Aile

Keşke Anne Olmadan Önce Bunları Biliyor Olsaydım

“Genç anne olmak, hiç de beklediğim gibi değildi.” diyenlerden misiniz? Caroline Vencil, sürpriz bir şekilde 19 yaşında anne olmuş. Ve kendisi gibi genç anne olan ya da genç anne olmayı planlayan kadınlara yardımcı olmak amacıyla, bilmeleri gerektiğini düşündüğü ayrıntıları anlatıyor.

Caroline: “Annelik düşündüğümden çok daha erken beni buldu. 19 yaşımı yeni doldurmuştum, 2 ay sonra hamile olduğumu öğrendim. Üç çocuğumla herhangi bir yere gittiğimde 30 yaşında gibi davranıyorlardı bana ve ben de kendimi öyle hissetmeye başlamıştım ama hayır ben sadece genç bir anneydim.

Kocam ve ben nişanlandıktan bir ay sonra hamile olduğumu öğrendik. Ve şok olduk. Ne yapacağımıza dair hiçbir fikrimiz yoktu. Bebek bezi değiştirmek, emzirmek, beslenme gibi konuları öğrendik fakat genç anne ve baba olmak konusunda hiç kimse bize bir şey söylememişti.”

İşte şimdi o söylüyor. 10 başlıkta genç annelerin akıllarında bulundurmaları gereken noktalar…

Her şeyi bilemezsin

Oğlum olmadan önce gerçekten çok fazla şey bildiğimi düşünürdüm. Emzirmenin liposuction gibi olacağını sandığım için hamileyken ne istersem yiyebileceğimi düşünürdüm. Doğumun tıpkı masallardaki gibi olacağını, annenin epidural alıp uyuyacağını, çığlık falan atmayacağını ve doğumdan sonra biraz rahatsızlık duyup geçileceğini sanırdım.

Oğlum doğduğunda, emzirmenin doğal bir şekilde gerçekleşeceğini, bebeği göğsüme tutacağımı ve onun da emeceğini düşünmüştüm. Ağlayan bir bebeği nasıl kolayca susturabileceğimi ya da ilk soğuk algınlığını nasıl iyileştirebileceğimi bilirdim… Yapamadım.

Ve hiçbir şey bilmiyor da değilsin

İnsanlar sürekli bana çok genç olduğum için aptal muamelesi yapıyordu. Fakat hayır! Evet, yanlış bir karar vererek çıkması güç bir döngüye girmiş olabilirdim fakat hamile kalmak benim aptal olduğum anlamına gelmiyor. Annenin yaşı ne olursa olsun annelik hakkında bir öğrenme eğrisi var. Fakat anne genç olunca, herkes eline bir mikroskop alıp kusur arıyor sanki. Genç anne olmak, kötü anne olmak anlamına gelmiyor.

Hamilelik ve bebek büyütmek hakkında kendini eğit

İnsanlar size yukarıdan bakma eğilimde oluyor. Bu yüzden elinden geldiğince çok şey öğren. Yanlış bir şey yapmadığından emin olmak için ve insanların sana kötü ebeveyn dememeleri için okuyabildiğin kadar çok hamilelik kitabı oku. Ben evde doğum yapan bir hippiyim. Ve her şey çok rahat, sakin gerçekleşti. Bu konular hakkında tüm bilgiyi kitaplardan edindim. Normal doğumdan, emzirmeye her şeyi kapsayan kitaplar var.

Ebeveynlik planını yap ve ona uy

Ben kördüm. Emzirmek istediğimi biliyordum fakat doktora gittiğimde bana bebeğimin kilo kaybettiğini söyledi. (aslında bu normaldi fakat doktor bana bunu söylememişti.) Sütümün yeterli olmadığını söyledi. Daha önceden araştırmış olsaydım, bebeklerin doğumdan sonra kiloların % 10’u civarında kaybedip anne sütü ile daha sonra tekrar geri aldıklarını bilebilirdim.

Tecrübelerime göre doktorlar genç anneleri bir miktar suçlar şekilde davranıyorlar. Bu yüzden bebeğinizi elinize aldığınızda başkalarına karşı da duruşunuzu belirleyin ve her şeyi öğrenip kararlarınızı doğru verin. Doğum doğal ya da sezaryen ne olursa olsun, bebek doğduğunda göz damlası, aşı, sünnet, emzirme, beslenme tüm bu konuları öğrenin.

Caroline Vencil – facebook

Bebekler ilişkileri zorlaştırır

Özellikle genç yaşta bebek sahibi olan annelerin ilişkilerini sonsuza dek sürdürmeleri çok kolay değil. Evli olun ya da olmayın bebekler, ilişkiyi zorlaştırıyor. Stres, uyku yoksunluğu, fiziksel yorgunluk, duygusal tükenme, yalnız zaman eksikliği, birlikte geçirilecek kaliteli zaman eksikliği ve bazen kızgınlık…

Bunların hepsi, genç ebeveynler için felaket bir reçete demek. İstatiksel olarak genç ebeveynler, uzun süre birlikte kalamıyor. Bu çok zor. Gerçekten zor. Fakat bunu başarırsanız, bebeğin her iki ebeveyne sahip olması en iyisi oluyor.

Kocam da kesinlikle çok kitap okudu ve kitapları sevdi. Onun baba olmak hakkında gerçekleri algılamasına, iyi bir baba olmasına yardımcı oldular. Bir çocukla bir ilişki nasıl yaşanır öğrendi ve bunu eğlenceli bir hale getirdi.

Yardım istemekten korkma

Bebekler çok yorucu! Bu bir gerçek. O yüzden bulaşıkları yıkamak ya da yemek yapmak gibi işler için en azından birilerinden yardım isteyebilirsiniz. Evinize gelebilmesi mümkün olan bir arkadaşınız ya da aile üyesi varsa, onlardan biraz uyumak ya da duş almak için ricada bulunabilirsiniz. İnanın bunda utanılacak bir şey yok.

Yardım istemek sizin zayıf biri olduğunuz anlamına gelmez. Bebeği ilk yaşında olan herhangi bir anneye (yaşı ne olursa olsun) ilk bebeği için yardıma ihtiyacı olup olmadığını sorduğunuzda yanıt % 100 evet olacaktır.

Yanlış yerden yardım istemediğine emin ol

Hepimizde o arkadaşlardan vardır. Herhangi bir sebepten dolayı, eşinden ayrılman gerektiğini söyleyen bir garip arkadaş. Evde yaşanan her sorunu, ayrılıkla noktalamanız gerektiğini düşünen kişiler, onlar genellikle olumsuz olurlar ve yardım istendiklerinde bunu da eşleri kötülemek için vb. kullanabilirler.

Caroline Vencil ve ailesi

Çok arkadaş kaybedeksin

Genç yaşta anne olmak, akranlarınızın çoğunun daha uzun yıllar çocuk sahibi olmayacağı anlamına geliyor olacak. Siz onlarla, onlar da sizinle bağlantı kurmakta zorluk çekeceksiniz. Ancak bu şekilde çok hızlı olarak kimin gerçek kimin geçici arkadaş olduğu ortaya çıkacak.

Ama yenileri gelecek

Birdenbire, arkadaşlarının tamamı senden en az 6-7 yaş büyük olacak. Fakat yaş önemli değil, çünkü bir anne olarak onlarla aynı şeyleri yaşıyor olacaksınız. Doğum hikâyelerini paylaşacak, ilk katı gıda resimlerini değiş tokuş edecek, bebeklerinizin gazını konuşacaksınız. Ve tüm bunlar normal olacak.

Zor olacak ama buna değecek

Bunu söylemenin kolay bir yolu yok: Hangi yaş olursa olsun bir çocuğa sahip olmak zor. Uzun günler, uzun geceler, kısa uykular, öfke krizleri, kişisel bakım camdan aşağı, çamaşırlar hep kirli, buzdolabı paket servis kalıntılarıyla dolu, ama tüm bunlara değer.

Oğlum beni çok çabuk büyüttü ve bunun için ona müteşekkirim! Genç ebeveyn olmanın anlamı benim için, onunla bu hayatta daha fazla zaman geçireceğim demek.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top