Aile

Bebeklerin Mutlu Saati

Molfix’in önderliğinde, Çocuk Gastroentereloji ve Beslenme Uzmanı Prof. Dr. Benal Büyükgebiz’in tavsiyeleri ve Party Kids’in sahibi ünlü iş kadını Sitare Akdilek’in katkılarıyla hazırlanan “Bebeklerin Mutlu Saati” kitabında, bebeklerin sağlıklı beslenmesi konusunda annelerin hayatını kolaylaştıracak içecek tarifleri bir araya toplanmış. Tariflerin yanı sıra, bebeklerin fiziksel ve zihinsel gelişiminde büyük önem taşıyan sıvı tüketimi konusunda da önemli bilgiler sunuluyor.

Kitabın satışından elde edilen gelir ise,  daha gelişmiş bir toplum yaratılması, eğitimde fırsat eşitliği ve her türlü şiddetin engellenmesi gibi alanlarda projeler geliştirmek için 2012 yılında kurulan, Monik İpekel başkanlığındaki Hayat Paylaşım ve Dayanışma Derneği’ne bağışlanacak.

Kitapta ter alan tariflerin, bilimsel anlamda içerik danışmanlığını üstlenen Çocuk Gastroentereloji ve Beslenme Uzmanı Prof. Dr. Benal Büyükgebiz ise,  tanıtım toplantısı sırasında bizlere çok faydalı bilgiler de verdi. Biz de bu değerli bilgileri sizinle paylaşmak istiyoruz.

Öncelikle bebekler ilk 6 ay mümkünse sadece anne sütü ile beslenmeliler. 6-12 ay arasında ise ek gıdalara da başlanmalı, ancak yiyeceklerin hepsi birbirine karıştırılarak bulamaç halinde değil, tatlarını ayrı ayrı alabileceği şekilde çatalla ezilerek verilmeli. Böylece bebeğin lezzet kütüphanesi oluşturulmalı. 12. aydan itibaren ise diğer besinlerin yanı sıra meyve-sebze suları verilebilir.

Özellikle yemek yemediği için yeterli besini alamayan çocuklara meyve-sebze sularıyla takviye yapılabilir. Meyve sularını lif açısından fakirleştirmemek için süzmeden posasıyla birlikte biraz koyu kıvamlı olarak vermekte fayda var.

Kalorisi yüksek meyveleri çocuğa verirken su, süt, ayran gibi sıvılarla karıştırabiliriz.

Meyve ve sebze suları çok sık tüketilmemeli ancak çocuğa bu besinleri diğer yollardan veremiyorsak, suyunu sıkarak alternatif çözüm oluşturabileceğimiz bilinmeli.

Molfix’in “Bebeklere Taptaze Meyve Suları” isimli kitabındaki tarifler aslında cemiyet hayatından tanıdığımız ünlü annelerin elinden çıkmış. Ancak Molfix tüm annelerden gelecek tariflerle bu listeyi zenginleştirmek istiyor. Bunun için  www.facebook.com.tr/molfix adresini tıklayarak Molfix facebook sayfasında tariflerinizi paylaşabilirsiniz.

İnternet Anneleri takipçilerine bir de süprizimiz var! Çocuklar için oldukça faydalı bu kitabı takipçilerimizden birine hediye edeceğiz. Kitabın size ait olması için; sitemize üye olarak bu yazının altına ya da instagram‘da internetanneleri hesabımızı takip ederek #bebeklerinmutlusaati için paylaştığımız fotoğrafın altına yorum bırakmanız yeterli. 

Yeni etkinliklerden ve sürpriz hediyelerden haberdar olmak için sitemize üye olabilir, bizi aşağıdaki sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


4 Comments

4 Comments

 1. obeydag

  16 Kasım 2013 at 10:29

  Benim ufaklığın meyveyle arası olmadığı için meyve suyu olarak vermeye çalışıyorum, hoş onu da bayılarak içmiyor ya. Bu kitap epey faydalı olabilir benim için. Kısacası ben de talibim 🙂

 2. gulinnozz

  16 Kasım 2013 at 21:13

  Biz isteriz,biz

 3. tubacan

  17 Kasım 2013 at 01:41

  İsterim 🙂

 4. Pingback: inek sütü alerjisi | İnternet Anneleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top