Alışveriş

Cartier Tank 100 Yaşında

Cartier Tank, uzun bir tasarım sürecinin ardından 1917’de güçlü bir vizyonla doğdu. Geleneği bir kenara kaldıran, alışkanlıkları kökünden sarsan ve modern tasarımı atölyelere sunan bu saat, ileriki yıllarda bir saatçilik ikonu haline gelecekti. Bu yıl 100 yaşına basan Cartier Tank, hiç bu kadar yeni olmadı. Her yaştan özgür ruhlu insanlar için stil ve şıklığın evrensel simgesi haline gelen bu saat, geçtiğimiz yüzyıla uzanan benzersiz bir yolculuk yaptı. Farklı dönemler arasında köprü kurarken, bir yandan da üç kült modelin çevresinde şekillenen modern bir yaşam stilini kararlılıkla yarattı; Tank Louis Cartier, Tank Américaine ve Tank Française.

Klasik stil üzerine uzmanlaşmış ciddi bir koleksiyoncu olan Louis Cartier, kendi mücevher estetiğini geliştirirken Art Nouveau dönemi tasarımlarından bilinçli olarak uzak durdu. 1904’ten beri yarattığı mücevher tasarımlar, geometrik çizgiler ve soyut formlarla hayat bulurken, Cartier avangart ve modern Art Deco döneminin öncülüğünü yaptı. Aynı dönemlerde Cartier saatçiliği, aynı zamanda da bir zanaatın hızla yükselişini yaşıyordu. Louis Cartier, saatçilik dünyasında sansasyon yaratan ilk kol saatinin, 1904’te ortaya çıkışının ardındaki isimdi. Cartier, bu icatla, saatçilik tarihinde bir dönüşüm yaşanacağını ve saatçilik dünyasını alt üst edeceğini biliyordu. Kol saati, işlevselliği kadar şıklığıyla da öne çıkan, önemli bir aksesuar haline gelecekti. Cartier Tank’in prototipi 1917’de tasarlandı ve saatçilikte bir referans model olarak yerini aldı. Tasarımın gücü, o dönemin moda olan detaylı kavisleriyle çarpıcı şekilde bağını koparmasında ve formunda uyguladığı sadelikte yatıyordu. Louis Cartier, Tank tasarımını bir tankın üstten görünüşüne dayanarak yaratmıştı ve bir efsane doğmuştu.

Adeta altın oranın hakim olduğu formuyla Cartier Tank, ne tam kare, ne de tam dikdörtgen bir saat. Hem maskülen, hem de feminen olan Cartier Tank, özgürlüğün ve zarafetin cinsiyeti olmadığının kanıtı. Nesiller boyunca hem erkeklerin hem de kadınların beğenisini toplayan Tank, daima çağdaş bir saat olarak kalmayı başarıyor. Cartier Tank, tasarlandığı yıllardan beri Gary Cooper’dan Madonna’ya, Yves Saint Laurent’den Catherine Deneuve’e kadar özgür ruhlu kadın ve erkekleri cezbetti; ahenkli çizgilerle güçlendirilmiş yeni ve abartısız tasarımını takdir edebilecek, bir saati temsil ettiği statüden ziyade mükemmel oranlara sahip yapısı için tercih edebilecek özgürlüğe sahip kadın ve erkekler.

Ünlü aktör Rudolf Valentino, 1926 yılında oynadığı son filmi Şeyhin Oğlu’nda bir Arap prensini oynarken, filmin yönetmeni George Fitzmaurice’ten tüm sahnelerde Tank saatini takmasına izin vermesini istedi. Bu hoş kronolojik hatayı bugün filmin fotoğraflarında görmek mümkün; kolunda en sevdiği saatiyle, geleneksel Ortadoğu kıyafetleri içinde büyük gönülçelen. Cartier, bu filmi, Tank’ın ilk kez görüldüğü filmlerden biri olarak kabul ediyor. Esquire dergisi ile 1973 yılında yaptığı bir röportaj sırasında Amerikalı yazar Truman Capote, muhabirin doğum günü olduğunu öğrenmesi üzerine ona şöyle dedi; “O korkunç saati çıkart ve bunu tak!” Bu cömert hareket karşısında utanan muhabir, yazarın Tank saatini geri çevirmeye çalışsa da Truman Capote ısrar ederek “Lütfen sende kalsın. Evde bundan en az yedi tane daha var!” dedi. Pop Art’ın öncüsü ve New York sanat ortamının efsane ismi Andy Warhol, farklı olma, farklı olanı yakalama ve dikkat çekme yeteneğine sahipti. Bir Tank takıyordu ama onu hiç kurmamıştı ve 1975 yılında bir röportajında itirafta bulunmuştu; “Onu aslında saati öğrenmek için takmıyorum…” Ünlü Fransız tasarımcı Jean-Charles de Castelbajac, 1994 yılında Madame Figaro’daki bir yazısında Tank’e politik ama şiirsel bir övgüde bulundu; “Tüm tanklar Cartier tarafından yapılsaydı, barış içinde yaşayacak zamanımız olurdu!”

 

TANK LOUIS CARTIER

1922’de tasarlanan Tank Louis Cartier, Tank ruhunun özünü temsil ediyor. Louis Cartier, tüm yüzyıla uzanan özgün tasarımında, görkemli ve net çizgilere sahip çizgilerini, yumuşatılmış köşeleri ve kasanın içine katılmış çerçeve kulaklarını bir araya getiriyor. Sade çizgileri ve ölçülü yapısıyla Tank Louis Cartier, bu saf, dayanıklı ve ebedi yaratımın güçlü tarzını ve karakterini şekillendiriyor. Tank Louis Cartier bugün, pembe veya beyaz altın seçeneğiyle iki yeni yüz sunuyor.

TANK AMÉRICAINE

1987’de tasarlanan ve 1989’da sunulan Tank Américaine, Tank Cintrée saatinin kıvrımlı kasasını yeniledi. Dikey kenarları yumuşatılırken dikdörtgen kasa çok daha kompakt oldu. Yeni Tank Américaine, çağdaş ve ölçülü estetiğiyle orijinal Tank’in ruhunu dışa vuruyor. Kusursuz çizgileriyle bilekte güçlü bir varlık gösteren ve ebedi şıklığını kaybetmeyen bu model, çeliği bir değerli materyal olarak sunarak son derece modern bir duruş sergiliyor.

TANK FRANÇAISE

Tank Française, 1996’da tasarlandığında Tank saatlerinin biçimsel özelliklerinde bir dönüşüm yarattı. Saatin formu, çizgilerde, hacimde ve malzemede kusursuz bir devamlılık yaratan kavisli kasada ve bilezikte kendini gösteriyor. Bu kullanışlı ama aynı zamanda da çekici kol saati şimdi özgürlüğüne kavuşarak çeliğin saflığını pırlantalarla birleştiriyor.

TANK CINTRÉE SKELETON

Kare ve dikdörtgen arasında tereddüt yaşayan Cartier, ilk saatlerinden biri olan ve kavisli tasarımıyla bileği saran Tank Cintrée için dikdörtgen bir form tercih etti. İşlevsel ve estetik bir uygulama sergileyen bu saat, 1980’lerdeki Tank Américaine’in öncüsüydü. Pembe altın ve platin olarak sunulan yeni iki model, kasanın kıvrımlarını takip eden bir iskelet hareketi sergiliyor. Bir sanat eseri olarak kabul edilebilecek bu saat, cesur bir estetiğin tüm zarafetini, benzeri görülmemiş, olağandışı bir kalibreyle bir araya getiriyor.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top