Aile

Anne Olmadan Önce Anneliğe Geçiş Töreni Yapın

Anneliğe Geçiş -Mother Blessing-, eski Amerika yerlilerinin anneliğin kutlanması için yaptığı törenlerin batılılaşmış versiyonudur.

Bizim kına gecesi konseptimize benzer. Kadın o güne kadar annesinin kızı iken, yakın bir zamanda bir bebeğin annesi olmaya geçişini kutlamak, onu güçlendirmek, onurlandırmak adına düzenlenir. Böylelikle anne adayının korkularının, endişelerinin giderilmesi, mutluluk ve heyecanının da paylaşılması esas alınır. Aslında bu törenle, anne adayına ”bak bu kadar kadın, senin yanındayız” diyerek, onun bu enerjiyi hissedebilmesi amaçlanır.

Kına, hep birlikteliği anlatmak içindir. Doğaldır ve geçicidir. Hamileliğin kendisi gibi…

Baby Shower’da bebeğin gelişi kutlanırken, Mother Blessing’de kadının anneliğe geçişi esas alınmaktadır. Dolayısıyla Baby Shower’da olduğu gibi misafirlerden hediyesini alıp gelmesi beklenmez.

Mother Blessing’de gelenekselleşmiş kırmızı ip oyunu, doğuma kadar anne adayının takacağı boncuktan bileklik yapma ritüeli, hediyeler ve çekilişler yer alır. Ayrıca davetlilerin ve anne adayının başlarına yapılan taçlar ve ellere çizilen kına desenleri ile özellikle anne adayının karnına çizilen geleneksel veya modern kına desen motifleriyle görsel açıdan da zengin bir törendir.

Sevdikleriyle bir arada olmak, anne adayını mutlu ettiği gibi, doğuma da daha moralli ve güvenli girmesine yardımcı olur…

Gamze Gülçin Atelier ile eski iki arkadaş Gamze Tavas, pasta şefliğinde geçen uzun yıllar süren iş yaşamı boyunca, harikulade organizasyonlara hayat verdi; Gülçin Kürüz, aldığı sanat eğitimi sonrasında, Geleneksel Türk Sanatları’nda uzun yıllar tezhip, minyatür ve orientalist resimler üretti.

Şimdi bu iki arkadaş, hamile anneleri mutlu etmek için fikir üretiyor ve onlar için organizasyonlar düzenliyor…

Özellikle arkadaşlarının toplanıp, anne adayına bu organizasyonu Gamze Gülçin Atelier ile gerçekleştirmek yapacakları en büyük hediye olacaktır.

İletişim için [email protected] veya gamzegulcinatelier instagram hesabından kendilerine ulaşabilirsiniz.

 

Yorumlar için tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

Yukarı