden daha fazla, bebekle aranızda sıcak bir bağ oluşmasına sebep olacak. Her şeyden önce birlikte zaman geçirmiş olacaksınız. Annenin gözünde büyümek ve anneye destek olmak da işin bonus’u.

 

Kaelin Zawilinski

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top