Sağlık&Güzellik

Göz Altı Kırışıklıkları Kaderimiz Mi?

Göz altı ve göz çevresi kırışıklıkları neden oluşur? Yaşam tarzımızla ilgisi var mıdır yoksa sadece biyolojik bir süreç midir? Göz altı kırışıklıklarını engellemek ya da ertelemek mümkün müdür?

Gözler, yüzümüzde ilk dikkat çeken noktadır. Karşımızdaki insanı gözlerine bakarak tanımaya çalışırız. Bu kadar dikkat çeken bir noktanın güzel görünmesi de pek çok kadın için önemli. Defalarca kez açıp kapadığımız göz kapaklarımız, her duygu durumunda hareket eden göz kaslarımız, gülerken, ağlarken hep gözlerimiz konuşur. Haliyle ilk yaşlanan bölge de gözlerin çevresi oluyor.

Göz Kırışıklıklarının Altında Neler Yatıyor?

İster küçük karga ayakları olsun, ister ince gülümseme çizgileri veya daha kalın çizgiler, 25 yaşındayken haberdar olmadığınız konular, artık her aynaya baktığınızda size “merhaba” diyor olabilir size…

Bu çizgilerin oluşma nedeni kolajen azlığı ve sürekli tekrar eden yüz hareketleridir. Cilt, zamanla elastikiyetini kaybeder ve çizgiler oluşur, tamamen yok etmek mümkün olmasa da azaltmak mümkündür.

Elbette göz kırışıklıklarının temel nedeni genel yaşlanma sürecidir. Yaşlandıkça vücutta oluşan çizgilere alışma evresi de başlıyor, gözlerin tek derdi, ilk kırışan bölge ve asla saklanamayacak olması…

Menopoz, ciltte kolajen ve östrojen azalması sebebiyle kırışıklıkların hızlanmasına neden olur.

Göz çevresindeki cildin bir diğer kötü tarafı da, bedenimizin geri kalan kısımları gibi yağ üretme kabiliyetinden yoksun olmasıdır.

Sigara içmek sağlığa zararlı olduğu gibi gözler için de tehlikelidir, kan akışını azaltır, cildin nemini azaltır. Yüzdeki kırışıklıkların daha koyu renk ve derinlikte olmasına sebep olur. Sigara ayrıca ağız çevresinde de kırışıklıkların oluşmasını sağlar. Boyun ve eller de sigara yüzünden daha fazla kırışır.

Yüz hareketleri yüzünüzün kırışmasına sebep olur fakat gülmeden, kaş çatmadan yaşamak pek mümkün olmadığına göre bunun için alınacak bir tedbir yok. Mesela güneşe gözlüksüz bakmamak gibi önlemler alarak bu açığı kapatmaya çalışabilirsiniz. Güneş gözlüğü ve şapka kullanmayı unutmayın. Zararlı UV ışınlarının altında çok uzun süre kalmak cildinize dost değildir.

Yaz ve kış aylarında cildinizi nemli tutmak için çeşitli önlemler alarak göz kırışıklıklarınızı azaltabilirsiniz. Kuru ciltli insanlar bu konuda biraz daha şanssız. Yağlı cilde sahip insanlarda daha az kırışıklık görülmektedir (tabii diğer şartlar da eşitse).

Cildimizi dışarıdan beslemekten daha önemli olan bir şey varsa o da içeriden doğru beslemek. Yediğimiz, içtiğimiz her şey bize görüntümüz olarak gerek dönüyor. Gece vakti yenen çikolatalar, dondurmalar göz altlarınızı mutlu etmez.

Bol sebze, meyve, balık yemeli, C, E vitamini ve omega-3 yağı bakımından zengin besinlerle tabaklarınızı doldurmalısınız.

Ayrıca gün boyu su içmek cildinize iyi gelir.

Genetik ve kalıtsal faktörler de maalesef göz altı çizgilerini belirleyici etkenlerden. Annenize, anneannenize bakarak yaşlılığınızda nasıl görüneceğinize dair fikir edinebilirsiniz.

Teknolojinin gelişmesiyle göz ve cilt için pek çok tedavi yöntemi geliştirilmektedir. Fakat doğal yollarla bu yaşlanma belirtilerini önlemek ve en azından geciktirmek, yine sizin elinizde.

Kaynak: myawesomebeauty.com

 

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çıkışta Olanlar

To Top