Aile

Çocuklarınıza El Yıkamanın Önemini Deneyle Öğretebilirsiniz

Büyük ihtimalle çocuklarınıza sürekli olarak ellerini yıkaması gerektiğini söylüyorsunuz. Özellikle yemek önce ve sonraları… Biz küçükken sokakta oynayan bireyler olduğumuz için açıkçası bu uyarılar daha önemliydi. Şimdi vaktinin çoğunu evde geçiren çocukların elleri hep temiz diyebilirsiniz ama tabii ki çocuk bu! Oyun oynarken, resim yaparken, yerlerde yuvarlanırken de elleri yemek yemek için o kadar da temiz kalmıyor.

Anne-baba olarak çocuklara bu alışkanlığı kazandırmak için başka bir metot denediniz mi? Bir öğretmen öyle bir deney yaparak çocuklara el yıkamanın önemini anlattı ki “İşte bu!” diyorsunuz… “Keşke benim de çocuğum böyle bir öğretmene sahip olsa…”

Donna Gill Allen, yaptığı deney için şunları yazdı:

“Tüm öğretmen arkadaşlarım… Bu en iğrenç ama en havalı deney… Deneyi, bakterileri ve onların nasıl ürediğini anlattığım derste gerçekleştirdim. Üç farklı ekmek kullanıyorsunuz. Birinci ekmeği ellerinizde eldivenle poşete koyup üzerine ‘kontrollü / eldivenle’ yazıyorsunuz. Sonra ellerinizi yıkayarak ekmeği koyduğunuz poşetin üzerine ‘temiz eller’ yazıyorsunuz. Son olarak üçüncü ekmeği sınıftaki tüm çocukların ellemesine izin vererek ‘kirli eller’ yazan bir poşete koymalarını sağlıyorsunuz. Sonra birkaç gün içinde bakterilerin ekmeği nasıl değiştirdiğini görüyorsunuz. Bu, el yıkamanın önemini çocuklara anlatmak için çok havalı ve harika bir yol 😊”

boredpanda

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top