Emzirme ve Anne Sütü

Emzirsem mi Emzirmesem mi?

emzirsem mi emzirmesem mi

Emzirsem mi Emzirmesem mi?

İkiz bebeklerinizi kucağıa alırsnızınız başlar besleme telaşı. Bebekleriniz zamanından önce merhaba demiş olabilirler hayata. Bir de ikiz doğumlar genelde sezaryen yöntemi ile gerçekleştiğinden sütünüz hemen gelmeyebilir. Bu durumda ilk olarak devam sütüyle yaşama tutunmaya çalışır minikleriniz.  O güvenli ve sürekli çeşit çeşit besinlerle beslendikleri ortamdan geldikleri yeni dünyada ilk ihtiyaçlarındandır çünkü beslenmek.

Bebeklerin memeyle ilk tanışması ile sütünüz de yola çıkmaya hazırlanır. Hiç telaşa gerek yok aslında. Etraftan size panik yapabilirler. Siz ‘’Acaba sütüm gelmeyecek mi?’’ diye endişelenebilirsiniz. Ama iki gün en geç üç gün içinde sütünüzün geldiğini görecek ve hemen o ilk sütü bebeklerinize verebileceksiniz. Ben de bu telaşı yaşamış ancak üç günün sonunda anne sütüyle bebeklerini kavuşturabilmiş bir anneyim. Ben ilk günden itibaren süt sağma makinesi kullandım ve sanırım sütümün gelmesinde bunun etkisi oldu. Oğlum henüz emmeyi başaramadığından o ilk sütü sağıp biberonla ikisine paylaştırmıştım. Çok önemli çünkü ilk süt. Çok şükür ikisi de alabildiler..

Etraftan en çok duyacağınız söz ‘’ İki bebeğe de sütün yetmez! ‘’ olacaktır. Gerçekten sütünüz az olabilir ve yetmeyebilir. Ancak her iki bebeğini de besleyecek kadar sütü olan anneler de yok değil. Annenin rahat olması, beslenmesi, dinlenmesi çok önemli. Ancak iki bebekle biraz zor tabi rahat olabilmek. Her zaman söylediğimi yine söylüyorum mutlaka desteğe, yardıma ihtiyacı var annenin. Anne sütü yetmiyorsa tabiki devam sütü ile beslenecek bebekler. Bu kaçınılmaz. Sürekli ‘’Aman mama vermeyin! ‘’ diyenlere demek istiyorumki biraz da emziremeyen, sütü yetmeyen anneleri düşünerek konuşun. Özellikle çoğul bebek sahibi anneleri. Bu konu onları yaralıyor olabilir.

Gelelim bebekleri nasıl emzirip besleyeceğimize.. Bebekleri emzirmek için sıraya koymak gerekiyor. Sütünüz oldukça sırayla bebekleri emzirebilirsiniz. Bir öğün de birini emzirirken diğerini devam sütüyle besleyebilirisniz. Diğer öğün de sırayı değiştirip devam sütünü içeni emzirip diğerine devam sütü verebilirsiniz. Her iki bebeğe yetecek kadar sütünüz varsa tabi ikisini de sırayla ya da aynı anda emzirebilrisiniz. Bu beslenme düzeninde siz emzirirken aynı anda diğer bebeği de biri beslerse bu onların uyku düzenlerinin de aynı olmasını sağlayacaktır. Deneyimlerime dayanarak diyebilirim ki iki bebeğin aynı anda uyuması ikiz bakımını kolaylaştırıyor. Bunun için beslenmelerinin aynı saatlerde olması gerekiyor. Bunun için yardıma ihtiyacınız var elbette.

İki bebeği aynı anda emzirmekte mümkün tabi. Aynı anda emzirmek için teknikler var ve bunları deneyebilirsiniz. Ben hiç denemedim açıkçası. Çünkü özellikle sezaryenden dolayı ağrılarım ve acılarım çok fazlaydı. Bir bebeği kucakta tutup emzirmek bile yorucuydu ilk günler. Sürekli emzirme yastığı kullandım bu arada. Hem bebeği tutmak kolaylaşıyor hem de bebek kolay emiyor yastıkla. Sonrasında da sütüm aniden kesildiği için zaten çok fazla emzirme hikayem olmadı benim. Sütünüz az da olsa bebeklerinizi emzirmeye gayret edin ve devam sütü vermekten de korkmayın derim.

Devam sütü konusuna gelince ben karşı değilim açıkçası. Sütümün gelmediği ilk günlerde de sütüm kesilip öylece kalakaldığımda da imdadıma devam sütleri yetişti tabi. ‘’ Ay mama vermeseydiniz!’’ diyenleri duydukça bazen ‘’ Ne yapayım minicik bebeğe karnıyarık mı vereyim?’’ demek geliyordu içimden. Sanki bilerek isteyerek emzirmeyi bırakmış ve mama vermek zorunda kalmamışım gibi.  Sanki oturmuş ‘’ Emzirsem mi emzirmesem mi?’’ diye düşünürp emzirmemeyi seçmişim gibi. Zamanla alışacağımı sandığım ama alışamadığım durumlardan biri oldu bu sürekli ‘’Ay emzirmiyor musun, mama mı veriyorsun? ’’ durumu. Bebeklerim büyüdü unuttular memeyi ama ben unutmadım onları emziremediğimi.

Emzirebilmek, anne sütü elbette bir mucize. Ama herhangi bir nedenle emziremeyen anneler de var ve bunu bilerek isteyerek yapmıyorlar. Bir annenin bebeklerini kucağında biberonla beslerken hissettiği duyguları yine emzirmemiş bir başka anne anlar. Etrafımızdaki emziremeyen anneleri yargılarken biraz daha dikkatli olsak diyorum. Onlar zaten en büyük üzüntüyü bebeklerini daha minicikken memeden ayırdıklarında yaşadılar. Hiç biri de acaba ’ Emzirsem mi emzirmesem mi?’’ diye düşünmedi emin olabilirsiniz.. Emziremeyen anne de annedir..

Sevgiler..

Mutlu İkiz Annesi
Twitter: mutluikizannesi
Instagram: mutluikizannesii
Facebook: Mutlu İkiz Annesii
Blog: http://www.mutluikizannesii.blogspot.com/

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top