Diyet

Gebelikte Beslenme

Gebelikte Beslenme

 Gebelikte Beslenme

Sağlıklı doğum için fetüs sağlığının iyi olması gerekmektedir ve bunun için gebelik öncesi ve gebelikte beslenme çok büyük önem taşımaktadır

Eğer gebeliğe normal BKI değeri (18.5-24.9 kg/m²)  ile başladıysanız gebelik sürecinde 9- 14 kg ağırlık kazanımı normaldir. Gebeliğe yüksek BKI değere ( >25 kg/m²) ile başladıysanız 7.5-12.5 kg ağırlık kazanımı ile gebeliği tamamlamak uygun olacaktır. Yeterli, dengeli ve planlı bir beslenme düzeni ve uygun fiziksel aktivite ile gebeliğinizi sağlıklı bir biçimde tamamlamanız mümkün.

Gebelik süreci 3 bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler;

İlk 3 ay (1. Trimester)

Gebelik başlangıcında yüksek BKI değerine sahipseniz 1.trimesterda enerji alımını fazla artırmanıza gerek yoktur. Fakat kesinlikle zayıflama diyetleri yapılmamalıdır. 1.trimester için uygun ağırlık kazanımı 1-3 kg’dır. Gebelik esnasında uygun ağırlık kazanımı bebeğin doğum ağırlığını dolayısı ile yaşam kalitesini etkilemektedir. Gebelik öncesinde olduğu gibi bu dönemde de yeterli folik asit alımı önem taşımaktadır.

İkinci üç ay (2. Trimester)

2. trimesterda artan enerji ihtiyacını karşılayabilmek için kabaca günlük 300 kkal ek enerji alımı gerekmektedir. Bebeğin büyüme hızı artmıştır ve beyin gelişimi bu dönemde başladığı için enerji ve protein, kaliteli yağ asitleri, Kalsiyum, Fosfor, Demir, Folik asit, D vitamini, C vitamini, B12 alımı çok önemlidir. Bu dönemde 4-5 kg ağırlık kazanımı normaldir.  Yağlanma düşüncesi sizi endişelendirmesin, bu normal bir süreçtir ve gebelik sonrası emzirme döneminde artan enerji gereksinmesi ile birlikte bu durum ortadan kalkacak ve problem oluşturmayacaktır.

Üçüncü üç ay (3. Trimester)

Bu dönemde bebeğin büyüme hızı daha da artmaktadır. 5-7 kg ağırlık artışı normaldir. Anne açısından birazcık zorlu bir süreçtir. El ve ayaklarda şişme, sık idrara gitme problemleri normaldir. Kabızlık yakınmaları artabilir.

Detayları haftaya anlatacağım. Sağlıklı, mutlu günler. Sevgiler.

Öğr. Dyt Sevgi Sevmez
http://www.sdiyet.com/
http://www.twitter.com/sdiyet

Fotoğraf: http://www.sheknows.com alıntıdır.

 

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top