Çocuk

Finlandiya Eğitim Sistemi Neden Dünyada 1 Numara?

Finlandiya eğitim sistemi sadece Türkiye ile kıyaslandığında mükemmel değil. Tüm dünyanın dikkatini çekecek şekilde hem başarısıyla hem de kendine özgü nitelikleriyle fark yaratıyor.

Hatta Amerikalı ünlü belgeselci Michael Moore bu konu hakkında bir belgesel çekme ihtiyacı hissediyor ve Finlandiya’daki okulları gezip, öğretmenleriyle, müdürleriyle görüşmeler yapıyor. Aşağıdaki video’da da duyabileceğiniz gibi ilk koşul, “ödev olmaması”.

Finlandiya’daki öğrenciler okulda çok az zaman geçiriyorlar, 3-4 saat kadar. Bu süreye yeme saatleri de dahil ve bu zamanın tamamını sınıflarda geçirmiyorlar, dışarı çıkıyorlar, ağaçları, doğayı tanıyorlar. Sınıfta çok rahat hareket edebiliyorlar, çorapla oturuyorlar ve ders boyunca oturmak zorunda değiller, hareket etmeleri kısıtlanmıyor.

Finlandiya Eğitim Sisteminde Ödev Yok Oyun Var

Öğretmenler ödev vermiyor, çocukların asıl görevlerinin oyun oynamak olduğu asla unutulmuyor, çocuklar daha çok oyuna teşvik ediliyor. Okula kendileri gidip geliyorlar, bisiklet kullanıyorlar ya da yürüyorlar, anne-baba-servis okula gidiş-gelişlerde neredeyse hiç yok. Okuldaki çeşitli görevleri kendileri yapıyorlar, mutfak, marangozluk gibi işleri öğreniyorlar. Rekabet öğretilmiyor, sınav yok, Finlandiya’daki eğitim sistemi, çocukların hayatı öğrenmeleri ve birey olmaları için tüm imkanları sağlıyor.

Finlandiya ve ülkemizdeki eğitim sistemini karşılaştırırken –Finlandiya eğitim sistemi ile pek çok ülke arasında pek çok farklılık var- belki en önemlisi öğretmen sorunu olarak ortaya çıkıyor. Finlandiya’da öğretmen olmak çok daha zor, üç aşamalı sınavlardan geçiyorlar, öğretmenlik dönemleri boyunca onlar da eğitim almaya devam ediyorlar ve maaşları azımsanmayacak düzeyde iyi. Ülkemizde heykel şekillendiricilerine bile zorlu yeterlilik sınavları uygulanırken, insan şekillendiren öğretmenler sadece çoktan seçmeli yazılı sınavlarla çocuklarımızı geleceğe hazırlayabiliyor. Yanlış bir şeyler yok mu sizce de?

FİNLANDİYA EĞİTİM SİSTEMİNDEKİ BİZE MASAL GİBİ GELEN GERÇEKLER

Finlandiyalı öğrenciler kısa zamanda nasıl dünya birincisi olmayı başardı? Dünya bunu merak ediyordu ve ünlü belgeselci Moore, Finlandiya’ya gitti ve bu sırrı çözdü! Amerikalı ünlü film yapımcısı ve yönetmeni Michael Moore, soluğu Milli Eğitim Bakanlığında aldı.

“Geçmiş dönemlerde, dünya çocuklarına test uygulandığında Amerika ve Finlandiya hemen hemen aynı seviyedeydi; yani diğer ülkelerin altında… Ama bu durum Finlandiya’nın hoşuna gitmedi ve farklı fikirler denemeye başladılar, sonuçta kısa sürede dünyanın en iyisi oldular. Öğrencileri dünyanın bir numarası oldu. Acaba bunu nasıl yaptılar?” diyerek yola çıkan Michael Moore Finlandiya eğitimi sitemini yerinde inceleyerek bir belgesel hazırladı.

İşte kısa bir sürede, başarı listelerinde alt sırada yer alan Finlandiya’nın dünyaya fark atarak ilk 5’e girmesine sebep olan detaylar… Finlandiya eğitim sistemi hakkındaki belgeselin youtube’ta yer alan 3 dakikalık özetini, alt yazılı olarak aşağıda izleyebilirsiniz.

Yorumlar için tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

Yukarı