Genel

Kreşe Başlarken Anne-Babalara Öneriler

Aşağıdaki bilgiler Küçük Kara Balık Çocukevi‘nin kreşe başlama döneminde anne-babalara “Veli Kitapçığı” olarak hazırladığı yazıdan alınmıştır. Kreşe başlama döneminde internet annelerine fikir vermesi açısından bilgileri paylaşmak üzere sitemizde yayınlıyoruz.

Paylaşıma izin veren KKBÇE‘ne teşekkür ederiz.

OKULDA İLK GÜNLER

Ayrılık kaygısını azaltma yolları…

Çocuklarımızın büyük bir kısmı hayatlarında ilk kez okulla tanışıyorlar! Bu ilk günlerde yaşayacakları heyecan ve kaygıyı azaltmak ve çocukların bireysel ihtiyaçlarını belirlemek adına oryantasyon dönemi çok büyük önem taşımaktadır. Bu dönemde sizlerden ayrılmayı içselleştirmeye çabalayan çocuklarınıza vereceğiniz desteği güçlü kılmak için birkaç noktaya değindik.

 • Çocuğunuzu güvenli ve rahat bir ifade ile öpüp, okulda güzel vakit geçirmesini dileyerek vedalaşın. Vedalaşmayı mümkün olduğunca kısa tutun ve okul bittikten sonra birlikte yapacaklarınız için ödüller vaat etmemeye özen gösterin.
 • Ayrılığı kolaylaştırmak için giriş katında vedalaşın, Montessori Faaliyet katına çıkmayın, bu katın öğretmen-arkadaş bölgesi olduğunu, sizin gelebileceğiniz bir alan olmadığını net bir şekilde  açıklayın.

 GİYİM KUŞAM VE DİĞER EŞYALAR

Smiling Girl with Hands Covered in PaintÇocuğunuzun okula gelirken, okulda geçireceği aktivitelere uygun kıyafet seçmesi yönünde teşvik edici olun. Unutmayın ki çocuğunuz okulda boyama-resim faaliyetleri yapacak, yerde oturacak, fiziksel aktivitelerde bulunacak ve dış mekanlarda da zaman geçirecektir.

Çocuklarımızın okula gelirken giydikleri kıyafetlerin kirlenmesi, ıslanması durumlarına karşı okul çantasındaki yedek kıyafetlerin çocuklarınızın kendilerinin rahatça giyip çıkarabilecekleri türden kıyafetler olmasına özen gösterelim. Bununla birlikte çocuklarınızın okul içerisinde giydikleri kıyafetlerin, ayakkabı ve terliklerinin de bağımsızlıklarını desteklemek amacıyla kendi kendilerinin giyinip soyunmasını destekleyecek türden olmasına özen göstermenizi rica ederiz (örneğin bağlamalı ayakkabı yerine cırt cırtlı ayakkabı, saloped tarz pantolon yerine beli lastikli pantalon gibi). Çocuğunuzun evde de kendi giyinip soyunmasını yüreklendirmeniz bu sürece olumlu yönde etki edecektir.

Çantada Okula Gelecek Yedek Kıyafet Örnek Listesi:

2 çift iç çamaşırı.

Çorap.

Mevsime uygun bir alt bir de üst kıyafet.

Okula Bırakmanız Gereken  Eşyalar :

 • Okul Ayakkabısı
 • Diş Fırçası
 • Dinlenme saatinde kullanılmak üzere yoga matı

Uyuyan çocuklar için:

 • Alez
 • Nevresim takımı (Çizgi film karakteri olmayan, pastel  ve düz kumaş)
 • Yastık
 • Battaniye / Yorgan

* Okulumuzda çocukların odaklanmalarını olumsuz etkileyecek her türlü uygulama ve dekorasyon dan bilinçli bir şekilde uzak durulmaktadır. Bu hususta siz velilerimizden de çocuklarınızın giyim kuşam konusunda özenli ve destekleyici olmanızı beklemekteyiz. Çocuğunuzu okula çizgi film karakterlerini barındıran kıyafetlerle ve takım formalarıyla göndermemeye, kız çocuklarının ayrıca ojesiz ve takısız gelmelerini sağlamaya özen göstermenizi rica ederiz. Okula oyuncak getirmemelerini sağlamak ise ev ve okuldaki tutumları eşleştirmek için oldukça önemli bir başlıktır.

İLETİŞİM

Ev-Okul / Okul-Ev Arasında İletişim:

Çocuklarımızın çantalarına okul tarafından konulacak  iletişim defterine öğretmenlerimiz çocuğunuzla ilgili notlar yazacaktır. Bu defteri her gün kontrol etmeniz önemlidir. Siz de bu deftere evde çocuğunuzun duygu durumunu etkileyen olayları ya da bize iletmek istediğiniz mesajlarınızı yazabilirsiniz.

Acil durumlarda ise okul telefonundan bizlere ulaşabilirsiniz.

Okulumuzda Uzman Psikolog tarafından sınıf gözlemi yapılmakta, psikoloğumuz veli toplantılarında ailelere gözlemleri ile ilgili geri dönüşler vermekte ve veli eğitim seminerleri düzenlemektedir. Bu uygulamalar haricinde okul psikologu ile görüşmek için randevu alınız.

Öğretmenlerimizle görüşmek için okul telefonundan okulumuzu arayabilir ve size dönmeleri için not bırakabilirsiniz.

Adres bilgileri, ev ve cep telefon numaraları  ve e-posta adresi değişikliklerini okulumuza bildirmeyi unutmayınız.

Genel bilgilendirme ve çocuğunuz ile ilgili bilgilerin size ulaştırılması için lütfen düzenli kontrol ettiğiniz e-posta adresinizin bizde kayıtlı olduğundan emin olunuz.

Öğretmenlerimiz tüm çocuklarımız için gözlem notları tutmakta ve bu notlarını  dönemde bir kez yapılan bireysel veli toplantılarında anne-babalarla paylaşmaktadır.

OKULA GELİŞ VE GÜN AKIŞI

Güvenli Varış Programı

Okula servis ile gelecek çocuklarımız önceden bildirilen saatlerde evinin kapısından teslim alınır ve yine aynı şekilde teslim edilir. Servislerimizde çocuklarımıza uygun emniyet kemerlerimiz ve servis ablamız bulunmaktadır.

Servis kullanmayacak olan velilerimizin, çocuğun okuldaki gününün bütünlüğünün bozulmaması için  çocuklarını sabah en geç 09:15’te okula teslim etmeleri, bu saatte getirememeleri halinde günlük akışı bozmamak adına saat 12.00’yi beklemeleri gerekmektedir. Okulumuzdan çocuklarınızı olağan koşullarda iki farklı saatte alabilirsiniz.

Bu saatler:

 • 13.00
 • 15.30’DAN SONRA İSTENEN SAATTE

Bu saatlere uyum göstermeniz yine günlük akışın bozulmaması açısından oldukça önemlidir.

Güvenli bir varış programı için aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi önemle rica ederiz.

1. Lütfen çocuğunuzun okula gelemeyeceği günleri saat 8.30’dan önce okulu arayıp bildiriniz.

2. Çocuğunuzun birkaç gün gelemeyeceği durumlarda okulu önceden bilgilendiriniz.

3. Okulumuzun kapanış saati saat 17.30’dur.

4. Çocuk okul servisine binmeden önce yeme – içmesini bitirmelidir. Serviste yemek, çikolata, vb. yiyecekler kesinlikle yenmez, sakız çiğnenmez. Çocuğunuzun çantasında da yiyecek olmamasına dikkat edilmesini rica ederiz.

5.  Çocuğunuzun daha önce bildirilen kişiler dışında birine teslim edilmesini istiyorsanız mutlaka okulu arayıp, gelecek olan kişinin adını ve soyadını belirtiniz. Öğrenciler,  anne babaları dışında sadece okula bildirilen kişilere teslim edilir. Gelen kişinin nüfus cüzdanı fotokopisi okul tarafından alınır.

SAĞLIK:

Tüm çocuklarımız, okula gelişlerinde durumu öğretmenleri tarafından gözlemlenerek sağlık kontrolünden geçirilir. Ateşli hasta olan çocuklarımızın, evde dinlenmesi amacı ile okuldan alınması istenir. Okulumuzda taşıdığı riskler ve hasta çocukların evde olması gerekliliği nedeniyle çocukların ilaçları okula kabul edilmemektedir (antibiyotik,vb.). Hastalıktan kaynaklanmayan ve rutin kullanım gerektiren ilaçlar ise (alerji ilacı, vb.) aşağıdaki protokolle kabul edilecektir:

Servis kullanan çocuklar için:

İlaçlar veli tarafından servis ablasına, servis ablası tarafından da öğretmene teslim edilecektir.

Servis kullanmayan çocuklar için:

İlaçlar veli tarafından öğretmene teslim edilecektir.

İLAÇ HİÇBİR SURETTE ÇOCUĞUN ÇANTASINDA OKULA GÖNDERİLMEMELİDİR.

Okulda meydana gelebilecek ufak kazalara ilk müdahale, öğretmenlerimiz tarafından yapılacaktır. Bu ufak kaza ile ilgili “kaza raporu”nun bir örneği aileye gönderilecektir.

Çocukların herhangi birinde bulaşıcı bir hastalık görülmesi halinde, hastalığı iyileşene ve antibiyotik gibi kullanılan ilaçları bitene kadar okula gönderilmemesi ve okul yönetimine ivedilikle haber verilmesi, diğer çocuklarımızın sağlığı açısından önemlidir.

YEMEK

 • Yemek menümüz, çocuklarımıza sorunsuz bir beslenme alışkanlığı kazandırmak için onların gün içinde alması gereken kalori miktarı ve damak tadı dikkate alınarak diyetisyen eşliğinde hazırlanmaktadır.
 • Yemeklerimizde kullanılan malzemeler içinde hazır ve paketlenmiş hiçbir gıda bulunmamaktadır ve tüm yemekler kendi mutfağımızda pişirilmektedir.
 • Aylık yemek menümüz, düzenli olarak sizlere mail ile ulaştırılmaktadır.
 • Okulumuzda sabah atıştırmalığı, öğle yemeği ve ikindi atıştırmalığı olmak üzere 3 öğün yemek verilecektir.
 • Okulumuzun beslenme yönetmeliği doğrultusunda, okulumuza  herhangi bir yiyecek/ içecek ve atıştırmalık getirilemez.

DOĞUM GÜNÜ KUTLAMALARI

 • Çocuklarımızın doğum günü kutlamaları için doğum günü pastası okulumuzda hazırlanmaktadır.
 • Dışardan yiyecek getirilmemektedir.
 • Doğum günü hediyeleri, parti paketleri vb. kabul edilmemektedir.

FOTOĞRAF VE VİDEO

Okul, okulun web sitesinde gösterilmek veya  tanıtım amaçlı kullanılmak üzere yıl boyunca çeşitli fotoğraflar ve videolar çekebilir. Bunlar okul gezilerinden, sınıf içi çalışmalara kadar çeşitlilik gösterebilir. Bu resim ve videolar başka hiçbir amaçla kullanılmayacaktır. Konuyla ilgili velilerden izin belgesi talep edilmektedir.

FORMLAR

Okulumuzun işleyişi ve çocuklarımızı tanımamız için sizlerden alınması gereken bazı formlar bulunmaktadır. Bu formlar:

 • Acil durum bilgi formu
 • Kronik Hastalık/alerji bildirim formu
 • Fotoğraf/video kullanım izin belgesi
 • Gezi izin belgesi

Çocuğu ve aileyi tanımaya yönelik form ise okula başlanan dönemde okul psikoloğunun aile ile yaptığı yüz yüze görüşme sırasında doldurulur. Bu formlarda gizlilik esastır ve gerekli olan bilgiler ailenin onayı ile okul öğretmenleri ile paylaşılabilir.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top