Aile

Çocukların, Cinsel İstismara Karşı Kendilerini Nasıl Koruyabileceklerini Anlatan Bir Video

Bu video’yu çocuklar ve ebeveynlerle birlikte, sevdiği küçük kuzeni, yeğeni, torunu olan herkese ulaştırmakta fayda var. Çünkü hem çocukların kendi sınırlarını belirleyebilmeye ihtiyaçları var hem de büyüklerin…

Çocuklukta başlayan bir farkındalık, ilerleyen yaşlarda da kişinin kendi öz savunmasını yapabilmesi açısından çok önemli. Kadına ve insana karşı yapılan her türlü şiddetin ve istismarın karşısındayız.

Günümüzde hâlâ insanlara, kadınların kendi bedenleri hakkında söz sahibi oldukları gerçeği anlatılmaya çalışılıyor. Aslında çocukluktan itibaren bu eğitimin verilmeye başlanması gerekiyor. İşte artık bunun bilincinde olan kişi ve kurumlar birtakım eğitici çalışmalar yapmaya başladı. Seminerlerle, kitaplarla, fotoğraf ve video’larla bu farkındalık yaratılmaya çalışılıyor.

Video:

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği’nin 19 Ekim’de YouTube’ta yayınladığı aşağıdaki video da onlardan biri. Çocukların kendi bedenlerini nasıl korumaları gerektiğine dair öğretici bir çalışma. Siz de bu kısa video’dan çocuklarınız için kendilerini nasıl korumaları gerektiğine dair ipuçları alabilir; çocuklarınıza video’yu izleterek yol gösterebilirsiniz.

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği diyor ki:

“Cinsel istismara yönelik koruyucu-önleyici çalışmalarda;

* ‘iyi-kötü’ dokunuşların yetişkin algısına göre belirlenip çocuklara dayatılmasına,

* bedenin sadece belli bölgelerinin ‘özel’ olarak tanımlanmasına,

* sınır ihlallerinin ve cinsel istismarın sadece ‘özel bölgeler’e dokunulduğunda gerçekleşebileceği düşüncesine,

* yakın, tanıdık ve güvenilir yetişkinleri dışarıda bırakıp sadece ‘yabancılar’dan gelebilecek ihlallere vurgu yapılmasına,

* çocukların ‘hayır’larını duymaz ve dikkate almazken onlara ‘hayır’ demeyi öğretme çabalarına,

* tek bir cinsiyete yönelik; korkutucu, tüm sorumluluğu çocuğa yükleyen mesajlar verilmesine,

* yetişkinlerin çocuk algısını ve çocuklarla ilişki kurma biçimlerini değiştirmeye odaklanmayıp sadece çocuklarla çalışmalar yapılmasına İTİRAZIMIZ var!

İşte bu yüzden; çocukların bedensel söz hakkı ve çocuklar için onay kavramını ön plana çıkaran, dernek olarak bir süredir üzerinde çalıştığımız bu güçlendirici videoyu sizlerle paylaşıyoruz. Video’nun tüm çocuklar, ebeveynler ve çocuk çalışanları için harika bir kaynak olacağını düşünüyoruz.

Çocukların bedensel söz hakkı üzerine daha fazla okumak ve bilgilenmek için; Şifalı Bilgiler bültenimizde yer alan ‘Çocukların Bedensel Söz Hakkı’ ve ‘Yükümlülük Çocuğun Değil, Yetişkinindir’ yazılarına göz atmanızı öneririz.”

Link ise şu şekilde: http://cinselsiddetlemucadele.org/wp-content/uploads/2017/08/Dergi-Digital.pdf

 

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top