Beslenme

Çocukları Protein Eksikliğinden Korumanın Lezzetli Yolu

Çocukları Protein Eksikliğinden Korumanın Lezzetli Yolu

Çocukları Protein Eksikliğinden Korumanın Lezzetli Yolu

Büyüme çağındaki çocuklarda çeşitli sağlık sorunlarına yol açan yetersiz beslenme, psikolojik ve sosyal gelişimi de olumsuz etkiliyor. Yetersiz beslenen çocuklarda dikkat eksikliği, geç öğrenme ve kavrama güçlüğünün olabileceğini vurgulayan TEKSÜT Beslenme Danışmanı Pınar Aksoy, en fazla görülen yetersiz beslenme çeşidinin ise protein eksikliği olduğunu belirtti. Çocukları protein eksikliğinden korumak için, sabah ve akşamüstü kahvaltılarında şekersiz sütün yanında, çok tahıllı ekmeklerin üzerine sürülmüş krem peynirle kolay, sağlıklı ve basit bir çözüm oluşturulabileceğini ifade etti.

Çocukların büyüme ve gelişmesi için ihtiyaç duydukları enerji ve besin öğelerini yetersiz almaları, çeşitli sağlık sorunlarına yol açıyor. TEKSÜT Beslenme Danışmanı Pınar Aksoy, özellikle vitaminler, proteinler ve minerallerin büyümede çok önemli besin öğeleri olduğunu belirterek, yetersiz beslenme ve enfeksiyonların büyümenin geri kalmasına neden olduğunu söyledi. Aynı zamanda dengesiz ve özellikle protein açısından yetersiz beslenmenin çocukların fiziksel olduğu kadar psikolojik ve sosyal gelişimlerini de etkilediğini belirtti. Aksoy; “Özellikle ülkemizde, çocukların proteine ulaşmasının en kısa ve en kolay yolu süt ve süt ürünleri tüketmeleridir” dedi.

Annelerin enfes kurtarıcısı: Krem peynir

TEKSÜT Beslenme Danışmanı Pınar Aksoy, konuyla ilgili olarak şu bilgileri verdi: “Çocuklarımızı protein eksikliğinden korumak için sabah ve akşamüstü kahvaltılarında şekersiz sütün yanında, çocukların çok severek yedikleri bir peynir olan krem peyniri, çok tahıllı ekmeklerin üzerine sürerek tüketmeleri kolay, sağlıklı ve basit bir çözüm olacaktır. Özellikle 5-6 yaşındaki çocukların yemeklerini yerken, ekmeğin üzerine krem peynir sürerek çeşitli şekiller yapmaları, eğlenceli dakikalar geçirmelerine de imkan tanır. Çocukların kolay kullanabileceği, onlara zarar vermeyecek şekilde tasarlanmış bir kahvaltı bıçağı ile kendi krem peynirli ekmeklerini hazırlamaları özgüvenlerinin gelişmesine de dolaylı yoldan yarar sağlar. Pek çok çocuk sulu yemek tüketirken ekmek yemek istemez. Sulu yemeklerin yanında ince kesilmiş tam tahıllı ekmeğin üzerine krem peynir sürülürse, çocuk hem ihtiyacı olan protein ve kalsiyumu almış olur hem de ekmek yemeyen çocukların anneleri mutlu olur.”

Aksoy, çocukların ara öğünleri için de şu önerileri verdi: “Okuldan dönen çocuklara akşamüstü kahvaltısı olarak 1 bardak sütle birlikte, çavdar ya da tam tahıllı ekmek dilimlerinin üzerine sürülecek krem peynirin beyaz rengine eklenecek kırmızı domates, onlara renkli ve ideal bir ara öğün yaratacaktır. Krem peynirli bu öğün onları akşam yemeğine kadar idare eder ve ders başarılarını da dolaylı olarak artırır.”

Çocukları Protein Eksikliğinden Korumanın Lezzetli Yolu

 

Çocuklar anne-babalarının beslenmesini örnek alıyor

Çocukların pek çok konuda olduğu gibi beslenmede de annenin ve babanın beslenme alışkanlıklarını benimsediğini söyleyen TEKSÜT Beslenme Danışmanı Pınar Aksoy, anne-babanın sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenmesinin bu doğrultuda büyük önem taşıdığını söyledi. Protein ve kalsiyum açısından eksik beslenen okul çocuklarında, kol-bacak kırıklarının sık görüldüğünü belirten Aksoy; “Bu kırıklara engel olmanın en güzel yolu süt ve süt ürünleri tüketimini artırmaktır. Birçok araştırma, sütün ve süt ürünlerinin, özellikle peynirin kemik yoğunluğunu artırdığını ispatlamıştır. Ne kadar düzenli ve yeterli süt ürünleri tüketilirse, o oranda daha az kırık ve daha düşük kemik erimesi riski oluşur.” dedi.

Krem peynirden süte, yöresel peynirlerden kaymağa kadar geniş bir ürün yelpazesine sahip olan TEKSÜT, çocukların öğünleri için enfes seçenekler sunuyor. Krem peynirin uzmanı TEKSÜT’ün yumuşacık bir kıvama sahip olan krem peyniri, miniklerin favori lezzetleri arasında yer alıyor. TEKSÜT, krem peynirini cam ambalajda da satışa sunuyor.

TEKSÜT hakkında:

TEKSÜT 1956 yılında Balıkesir iline bağlı Gönen ilçesinde Recep Arınık tarafından kurulmuştur. Önceleri sadece beyaz peynir üretimi üzerine kurulmuş olan TEKSÜT mandırası 1990 yılında halen üretim yapılmakta olan modern tesislerine taşınmıştır.

50 yılı aşan üretim süresince kaliteyi her zaman ön planda tutan TEKSÜT ürün yelpazesini de geliştirmeyi ihmal etmemiştir. Beyaz peynir ile başlayan TEKSÜT serüveni bugün kaşar peyniri, krem peynir, tereyağı, sürülebilir beyaz peynir, labne, kaymak, yoğurt, ayran ve yöresel peynirler gibi farklı çeşit ve gramajlarda birbirinden leziz ürünler ile devam etmektedir.

Lezzetli ürünler üretirken bir yandan da kalite çalışmalarını gittikçe daha titiz bir boyuta taşıyan firma, 1998 yılında ISO 9002 Kalite Güvence Belgesi ve 2005 yılında Tehlike Analizi ve Kritik Kontrol Noktaları (HACCP) sistem belgelerini, akabinde, TS EN ISO 2001:2008 Kalite Yönetim Sistemi ile TS EN ISO 22.000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi belgelerini almaya hak kazanmıştır. Personel eğitimine her zaman ayrı bir önem veren TEKSÜT, gıda hijyeni ve teknolojisi ile gıda güvenliği konularında aylık eğitimlerini aralıksız sürdürmektedir. TEKSÜT, 2011 yılında FDA tarafından denetlenmiş ve denetim olumlu olarak sonuçlanmıştır.

Yaklaşık 8000 metrekare kapalı alanda 320 personel ile hizmet vermekte olan TEKSÜT, ihracat hedefleri doğrultusunda “Türk Malı” ibaresini dünyanın pek çok noktasına taşımakta, ürünlerini ABD ve Irak’a kadar ulaştırmakta ve yeni ihracat planlamaları yapmaktadır.

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top