Duyurular

2. El Şenliği

2. El Şenliği
Geçen aylarda bizim bebelerin gittiği kreşte bir kermese katıldık aslında yurt dışında “garage sale” diye bilinen evde kullanılmayan ya da kullanılmış olan eşyalarını, kıyafetlerini satmak için ya da takas yapmak için organize edilen bir 2. el şenliği. Katılmak isteyen herkes ne satmak istiyorsa standlarında sergilemek üzere getirdiler.
Hiç alışık olmadığımız bir durum bizim 2. El eşyaları satın almak. Türkiye’de neyse parası veririz ya hatta pahalısını alıp en iyisini aldık diye gururlanırız.Çocuklarımız için de olsa 2.el kullanmak neden olmasın hele bi de tertemiz kullanılmış bir eşyaysa? mama sandalyesi, kullanılmış yürüteçler, 2.el puset,  2.el de ne? Çoğumuz eminim denememiştir 2.el hiç bir şey.
Mis gibi tertemiz yeni yeni almanın yeri apayrı evet onu inkar etmiyorum. Nitekim çocuklarım yeni doğduğunda ben de her şeyi sıfır aldım ama 2. Elinde hele hele çok kısa süre için kullanacağım bir şeyi 2. El olarak almak çok akıllıca geliyor bana. Gerekli olan bir eşya 2. El olarak önüme geldiğinde asla Hayır demem artık bunu biliyorum en azından. Durum böyle olunca bizim kreşin düzenlediği 2.el şenliğine katılmadan edemedim. Hem de en güzel tarafı da stand ücretinin Lösev’e bağışlanacak olmasıydı.Evde kullanmadığım eşyaları,  giymediğim ya da giymekten sıkıldığım kıyafetlerimi, ayakkabılarımı, bebelerimin  artık oynamadığı ya da benim artık daha fazla evde görmek istemediğim oyuncakları Batu ve Kaya ile standımıza yerleştirdik. Onlara da eğer oyuncak almak istiyorlarsa buradaki eşyaları satıp alabileceklerini söyledim. Batu bu işe pek sevinmedi  ama mecbur katlandı hatta 1 saat sonra ” gel parasız da al” diye seslenmeye başladı . Kaya ise askıdan bir elbiseyi eline alıp “elbise satıyorum” diye sesleniyordu kendileri kazanıyordu ve o parayla istediklerini alacaklardı. Hem sattık hem de takas yaptık, satın aldık. Çocuklar için de etkinlik doluydu bahçemiz. Bu şenliğin de bize en güzel getirisi evde bütün eşyalarını odalarına yerleştirip takas ve satış yapmaları oldu ben de bundan onların oyununu ayağımı uzatıp  izleyerek ziyadesiyle yararlandım.
Şenlikte çocuk, bebek kıyafetleri, bisikletler,  yürüteçler, legolar, aklınıza gelebilecek her türlü eşya vardı. Tabi ki bizimkisi kreşte olduğu için daha çok çocuklara yönelikti. Stand kurup hiç bir şey satmadan fakat bir stand dolusu eşya alanlar bile vardı.
2.si Sonbaharda gerçekleşecek olan geleneksel 2.el bahar şenliğine bekleriz. Kaçırmayın derim.
 İpek Uğurtuna Uğur
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top