Sağlık&Güzellik

Karbonhidrat Hem Cildi Yaşlandırır Hem Akneye Sebep Olur

Akneler ergenlik çağlarından itibaren çoğu kişinin yaşadığı bir problem. Ancak aknenin yaşı yok, eğer dikkat etmezsek, bu cilt probleminden kurtulmamız mümkün olmayabilir. Akne, yağ bezi aktivitesinde artış, yağ bezi kanallarının tıkanması ve bunun sonucunda bez kanallarında bulunan bakterilerin sayısında yaşanan yükselme ile ortaya çıkar. Kişinin beslenme alışkanlığı ile akne oluşumu arasında ciddi bir ilişki var.

Karbonhidrat akneye neden oluyor

Deri problemleri arasında en sık karşılaşılan hastalık olan akneler ile başa çıkmada beslenme alışkanlıkları önemli rol oynuyor. Karbonhidrat ağırlıklı beslenmek, akne oluşumunu hızlandırıyor. “Akne, bilinenin aksine sadece ergenleri ve genç yaştakileri değil, her yaşta etkili olur. Cildin doğru temizlenmemesi ve beslenme alışkanlıkları gibi faktörler akneye neden olur. Akne sorunundan kurtulmak için Omega-3 ve Omega-6 oranı yüksek bir beslenme alışkanlığı benimsenmeli” diyen Anadolu Sağlık Merkezi Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Figen Akın’ın akne hakkında verdiği diğer bilgiler şöyle:

Karbonhidrat cildi yaşlandırıyor

Yapılan bilimsel çalışmalara göre Türkiye’de en fazla tüketilen karbonhidratın akne gelişiminde ve şiddetlenmesinde büyük etkisi var. Yüksek karbonhidrat, derinin erken yaşlanmasına neden olur. Akneden korunmak için sebze, meyve ağırlıklı bir beslenme alışkanlığı benimseyerek bununla birlikte balık ve düşük karbonhidratlı besinlerin tüketilmesi gerekir.

Omega-3 ve Omega-6 alımı önemli

Akne sorununu vücuttan uzak tutabilmek için Omega-3 ve Omega-6 oranı yüksek bir beslenme alışkanlığının benimsenmesi gerek. Balık yağı, deniz ürünleri, keten tohumu, semizotu, ceviz, fındık, badem ve yeşil sebzeler Omega-3 ve omega-6 açısından zengin gıdaların başında gelir.

Portrait young woman deciding whether to eat healthy food or sweet cookies she is craving sitting at table isolated grey wall background. Human face expression emotion reaction Diet nutrition concept

Aşırı süt tüketimi ve şeker akneyi tetikleyebilir

Süt tüketiminin akne oluşumuna etkilerinden bahseden Anadolu Sağlık Merkezi Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Figen Akın, sütün birçok yönüyle vücuda olumlu etkisi olduğunu, ancak bol miktarda alınmasının bazı hormonların miktarını etkilediğini bunun da yağ bezelerinde ve yağ üretiminde artışa neden olduğunu dile getirdi. Ayrıca sütün içeriğindeki yüksek iyot düzeyinin akneyi alevlendirebilir. Bir diğer yönden vazgeçilemeyen çikolatanın, bilimsel çalışmalarda akneye direkt olarak bir etkisinin olmadığı görülmüş. Ancak alınan yüksek şeker oranı, akne üzerinde olumsuz etkilere sahiptir.

Yorumlar için tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

Yukarı