Eğlence

Ayrılık Üzerine Serbest Tavsiyeler

Merhaba ayrılık..!

Ona “hoş geldin” deyin…

Uzun bir ilişkiyi sonlandırmış ya da bir boşanma yaşamışsanız, şimdi, ayrılık üzerine söyleyecek bir şeylerimiz var. Bir ilişkinin sonu hayatın sonu değil. Ve elbette kolay da değil. Fakat bu dönemi depresyona girmeden, kendi lehinize çevirerek atlatmak mümkün. Bunu bilmek ve ayrılık sonrasını bu şekilde yaşamak önemli. Farkında olarak… Her insan ayrı bir dünya olduğuna göre, ilişkiyi yaşayış biçimi de, ayrılık biçimi de, ayrılık sonrası da farklı olacaktır. Buna itiraz etmek mümkün değil, yazıyı ne yapacağını bilemeyenlere adayalım.

Bir ilişkiyi sonlandırmak sadece bir erkek ya da kadınla bağları koparmak değil…

En acı tarafı da belki hayallerin, planların sonlanması demek. Belki bir ömrü birlikte geçirmeyi düşlediğiniz adamdan ya da kadından ayrıldınız. E diğer bir tarafta da, anılar var. Zamanla anılar silinecek, eski planların yerini yeni hayaller alacaktır. İşte size “Her son, yeni bir başlangıçtır” klişesi; fakat doğru!

 

Unutmayın ki, mutlu bir beraberliğiniz olsaydı eğer; ayrılmazdınız.

 

Ayrılık sonrası, yaşam büyük bir değişikliğe uğrar. Bulunduğunuz çevre, her gün yaptığınız telefon konuşmaları, gittiğiniz yerler… Bunların hepsini değiştirin, karşı koymayın ve yeni bir başlangıç yaptığınızı, her şeyin daha güzel olacağını düşünerek kendinizi motive edin. Öncelikle başkalarından yardım beklemeyin.

 

Bu süreçte çeşitli duygu karmaşaları yaşamak; durduk yere kızgın, üzgün, şaşkın hissetmek; herhangi bir ortamdan kendini soyutlayarak ağlamak gibi tepkiler göstermek doğal. Gelecekle ilgili endişe duymak, yalnızlık hissi, başka biri olacak mı gibi sorular, her ayrılık sonrası yaşanabilir. Unutmayın bunları herkes yaşayabilir, O da… Tabii ki, acıyı da üzüntüyü de yaşayacağız, önemli olan, dönemi en az hasarla atlatmak.

Bunları yapmasanız daha iyi…

 

Ayrıldıktan sonra mümkün olduğunca size O’nu hatırlatacak şeyleri kendinizden uzak tutmaya çalışın. Fotoğraflarını silip atın, tekrar görüşmeniz gerekmeyecekse, telefon numarasını , mesajlarını silin. Bunları geri dönüp okumanın hiçbir faydası olmayacaktır. Aynı yerde dönüp durmaktan öteye geçemezsiniz.

 

Günümüzde pek çok evliliğin ve ilişkinin bitmesine de sebep olan sosyal medyadan bahsetmeye bile gerek yok aslında. Fakat bunu uygulamayanlar var. İlişki içerisinde size faydası olmayan facebook ve twitter hesaplarının, ayrılık sonrası size iyi geleceğini düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz. O’nun sosyal medya hesaplarından uzak durun, yeni sevgilisini, yeni check-in’lerini görmek size hiçbir şey kazandırmaz. Kendi hesaplarınıza ve kendi hayatınıza bakın.

 

Hüzünlü aşk, ayrılık şarkıları dinlemek; biraz ağlamak istiyorsanız yapabileceğiniz aktiviteler arasında. Sonrasında bu yaptığınıza güleceğinizi düşünmeyi deneyin. Acıyı en aza indirmek istiyorsanız eğlenceli filmler izler, hareketli şarkılar dinleyebilirsiniz, seçim sizin.

 

Beraber gittiğiniz mekanlara gitmektense, yeni yerler keşfedin. Yeni insanlarla tanışmak için de fırsat bulabilirsiniz.

Ayrılık sonrası kendinizi yemeğe, alkole, uyuşturucuya vermeyin. Bunlar kendinizi daha kötü hissetmenizi sağlayacaktır.

 

“Yeni birini bulunca, eskisini unuturum” düşüncesi pek doğru bir düşünce değil. Yeni bir ilişki için öncelikle, gerçekten eski ilişkinizi bitirin.

 

İlişki içerisindeki herhangi bir tartışmada yapmamanız gerektiği gibi, ayrılık sonrası da hemen eski sevgilinize koşmayın.

 

Ayrılık sonrası, hayatınızla ilgili ani kararlar almamaya çalışın. İş ve şehir değişikliği yapmak için birkaç ay bekleyip, sadece duygularınızla değil, mantığınızla da karar alın.

 

Peki neler yaparsanız daha iyi..?

 

Ağlamak istiyorsanız ağlayın. Duyguları bastırmak kederli günleri uzatabilir. Acınızı doya doya yaşayın.

 

Arkadaşlarınızla konuşun, duygularınızı, nasıl ve neler hissettiğinizi saklamayın. Başkalarına söylediğiniz geçiştirilmiş cümleler, akşam yatağa yattığınızda yanı başınızda olacak.

 

Başka biriyle cinsel ilişkiye girmek için aceleci davranmamak, sonrasında gelecek pişmanlık hissi için erken çözüm olabilir. Ayrıca kendinize olan saygınızı da düşürmektense, yerine getirmeye çalışmalısınız. Bir başkasını da ayrılık acınıza alet ederek, ona acı yaşatmayın.

 

Yeni insanlarla tanışmak için çok uygun bir zaman. Yeni bir arkadaş, yeni bir dünya demek. Farklı insanları dinlemek, size farklı hayatlar, fikirler sunacaktır. Dünyanın sadece eski ilişkinizden oluşmadığını bir kez daha hatırlayabilirsiniz.

 

Keyif alacağınız aktiviteler içerisinde olmaya çalışın. Bir hobi edinin mesela, yalnız vakit geçirmekten çekinmeyin. Güzel havalarda yürüyüş yapın, imkanınız varsa bisiklete binin vb.

 

Sizi dinleyecek, size ve duygularınıza değer verecek insanlarla birlikte olmaya çalışın. Evet, unutmak istiyorsunuz fakat eski ilişkinize dair hislerinizi anlatmak istediğinizde bunu umursamayan kişilerle birlikte olursanız… bu, sizin kendinizi daha kötü hissetmenize neden olacaktır. Bu ortamlardan uzak durmaya çalışın.

 

Eski ilişkinizi özlediğiniz zamanlarda, kötü anıları hatırlamak belki bu özleminizi giderebilir, sonuçta denediniz ve olmadı, daha fazla zorlamanın alemi yok!

 

Ailenize ayırmadığınız zamanı telafi etmek için de doğru bir süreç…

 

İhtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız; bir psikoloğa gidip yardım almaktan çekinmeyin.

 

Kendinize sorular sorun

 

Yaşadığınız ilişki ve ayrılık sonrası kendinize birtakım sorular sormayı deneyin. Krizden fırsat doğabilir… Belki de, daha iyi tanırsınız kendinizi.

 

Haklı haksız savaşı değil konu. Yolunda gitmeyen bir beraberliği bitirdiniz sadece, suçlu aramak pek de doğru değil. Birbiriniz için yanlış insanlar olduğunuzu kabul edin.

 

“Aynı hatayı tekrar edecek misiniz? Hep mi yanlış kişiyi seçme eğilimindesiniz?” bu gibi soruları kendinize sorup, dürüstçe cevaplayarak, hatalı gördüğünüz noktalarınızı iyileştirmeye çalışın. Hayattaki önceliklerinizi tekrar gözden geçirip, hayatınızın kontrolünü elinize alın ve gülümseyin.

 

*Bu yazı ilk olarak 13 Mayıs 2014 tarihinde Sözcü Hayat’ta yayınlanmıştır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top