Bebeğim Büyürken

Doğal Ebeveynlik

Doğal ebeveynlik

Dr. William Sears, Harvard Tıp Fakültesi mezunu ve uzun yıllar Toronto SickKids Hastanesi’nde görev yaptı eşi Martha Sears ise doğum koçu ve emzirme uzmanı. “Doğal Ebeveynlik” -attachment parenting- akımının en önemli temsilcilerinden. Bir çocuk büyütme yaklaşımı olan Attachment Parenting, Türkçeye çevrilen adıyla doğal ebeveynlik ve bu konuda pek çok sayıda kitap ve makaleleri bulunuyor. Doğan Kitap’tan çıkan “Doğal Ebeveynlik” kitabının da yazarı.

Doğal ebeveynlik, bebeğiniz ile ilk günden itibaren kuracağınız sağlıklı bağ ile onun verdiği sinyalleri okuyabilmek ve bunlara en uygun şekilde cevap verebilmektir. İlk aylarda oldukça yorucu gibi gözükse de uzun vadede kolaylıktır, çünkü çocuğunuzun duygusal ve fiziksel ihtiyaçlarını çok iyi anlar hale gelirsiniz, dolayısıyla onu çok iyi tanırsınız, aynı şekilde o da sizi tanır ve aranızda güçlü bir bağ oluşur. Bu bağ karşılıklı olarak güven duygusu oluşturur, çocuk için “ben seviliyorum ve güvendeyim” demektir.

Doğal ebeveynlik

İlk ayarlarda anne ve çocuk arasında etkileşim daha fazladır, fakat bu demek değildir ki baba ile bebek arasında bağ oluşmayacak ve o bu sistemin bir parçası olmayacak, doğal ebeveynlikte babanın ve diğer aile bireylerinin yeri çok önemlidir. Anneler, yüklerini delege edebilecekleri, paylaşabilecekleri aile bireyleri sayesinde çok daha sakin ve tahammüllü olurlar çocuklarına karşı ve onların ihtiyaçlarını daha kısa sürede karşılamak konusunda daha motive olurlar. Dolayısıyla baba, anneye sevgi ve ilgi göstererek, annenin enerjisini bebeği için kullanmasına destek olabilir. Ayrıca bu süreçte onların yayında olarak güvenli bir ortam oluşturur ve aile içi bağların kuvvetlenmesini de sağlar.

Her istediği karşılanan, sıkça kucakta taşınan, ağladığında kucaklanan, sakinleştirilen, birlikte uyunan, her ağladığında muhatap bulan bebek şımarır mı düşüncesi içinizi kemirmesin. Bağlı bebekler, ihtiyaçları anlaşılan ve bir şekilde karşılanması için ailesi tarafından çaba harcanan bebeklerdir ve bu yaklaşım bir çocuk için en uygun tutumdur, oysa şımartmak çocuk için en yanlış davranış modelidir. İhtiyaçları ve duyguları anlaşılmayan, bu konuda ve fiziksel olarak yalnız bırakılan çocuklara yapılan şımartmaktır, der Dr. Sears. Bağlı bebek gelişir, bağımlı yetiştirilen bebek annesinin kişisel korkuları nedeniyle ihtiyacı olan davranışı yapamaz. Annenin kendisine ait korkuları, çocuğun gereksinim duyduğu şeyleri yapmasına izin vermesi onu pek çok şeyden alıkoyar ve bu da gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir.

Aslında doğal ebeveynlik, isminden de anlaşılacağı üzere çoğu ebeveynin içgüdüsel olarak benimsediği bir tarzdır. Doğada olup bitene nasıl müdahale etmiyorsak, bir çiçeğin yılın hangi zamanında ve hangi renkte açacağını kontrol edemiyorsak ama çıkan yabani otları sökerek, sulayarak ve budayarak nasıl şekil verebiliyorsak doğal ebeveynlik de tamamen şekil vermektir.

Doğal Ebeveynlik Dr. William Sears-Martha Sears-Doğan Kitap

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top