Eğlence

Göz Renginiz Hakkında İlginç Bilgiler

Her bir gözde 107 milyon hücre bulunur ve hepsi ışığa karşı duyarlıdır. Bunların sadece %10’u renkleri seçmemizi sağlar.

Mavi renk gözlü insanların akraba oldukları düşünülür. Gözleriniz mavi ise, dünya üzerindeki diğer mavi gözlülerle akrabasınız demektir.

Gözleri mavi olan ilk insanın 6.000-10.000 yıl önce yaşadığı var sayılıyor. O tarihten önce herkesin gözü kahverengiydi.

Ters gösteren gözlük taksanız bile beyniniz bir süre sonra adapte olur ve görseli düz görüyormuş gibi hissedersiniz.

Göz renginiz ileride değişebilir. Mavi ya da yeşil pigmentler iriste veya göz sıvısında bulunmaz. Aynı gökyüzü gibi gelen ışığın etkisiyle böyle görünür ve ışığa göre değişebilir. Yani göz renginiz ileride değişebilir.

Dakikada ortalama 17, günde 14.280 ve yılda 5.2 milyon kez göz kırparız.

Vücudumuzdaki en hızlı çalışan kas, göz kasıdır. Bu nedenle “göz açıp kapayan kadar” diye bir deyim vardır.

Dünya popülasyonunun %99’u 43-50 yaşları arasında gözlüğe ihtiyaç duymaya başlar. Çünkü yaşa bağlı olarak görme duyusu zayıflar.

Yeni doğan bebekler 4-13 haftaya kadar gözyaşı üretmez.

İnsan gözüne en yakın gözlerden biri köpekbalığı gözüdür. Bu nedenle göz ameliyatlarında protez olarak kullanılabilmektedir.

ABD’deki Pittsburgh Üniversitesi’nin araştırmasına göre gözlerin sadece ruhun değil bedenin de aynası olduğuna ilişkin çarpıcı sonuçlara ulaşılmıştır. İşte bu ilginç saptamalar…

Mavi göz rengine sahip herkes akraba. Mavi gözlü herkesin silsilesi Karadeniz’de yaşamış olan bir ataya ulaşır. 6.000-10.000 yıl önce ortaya çıka bir genetik mutasyon sonucu mavi renk göz oluşmuştur.

Açık renk gözlü kadınlar daha kolay doğum yapıyor. Açık renk gözlü kadınların, koyu renk gözlü kadınlardan daha az doğum sancısı çektiği araştırmanın ilginç bulgularından biri.

Açık renk gözlüler daha çok alkol tüketiyor. Koyu renk gözlü insanlar alkolün etkilerini daha çabuk hissediyor. Dolayısıyla daha az alkol tüketiyorlar. Açık renk gözlüler ise alkolün etkisini daha geç hissettikleri için daha fazla alkol tüketmeye meyilli oluyorlar.

Koyu renk gözlüler daha iyi futbol oynuyor. Göze rengini veren melanin, aynı zamanda beynin tepki merkezinin de daha hızlı çalışmasını sağlıyor. Bu da koyu renk gözlü insanların futbol ya da frizbi gibi çabuk tepki gerektiren sporlarda daha başarılı olmalarını sağlıyor.

Açık renk gözlüler daha iyi öğrenci oluyor. Beyindeki yavaş tepki süreci, açık renk gözlülerin planlama gerektiren aktivitelerde daha başarılı olmasını sağlıyor. Açık renk gözlülerin, ders çalışmak, golf oynamak gibi planlama ve süreklilik gerektiren aktivitelerde daha başarılı oldukları tespit edilmiş.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top