Diyet

Emziren Annenin Diyet Günlüğü/1.gün

İnternet Anneleri olarak tüm annelerin hem işine yarayacağını düşündüğümüz hem de paylaşımın çok keyifli olacağına inandığımız yeni projemize başlıyoruz. İnternet Anneleri’nin her zaman destekçisi olan Central Hospital uzmanlarının danışmanlığında, New Balance kıyafet ve aksesuarlarının rahatlığında, “Emziren Annenin Diyet Günlüğü” ile karşınızdayız.

Neden “Emziren Annenin Diyet Günlüğü”?

Çünkü emziren anne sağlıklı beslenerek, sütünü etkilemeden hem zayıflayıp hem sıkılaşabilir. Kendini yorgun hissetmeden, keyifle ve emin adımlarla sağlıklı beslenmek ve zayıflamak mümkündür. Bunu beraberce yapabilmek için , uzmanlar eşliğindeki sağlıklı beslenme ve spor deneyimlerini, hem sosyal medya hesaplarımızdan #annediyette etiketi ile, hem sitemizden, hem de youtube’da video olarak adım adım paylaşacak. Bu yolda neleri yapabiliyor, nelerde zorlanıyor, ne yedi, ne içti, ne kadar zamanda kaç kilo verdi ya da neden veremedi, emzirmeye devam ederken anne sütü için neler yaptı… Hepsi bu günlükte yer alacak.

Hep birlikte bu deneyimden faydalanmak, faydalanırken keyifle motive olmak dileğiyle..

1.gün:

Central Hospital Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Deniz Hanım ile ilk buluşmada ölçümler yapıldı. Amacımız anne sütünü hiç etkilemeden ayda 1 kg ya da maksimum 1,5 kg vermek olmalıymış, daha fazla değil. Anne sütünde etkilenme olmadığını hem kendim gözlemleyeceğim hem de bebeğimin de kilo ve büyüme durumunu sıkı takip edeceğiz. Çünkü benim olduğu kadar Deniz Hanım’ın da önceliği anne sütü. Bunu, konuşmanın en başında duyuyor olmak doğru yerde olduğumu bana hissettiriyor. Ne zaman ki bebeğin temel besini anne sütü olmaktan çıkar yani bebek sabah-öğlen-akşam yemek yiyip arada anne sütü alır, işte o zaman kilo verimi daha fazla olabilir. Anne sütü verirken yavaş kilo vermedeki amaç sütün miktarının ve kıvamının, yoğunluğunun etkilenmemesi. Temel besin anne sütü olmaktan çıktıktan sonra ayda 2 veya daha fazla kilo verilebilir. Anne sütünden, ek gıdaya geçiş süreci de 2 ay olarak dikkate alınıp bu süreçte de fazla kilo verilmesi istenmez.

Deniz Hanım’ın kontrolleri ve benim sağlığım ile ilgili soruları bittikten sonra ben başlıyorum kafamdaki soruları sormaya;

Emzirirken “diyet” yapmak doğru değil algısı var, diyet yapmak emziren anneler için kötü bir şey mi?

Hayır, diyet yapmak kötü değil, diyet yapmak demek sağlıklı beslenmek demek. Bu da sağlıklı zayıflama ve sağlıklı yaşamı getiriyor.

Emziren anneler ne kadar su içmeli?

Günde en az 3 lt su içmesi gerekiyor, bunun 800 ml’si emzirmek için gereklidir. Su dışındaki içecekler (çay, kahve, meyve suyu, soda…) buna dahil edilemez, suyu su olarak almalıyız.

Emziren annenin tatlı ihtiyacı oluyor, bu nasıl karşılanmalı? Ben sadece tatlı ihtiyacı için değil mutlu hissetmek için de bazen tatlıya sarılıyorum (lohusa depresyonu etkisi diyebiliriz). Uykusuzluk ve yorgunluk bazen o kadar kötü hissettiriyor ki tatlı yiyerek mutlu olmak istiyorsunuz. Bu durumda hiç tatlı izni var mı?

Arada sütlü tatlılara izin var. Ama tatlı ihtiyacını meyve ve kuru meyvelerden karşılayacağız. Bebeğim küçük olduğu için gece sık uyandığımı ve bazen midemin kazındığını söylediğimde yediğim bir meyve veya kuru meyvenin de sorun olmayacağını belirtti Deniz Hanım.

Anne sütünü arttıran besinler var mı? Annenin yediği bebekte gaz yapar mı?

Dengeli beslenip, yeterli su içtikten sonra anne sütünü etkileyen besinleri ve bebeğin gaz durumunu etkileyen besinleri annenin kendisi deneyerek görebilir. Bazı bebeklerde annenin yedikleri gaz yapmazken bazılarında yapabilir. Bulgur, yeşil yapraklı sebzeler, baklagiller gibi besinlerin anne sütünü arttırdığı söylenirken aynı zamanda gaz yapabileceği de söyleniyor. O yüzden anne bunları deneyerek kararını vermelidir.

Emziren anneler kahve içebilir mi?

Kafein anne sütü ile bebeğe geçtiği için önermiyorlar. Türk kahvesi veya filtre kahve, diğer kahvelere nazaran tercih edilmelidir. Kahve içtikten hemen sonra emzirmemeli, emzirdikten hemen sonra içilebilir, diğer emzirme seansına vakit olmalıdır.

Doğum sonrası vücudun toparlanması ne kadar sürer?

İlk regl ile beraber vücut eski formuna dönmeye başlıyor, emzirmenin bitmesiyle toparlanıyor. Emzirirken yani laktasyon döneminde hormon seviyeleri farklı olduğu için tam toparlanma olmaz.

Emzirirken spor veya emzirirken pilates yapılabilir mi?

Pilates annelerin hem sıkılaşmasını hem de uzun kasları çalıştırarak gergin form almasını sağlıyor, diyetle beraber götürülebilir. Sadece dikkat edilmesi gereken pilatesten sonra ılık bir duş, dinlenme ve sonrasında emzirme. Hemen çok yorgun halde emzirilirse sütün içeriği farklı olur, laktik asit içerir ve bebek istemeyebilir. Ama dinlenme sonrası sorun olmaz. Ilık duş aynı zamanda süt kanallarını rahatlatıp süt akışını da sağlıyor. Yüzme, yürüyüş gibi sporlardan sonra da bu şekilde tavsiye ediliyor.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=lE71VSbzVkc[/youtube]

 

#annediyette

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top