Restoran & Cafe

Ünlü Şef Tom Aikens İstanbul’un En İyilerinin Peşinde!

Dünyaca ünlü şef  Tom Aikens, Gaggenau ürün yerleştirme sponsorluğuyla 24Kitchen’da yayınlanacak programını tanıttı.

Michelin yıldızlı ünlü İngiliz Şef Tom Aikens, Türkiye’nin 24 saat yayın yapan ilk yemek kanalı 24Kitchen ve lüks mutfak aletlerinin seçkin markası Gaggenau ürün yerleştirme sponsorluğu ile çekilen yemek programının tanıtımını yaptı. Programında Türkiye’nin seçkin restoranlardan seyyar sokak lezzetlerine uzanan keşfinde izleyicileriyle birlikte eğlenceli maceralar yaşayan Tom Aikens, öğrendiği yöresel yemekleri kendi yorumuyla yeniden yapacak. Tom Aikens’a farklı bir konsepti olan programının her bölümünde Türkiye’den de ünlüler eşlik edecek.

Tom’s Kitchen Restoranları’nın kurucusu, dünyaca ünlü Michelin yıldızlı İngiliz Şef Tom Aikens, Türkiye’nin 24 saat yayın yapan ilk yemek kanalı 24Kitchen ve lüks mutfak aletlerinin en önemli markası Gaggenau işbirliği ile İstanbul’da hazırlayıp sunacağı “Tom Aikens ile İstanbul’un En İyileri” isimli program yayına başlayacak. Tom Aikens, Fox International Channels Turkey Kurumsal İletişim Direktörü Melisa Eyiakkan ve Gaggenau Pazarlama ve Ürün Müdürü Sadettin Çağlar’ın ev sahipliğinde Gaggenau Showroom’da düzenlenen özel davette programını tanıttı.

“Tom Aikens ile İstanbul’un En İyileri” isimli sıra dışı yemek programının her bölümünün farklı bir isim ve konsepti olacak. Tom Aikens, programının “Toprak”, “Kimya”, “Ateş”, “Su”, “Miras”, “Gelecek” gibi başlıkları olan bölümlerinde doğadaki temel elementlere gönderme yaparken, sokaklarında yüzlerce yıllık yöresel mutfak geleneğini keşfedeceği İstanbul’da gastronomik maceralar yaşayacak.

Tom Aikens

İstanbul’da gastronomik maceralar

Tom Aikens’in İstanbul’daki yemek kültürünü keşfetmek için tarihi semtlerde çıktığı keyifli yolculukta, baharatlarıyla ünlü Mısır Çarşısı’nın büyülü dünyasından Balat mantılarına, Beyoğlu Balık Pazarı’nın benzersiz turşuları ve ocakbaşında yapılan kebaplardan meyhanelerdeki rakı-meze muhabbetine uzanacak. İstanbul Boğazı’ndaki zarif restoranlardaki balık ziyafetlerinden Rumeli Hisarı’ndaki kahvaltı kültürüne, Türk kahvesi ve Türk lokumunun leziz beraberliğinden sultanlara layık Osmanlı yemeklerine ve Türk mutfağının fütüristik yönlerine kadar geniş bir kapsam bu farklı programda ekrana gelecek. Aikens, eğlenceli maceralar eşliğinde öğrenip ilham aldığı yemekleri kendi yorumuyla yeniden yapacak. Küresel bir lezzet uzmanı olan Tom Aikens’ın, derin bir tarih ve kültürden süzülüp gelen İstanbul’a özgü lezzetleri keşfedeceği ilginç programının farklı bölümlerinde kendisine, ünlü yönetmen Ezel Akay, ünlü oyuncu Yasemin Allen, gazeteci-yazar Defne Koryürek, lezzet danışmanı ve programcı Maksut Aşkar ve ünlü şef Mehmet Gürs gibi isimler de eşlik edecek.

Programın şimdiye kadar yayınlanan yemek programlarından çok farklı bir üslup ve içerik barındırdığını belirten Fox International Channels Turkey Kurumsal İletişim Direktörü Melisa Eyiakkan şöyle konuştu: “Türkiye’nin 24 saat yayın yapan ilk yemek kanalı 24Kitchen Türkiye’de yayına girdiği günden bugüne yemek kanalı kategorisini yaratmakla kalmadı, yemek programlarının tarzını ve içeriğini de değiştirdi, geliştirdi. Dünyaca ünlü şeflerin yanına Türkiye’nin alanında en iyi şeflerini ve onların yaratıcı vizyonlarını ekrana taşıyarak mutfağın aslında sanıldığından çok daha geniş bir alan olduğunu tüm izleyenlere aktarmayı başardık. Tom Aikens ile İstanbul’da gerçekleştireceğimiz programda da İstanbul’un en iyi lezzetlerini farklı bir yorumla sunuyor olacağız. Lüks mutfak aletlerinin en önemli markalarından Gaggeneau ile gerçekleştirdiğimiz bu işbirliğinden dolayı çok mutluyuz.” dedi.

Gaggenau felsefesi ile örtüşüyor

Gaggenau Türkiye Pazarlama Müdürü Sadettin Çağlar da 24Kitchen ile yaptıkları uzun soluklu işbirliğinden büyük memnuniyet duyduklarını belirterek, “24Kitchen işbirliği ile dünyaca ünlü Michelin yıldızlı İngiliz Şef Tom Aikens’ı ülkemizde ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Tom Aikens’in yüzlerce yıllık bir kültür ve birikimin ürünü olan mutfak geleneklerimize dair yapacağı programın yaklaşımı, çelik ve lüks yemek pişirme kültürünün simgesi olan Gaggenau felsefesiyle mükemmel bir biçimde örtüşüyor. Geleneksel ve yöresel değerlerin mutfak sanatlarındaki trendleri de büyük ölçüde etkilediği günümüzde, İstanbul’a özgü lezzetlerin Tom Aikens tarafından yeniden yorumlanarak tanıtılacak olması Gaggenau markasının desteğini hak ediyordu” dedi.

24Kitchen hakkında
İçeriği, aşçıları, grafikleri, tarzı ile son derece modern bir kanal olan 24Kitchen, tarihçesinden hazırlanma şekillerine kadar yemekle ilgili her konuda çok özel programlar yayınlamaktadır. 24Kitchen, lokal ve global program içeriğiyle, izleyiciyi hem eğlendirmeyi hem de iyi ve kaliteli yemek konusunda bilgilendirmeyi hedeflemektedir. 24Kitchen Tivibu Web 149. Kanal ve Tivibu Ev 149. Kanal’da; 24Kitchen HD D-Smart 53. Kanal, Teledünya 19. Kanal, Tivibu Web 349. Kanal ve Tivibu Ev 349. Kanal’da ve Turkcell TV Plus 170. kanalda yayın yapmaktadır.
www.24kitchen.com.tr

Gaggenau hakkında

Üstün kaliteli ev aletleri üreticisi Gaggenau, “Made in Germany” teknolojisi ve tasarımı ile inovasyonda bir liderdir. Defalarca uluslararası ödüller alan ürünleri ile özel mutfak alanında sürekli yeni devrimler yaratan şirket, 300 yılı aşkın geçmişiyle öne çıkmaktadır. Şirketin başarısı, teknolojik açıdan ilerleme ve işlevsellikle kombine edilen net bir tasarım dili temeline dayanmaktadır. 1995 yılından bu yana BSH Bosch ve Siemens Hausgeräte GmbH Münih’in bir iştiraki olarak faaliyet gösteren Gaggenau, bugün, 50’yi aşkın ülkenin metropollerinde, amiral gemisi galerileriyle temsil edilmektedir. Şirket, 2011 yılında, 170 milyon Avro’nun üzerinde bir ciro elde etmiştir.

www.gaggenau.com

TOM AIKENS İLE İSTANBUL’UN EN İYİLERİ

 

MÜCVER
MALZEMELER: (6 kişilik)

100g un

1 çay kaşığı kabartma tozu

Bir tutam tatlı kırmızı biber (baharat)

Bir tutam kimyon tohumu (tavada çevrilecek)

4g tuz

Değirmen karabiber (12 kere çevrilecek)

10g pudra şekeri

2 adet yumurta

200g kabak (rendelenmiş ve suyu iyice çekilmiş)

6 adet ince doğranmış yeşil soğan

2g ince doğranmış maydanoz

Bir tutam ince doğranmış dereotu

Kızartma için Ayçiçek yağı

HAZIRLANIŞI:

Un, kabartma tozu, kırmızı biber, kimyon tohumu, tuz, değirmen karabiber ve şekeri bir kasede karıştırın. Başka bir kasede, yumurtaları çırpın.

Çırpılan yumurtayı azar azar diğer malzemelerle karıştırın ve düz bir hamur elde edene kadar çırpmaya devam edin. Daha sonar içine kabak, yeşil soğan, maydanoz ve dereotunu ekleyin ve iyice karıştırın.

Hamur karışımını sebze karışımıyla birleştirin.

Kızartma tavasına yağ dökün, bir kaşık yardımıyla karışımdan bir parka alıp tavaya atın ve her iki tarafını yaklaşık 2-3 dakika veya açık kahve bir renk alana kadar pişirin, daha sonra tavadan alın, bir havlu kağıt yardımıyla süzün, tuz ve karabiber ekleyerek lezzetlendirin. 

KIRMIZI BİBERLİ HUMUS
MALZEMELER: (6 kişilik)

200g konserve nohut

Yarım çay kaşığı tuz

Değirmen karabiber (10 kere çevrilecek)

100g pişirilmiş ve suyu alınmış kırmızı biber

15g pudra şekeri

4 adet ince doğranmış sarımsak

2g tatlı kırmızı biber (baharat)

2g kimyon tohumu (tavada çevrilecek)

30ml limon suyu

1 adet çekirdekleri çıkarılmış ve ince doğranmış acı kırmızı biber

Zeytinyağı

HAZIRLANIŞI:

Kırmızı biber, baharatlar, şeker, sarımsak, limon suyu, acı biber ve nohutları bir blender yardımıyla iyice karıştırın. Karıştırırken istediğiniz kıvama gelenek kadar yavaş yavaş zeytinyağını ekleyin.

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top