Aile

Keşke Bebeğimi Hiç Emzirmemiş Olsaydım

Maddi Wright, Avustralyalı bir Reality Show yıldızı. Mutlu bir evliliği, iki çocuğu var. Ev Kuralları isimli TV show’unun yıldızları Maddi ve eşi Lloyd Wright, geçtiğimiz Ekim ayında ikinci çocuklarına kavuştu. Ve “Keşke bebeğimi hiç emzirmemiş olsaydım” diye bir cümleyi Instagram hesabındaki post’ta yazma cesaretini gösterdi.

Geçtiğimiz günlerde Instagram hesabında, bebeğini doğurduktan sonra emzirme ile ilgili yaşadığı mücadeleyi anlattı. Maddi, emzirme konusuna biraz meydan okur tavırla yaklaşıyor. Aslında 4 aylık emzirme sürecinin, hayatındaki en büyük pişmanlığı olduğunu söyledi. Başlıktan da anlaşılacağı üzere fazlasıyla olumsuz tepki aldı, fakat ilginç olanı, ona destek olanlar ve aynı şekilde düşünüp, hissedenler daha çoktu.

“Keşke bebeğimi hiç emzirmemiş olsaydım. Bu çok sert bir cümle ve pek çoğunuz buna katılmayacaksınız biliyorum ama işte sebebi…

4 aylık emzirme döneminden sonra 3 haftadır emzirmiyorum ve artık tamamen farklı bir insanım. Daha iyi bir anneyim, daha iyi bir eşim. Daha fazla enerjim var.

Gerçi memelerimde bir boşluk hissi var, onu birazcık özleyeceğim.

Ancak diğer oğlum için daha fazla zamanım var. Eşime karşı daha sevecen yaklaşabiliyorum. Kamuya açık yerlere girerken korkmuyorum.

Kıyafetlerimin içinde yine mutluyum, her yere süt sızmadığı için daha rahatım. Konforsuz sutyenleri giymekten kurtulduğum için mutluyum.

Endişe duymadan evden tek başıma çıkabiliyorum. Spor salonuna tekrar gidebiliyorum.

Biliyorum çok fazla kişi adeta bir polismiş gibi ve ben de çok acayip bir suçluymuşum gibi yaklaşacak bana, negatif yorumlarla dolduracak burayı.

Ama ben annelerin, diğer kadınların kararlarına saygı göstermelerinin önemli olduğunu düşünüyorum.

Bir anne olmanın pek çok farklı yolu var.

Ve birçok annenin unuttuğu şey de şu; annelerin mutlu olması gerek.”

Gerçekten bir TV yıldızı için oldukça cesur açıklamalar. Emzirme konusundaki bu hisleri belki pek çok anne anlamayacaktır. Bunlar doğru ya da yanlış demek gerekmiyor. Emzirmek, bir anne için Maddi’de olmadığı kadar önemli olabilir. Çok sevebilir emzirmeyi mesela, mümkün.

Emzirmeyi gerçekten sevmeyenler, ondan kurtulduğu için mutlu olanlar, kendilerini kötü hissettiği için bu duygusunu daha önce hiçbir zaman dile getirmeyen pek çok anne TV yıldızı sayesinde yalnız olmadığını anladı ve kendi tecrübelerini bu post’un altında paylaştı. Bunun sonucu olarak da TV yıldızı Maddi Wright, Parents’a yaptığı açıklamada, gerçekten bu kadar pozitif yorum alacağını hiç tahmin etmediğini söylüyor. Hatta negatif yorumdan daha fazla kendisi gibi düşünen annenin olduğunu öğrenmek onu çok şaşırtmış.

Emzirmenin, hem anneye ve özellikle de bebeğe faydaları saymakla bitmiyor. Ama şunu kabul etmek gerekiyor ki her kadın; her anne için aynı olmayabilir bu durum. Birbirimizi yargılamadan önce iyi bir durup bakmalıyız, kendimize, etrafımıza. Herkesin ihtiyaçları farklıdır. Kendince haklı sebepleri olabilir, nasıl ki siz de bu hayatta bazı kararlar verdiniz, sonu olumlu ya da olumsuz fark etmeksizin, her insan kendi seçimlerinin karşılığını yaşıyor.

parents

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top