Sağlık&Güzellik

Popo Pürüzlerinden Kurtulmak İçin Yapacaklarınız

Poponuzda küçük pütürlerin oluştuğunu fark ettiyseniz, bu sizi rahatsız etmiş olmalı. Kalça ve popo bölgesindeki akne ya da sivilceler özellikle havalar ısınmaya başladığı zaman; bahar ve yaz aylarında sık görülür. Kadınların baş belası olan bu sivilcelerden kurtulmanın yolu ise tahmin ettiğinizden daha kolay. Bebek poposuna tekrar geri dönebilirsiniz, korkmayın. Popo sivilceleri nasıl geçer öğrenmek için aşağıdaki metin size yardım edecek. Fiziksel olarak aktif kadınlarda daha sık görülen popo aknesi hemen hemen her kadının problemlerinden biri. Peki, kalça ve popo bölgesinde çıkan akne ve sivilcelerden kurtulmanın yolları nelerdir?

Doğal yağlar kullanabilirsiniz. Çay ağacı ve hindistancevizi yağı antibakteriyel ve antifungal yağlar olup sivilcelerinin iyileşmesine yardımcı olabilir. Bunun dışında varsa inflamasyon, bunu azaltmak için büyük bir buz küpü ile sivilcelerinizi ovun. Bu doğrudan sivilce iyileşmesine yardımcı olmasa da varsa ağrınız, buna acil yardım sağlayacaktır.

Kalçalarınız için aspirin maskesi yapın. Bu işlem için dört ya da beş aspirini ezin. Bir çorba kaşığı ılık su, tercihen biraz bal ya da yoğurtla birleştirin. Ardından tüm kalçanıza ince bir tabaka halinde sürün.

Gelecekteki sıkıntılar nasıl önlenir

1- Gece ve sabah en az bir kez yıkayın.

2- Haftada en az bir kez kalça cildinizin pul pul dökülmesini sağlayın. Gözenekleri tıkamayacak bir lif ve krem kullanın. Bu işlem ölü cilt hücrelerinden kalçalarınızın arınmasını sağlayacaktır. Ölü hücrelere veda edin.

3- En az yüzde iki benzoil peroksit içeren bir sabun kullanın. Bu işlem fazla yağı ve sivilcelerin temizlenmesine yardımcı olacaktır.

4- Kokulu ve boyalı tuvalet kağıdı kullanımını bırakın.

5- Giysilerinizi ve çarşaflarınızı yıkamak için alerjen olmayan bir sabun ve deterjan kullanın. Siz, hassas cilde sahip kişiler için özel tasarlanmış deterjanlar kullanın.

6- Bol ve rahat giysiler tercih edin. Pamuk gibi doğal liflerden yapılmış iç çamaşırı seçin.

7- Ter, kalçalarınızda yağ ve bakterilerin tuzaklanmasına neden olabilir. Bu nedenle sık sık iç çamaşırınızı değiştirin ve terleme sonrasında duş alın.

8- Günde bir şelatlı çinko tablet ya da multivitamin size yardımcı olabilir. A vitamini, B5, C, E, Selenyum ve Omega 3 sağlıklı cildi teşvik ettiği bilinmektedir. Sizin için uygun vitaminlerin neler olduğu konusunda doktorunuza danışın.

9- Su cildiniz için olağanüstü şeyler yapar. Hem içte ve hem dışta, vücudunuzun yeterli sulandığından emin olmak için günde sekiz bardak su için.

10- Şekerli, yağlı ve kızarmış olan önemsiz gıdalardan uzak durun. Bu tür gıdalar vücutta insülinin artışına neden olabilir. Ve bu da fazla sebum ve akne demektir.

Bunların yanında sıra vücudunuzun temiz ve istenmeyen toksinlerden kurtulması için çiğ gıda diyetini deneyin.

11- Daha sık ayakta durun, daha az oturun. Uzun süre oturma kalçalarınızın nefes almasını engeller, ter ve bakterilerin gözenekleri tıkar. Uzun süreli oturuyorsanız kalçalarınızdaki kan dolaşımını artırmak için ya yürüyüşe çıkın ya da oturduğunuz yerden bacaklarınızı hareket ettirerek egzersiz yapın.

12- Akneleriniz inatçı ve uzun süre devam ederse bir dermatoloğa görünün.

Popo sivilcesi konusunda dikkat etmeniz gerekenler

Sivilcelerinizi sıkmayın. Yara izi ve yayılmaya neden olabilir.

Tretinoin ciddi doğum kusurlarına neden olabilir. Hamile, emziren ya da hamilelik planınız varsa bunu kullanmayın.

Eğer akne ilaçları uygulayacaksanız güneşten korunacak şekilde giyinin.

Mümkün olduğunca günde bir kez duş alın.

Temiz bir cildi teşvik etmek için sağlıklı gıda tüketin ve egzersiz yapın.

Herkesin cilt farklıdır. Sizin için iyi olanı anlamak için birkaç farklı ilaç ve ürün deneyin.

 

Bilgiler, posta’dan alınmıştır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top