Aile

‘Hiç Anneye Benzemiyorsun’ Diyenlere Bakın Nasıl Cevap Verdi

Anne olmak nedir? Anne olmak demek belirli bir kalıba girmek demek midir? Saçından, kılık-kıyafetine, ayaklarına kadar, hatta kişilik-karakter ve davranışlarına kadar bir kalıba mı girmek zorundadır “anne”?

Anne veya baba olmak arkadaşlıkları canlandırır, ilişkileri güçlendirir ve ebeveynleri topluma daha yakın hale getirir. Ancak ebeveynlikle birlikte bitmek bilmeyen tartışmalar da başlar. Ebeveyn olmak ne demektir, nasıl ebeveyn olunur?

Geçtiğimiz ay İngiltere’de şöyle bir olay yaşandı. Blogger anne Gylisa Jayne birinden şu cümleyi duydu: “Hiç ‘anne tipi’ndeki biri gibi görünmüyorsun!” O sırada fazla üzerinde durmamış olsa da Gylisa daha sonra bunun üzerine çok düşünmüş ve alınmış olduğunu fark ediyor. Akabinde de Facebook’a konu hakkındaki duygu ve düşüncelerini yazma ihtiyacı hissediyor.

“Bir anne belirli bir standarda göre yaşamak zorundadır ve bu sadece kendi çocuğunla ilgilenmek değildir. Anne rolünün hakkını vermek için pek çok şeyi feda etmelisin. Anneler pahalı çantalar alamazlar, alışveriş yapamazlar, birkaç haftada bir manikür yaptıramazlar.

Annelerin dövmeleri olamaz, pembe saçları olamaz, piercing takamazlar. Sözde annelerin, pervasız, uçarı, eğlenceli bir geçmiş hayatı olamaz. Anneler çocuk sahibi olmadan önceki yaşamında, renkli tecrübeler yaşayamaz. Anneler bir başkasını yetiştirmek için kendi kimliklerini unutmalıdır.”


Fakat pembe saçlı, piercingli, dövmeli olan anne Gylisa Jayne, bu tanımların hiçbirinin anneliğin karşılığı olmadığını biliyor.

“Daha önceden bir yaşam tecrübemiz olmadan çocuklarımızı nasıl yetiştirebiliriz? Kendi karışık geçmişimi unutarak, yeni, benzer bir ruha nasıl rehberlik etmeyi umut edebilirim? Annelik, belli ve doğru bazı kalıplara sığarak girilebilecek seçkin bir kulüp değildir. Tüm annelerin geçmişleri masalsı, renkli hikâyelerle doludur; inişleri ve çıkışları olan geçmişler…

Küfür eden kadınlar, etmeyen kadınlar, gerçekçi kadınlar, sizin düşündüğünüz gibi düşünmekten hoşlanmayan kadınlar… Herkesin beklentilerini karşılayamam. Fakat tatlı kızım, iyi bir iş çıkardığımı düşünüyor.”

Gylisa Jayne

Ebeveynlerin, olumsuz yorumların etkisinde kalmamaları çok kolay değildir. Ancak Gylisa, onları çok da umursamamak gerektiğini hatırlatıyor. Gerçekten önemli olan şey, çocukların anne-babaları hakkında ne düşündüğü. Anne ve babalar, başkalarının onlardan beklentilerine uymak zorunda değiller. Ebeveynlik küçük bir kutuya sığması gereken bir eşya değildir. Herkeste farklı duran bir hediyedir.

 

aplus

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top